eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak uzyskać odszkodowanie po nawałnicy i innych kataklizmach?

Jak uzyskać odszkodowanie po nawałnicy i innych kataklizmach?

2017-08-31 09:56

Jak uzyskać odszkodowanie po nawałnicy i innych kataklizmach?

Trąba powietrzna © vchalup - Fotolia.com

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, najczęściej wybieramy ochronę zalaniem, kradzieżą z włamaniem, a także zdarzeniami losowymi jak np. powódź, nawałnica czy uderzenie pioruna. Zdarza się, że w celu obniżenia składki ubezpieczeniowej powódź wyłączana jest z zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Bywa również i tak, że powódź traktowana jest jako rozszerzenie ubezpieczenia i dołączana do niego wyłącznie po uiszczeniu dodatkowej opłaty.

Przeczytaj także: Zmiany pogodowe. Wystarczy, aby zadbać o ubezpieczenie domu

Ubezpieczeni, których dotknął kataklizm, powinni pamiętać, aby o zajściu jak najszybciej powiadomić ubezpieczyciela. Istotne jest również, aby do momentu zjawienia się likwidatora zrobić jak najszerszą dokumentację fotograficzną powstałych strat i nie dopuścić do ich powiększenia, a więc np. zabezpieczyć przeciekający dach. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może dojść do wniosku, że przyczyniliśmy się do zwiększenia szkód i odmówić wypłaty odszkodowania lub znacząco zmniejszyć jego wysokość.

Jak to działa


Standardowa polisa mieszkaniowa ochrania ubezpieczonego przed skutkami pożaru, uderzenia pioruna, huraganu, nawałnicy, powodzi, obfitego gradu czy zawalenia drzew itp. Praktyka pokazuje jednak, że sytuacje, w których klientowi przysługiwać będzie pełne zadośćuczynienie, należą do rzadkości. Zostanie ono przyznane tylko w ekstremalnych przypadkach, a więc wówczas, gdy na skutek całkowitego zniszczenia domu konieczna jest jego odbudowa od podstaw.

Warto także zapamiętać, że odszkodowanie nie może przekroczyć sumy ubezpieczenia budynku, mieszkania, czyli sumy, od której została naliczona składka. Polacy coraz częściej kupują polisy domów i mieszkań. Problemem są natomiast często zbyt niskie sumy ubezpieczenia, które nie wystarczają na pełną rekompensatę strat.
- Maksymalna kwota, jaką można otrzymać w ramach odszkodowania, to suma ubezpieczenia, czyli wartość, na jaką została ubezpieczona nieruchomość – tłumaczy Sylwia Kruk, ekspert Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w uzyskiwaniu odszkodowań. - Podstawą obliczenia wysokości świadczenia jest kosztorys rzeczoznawcy Ubezpieczyciela, duże znaczenie mają również przedłożone przez poszkodowanego rachunki za naprawę szkody, dokumentujące poniesione wydatki - dodaje ekspert DRB.

fot. vchalup - Fotolia.com

Trąba powietrzna

Warto zwrócić uwagę na kwestie zapisów w umowach polis i definicji poszczególnych zdarzeń objętych ochroną. Takie sytuacje, jak huragan, zalanie, czy deszcz są tam szczegółowo opisane.


Niestety, rzadko zdarzają się sytuacje, w których klient otrzymuje pełny wymiar odszkodowania. Można wówczas cały proces reklamować. Jeśli i ten krok okaże się bezskuteczny, można wysłać skargę do Rzecznika Ubezpieczonych, podejmując równolegle działania z firmą odszkodowawczą, która podejmie się przeprowadzenia mediacji z zakładem ubezpieczeniowym.

Pomoc i mediacje


W ramach szkody majątkowej, a za takie uchodzą szkody powstałe w trakcie kataklizmu, specjalistyczne firmy pomagają uzyskać odszkodowanie osobom, które poniosły straty w wyniku zdarzeń losowych. W przypadku rozszerzonych ubezpieczeń może również istnieć możliwość starania się o uzyskanie utraconych korzyści będących rzeczywistym następstwem zaistniałej szkody, np. pozbawienia przedsiębiorcy możliwości zarobkowania w związku ze zniszczeniem majątku: lokalu, itp.
- Szkody majątkowe polegające na naruszeniu prawnie chronionych dóbr i interesów poszkodowanego dotyczą także sytuacji losowych, za które również przysługuje odszkodowanie. Zakres szkody na mieniu obejmuje: zalanie, powódź czy pożar w domu lub mieszkaniu. Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych jest tu możliwe z właściwej polisy ubezpieczeniowej – wyjaśnia Sylwia Kruk.

Wartość rekompensaty za szkody majątkowe jest z reguły ustalana zgodnie z tzw. metodą różnicową. Oznacza to porównanie dwóch stanów dóbr: tego, który zaistniałby, gdyby zdarzenie nie nastąpiło i tego, który zaistniał w wyniku zdarzenia, np. zniszczeń w gospodarstwie rolnym, itp. Wysokość odszkodowania jest różnicą między tymi stanami. Naprawienie szkody rzeczowej może nastąpić poprzez przywrócenie do stanu pierwotnego, (czyli przed zdarzeniem losowym lub przed wypadkiem), bądź poprzez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej (za skutki zalania czy pożaru itp.).

Warto na koniec zwrócić uwagę na kwestie zapisów w umowach polis i definicji poszczególnych zdarzeń objętych ochroną. Takie sytuacje, jak huragan, zalanie, czy deszcz są tam szczegółowo opisane. Jest duże prawdopodobieństwo, że będziemy mieli problem z uzyskaniem odszkodowania, jeżeli silny wiatr zerwał nam dach, podczas, gdy wiatr nie był wystarczająco silny i nie ucierpiały okoliczne budynki. Może to oznaczać, że nie dopełniono obowiązku należytego utrzymania stanu budynku – i jest to najprawdopodobniej przypuszczenie uzasadnione.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: