eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wymiana walut w wakacje 2017: ile wydaliśmy za granicą?

Wymiana walut w wakacje 2017: ile wydaliśmy za granicą?

2017-09-11 10:23

Wymiana walut w wakacje 2017: ile wydaliśmy za granicą?

© Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jaką kwotę z wakacyjnych budżetów Polaków pochłonęła wymiana walut? Opowiedzi na to pytanie poszukiwali eksperci należących do Currency One serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat. Z ich analizy wynika m.in., że w związku z zagranicznymi wakacjami wymienialiśmy średnio 6305 złotych. Rekordzista wymienił 55 tys. zł, a najwięcej transakcji przypadło na lipiec. Podkreślenia wymaga również, że wymiana walut coraz częściej odbywa się z poziomu smartfona.

Przeczytaj także: Przed wakacjami odwiedź kantor internetowy

Wakacje 2017 przeszły już właściwie do historii. Tym samym nadszedł czas podsumowań. O te ostatnie pokusili się specjaliści reprezentujący Internetowykantor.pl i Walutomat. Spójrzmy, jak prezentowała się latem tego roku wymiana walut. Które z nich i w jaki sposób wymienialiśmy najczęściej?

Z przeprowadzonej analizy wynika, że wymiana walut to kwestia, do której Polacy podchodzą z dość sporą dozą ostrożności i rozwagą. Analitycy dostrzegli np., że jeszcze przed wakacjami pokaźnie wzrosła liczba osób obserwujących kursy. Samych transakcji zaczęło przybywać dopiero z początkiem lipca. Ta zwłoka to dowód na to, że chcemy znaleźć moment, w którym przelicznik będzie dla nas najkorzystniejszy.

Rekordową ilość transakcji odnotowano 3 lipca, z kolei ich wartość była najwyższa 21 lipca. Wniosek z tego, że siódmy miesiąc roku to ulubiony czas zagranicznych wojaży.

Użytkownicy poznańskich serwisów wymienili średnio 6305 złotych. Jednak wakacyjny rekordzista z województwa mazowieckiego kupił walutę aż za ponad 55 tysięcy złotych. Mazowsze to również region, z którego pochodzi najwięcej aktywnych użytkowników serwisów – aż 19% operacji wykonali mieszkańcy stołecznego województwa.

Tego lata aż o 15% wzrosła liczba osób zainteresowanych wymianą online w porównaniu z wakacjami 2016. Z czego wynika rosnąca popularność wymiany walut w Internecie? Jak tłumaczy ekspert walutowy Krzysztof Pawlak, powodem są silna pozycja złotówki i atrakcyjniejszy kurs w Internecie.
– Mocna krajowa waluta powoduje, że wakacje za granicą stają się relatywnie tańsze. Cena zakupu euro była niższa o kilka groszy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, a to sprawiło że kraje strefy euro – szczególnie Hiszpania i Grecja - stały się atrakcyjnym kierunkiem wyjazdów dla Polaków – ocenia Krzysztof Pawlak.

Z ww. powodów internetowo najchętniej kupowaną walutą na cele wakacyjne było euro – aż 58% transakcji dotyczyło wymiany PLN na EUR. Drugą popularną walutą kupowaną na wakacje są dolary amerykańskie. Kupiło je 14% klientów ww. poznańskich kantorów online. Najrzadziej Polacy kupowali dolary australijskie, dolary singapurskie, kuny chorwackie i ruble, nieco częściej wybierano korony – czeską, szwedzką, norweską i duńską.

Przydatne linki:
- Kursy walut


Aż o 23% – w porównaniu z latem 2016 – wzrosła liczba obcokrajowców, korzystających podczas wakacji z polskich internetowych kantorów wymiany walut. – Świat w Internecie bardzo się skurczył, nie ma w zasadzie granic, dziś każdy szuka najlepszych ofert, zwłaszcza, że czas transakcji jest bardzo krótki – mówi Krzysztof Pawlak. Jest jeszcze jeden trend charakterystyczny dla naszych czasów – już co piąty użytkownik korzysta przy wakacyjnej wymianie walut z urządzeń mobilnych.

fot. mat. prasowe

Wymiana walut w wakacje 2017

18% użytkowników korzysta przy wymian walut z urządzeń mobilnych.


Interesująco wyglądają również statystyki danych demograficznych użytkowników serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat. 70% klientów tych platform to mężczyźni, średnio w wieku 41 lat. Największą grupę korzystających z wymiany walut w Internecie stanowią osoby w wieku 30-40 lat.

fot. mat. prasowe

Wymiana walut w wakacje 2017 cd.

Zdecydowanie najpopularniejszą walutą jest euro.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: