eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Czytaj OWU, poznawaj haczyki

Czytaj OWU, poznawaj haczyki

2017-08-05 10:22

Czytaj OWU, poznawaj haczyki

Zalanie mieszkania © marog-pixcells - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ubezpieczenie mieszkania to produkt dość często wybierany z oferty krajowych ubezpieczycieli. Zanim jednak zdecydujemy się na jego zakup, sprawdźmy warunki ochrony. Dokładna lektura OWU pozwoli nam uniknąć rozczarowania.
Przede wszystkim należy pamiętać, że wszelkie konkrety odnośnie ochrony, którą gwarantuje nam polisa mieszkaniowa, znajdują się w dokumencie zwanym OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Wprawdzie jego lektura nie należy do pasjonujących, ale przynajmniej coraz większe grono ubezpieczycieli dokłada starań, aby był on jak najbardziej przejrzysty i czytelny. Tak czy inaczej, na zaznajomienie się z zapisami OWU warto zarezerwować sobie dłuższą chwilę.
„Zasadniczym błędem, nagminnie zresztą popełnianym przez Polaków kupujących ubezpieczenie mieszkania i inne polisy, jest niewczytywanie się w definicje zawarte w OWU” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

O tym, jak dużą rolę odgrywają definicje ubezpieczeniowe, niech przekona nas pewien przykład. W ogólnych warunkach ubezpieczenia mieszkaniowego z PZU znajdziemy informacje o tym, że zalanie następuje m.in. na wskutek nieumyślnego pozostawienia otwartych kranów i zaworów. Warunki ubezpieczenia mieszkaniowego oferowanego przez Link4 (markę PZU) wskazują, że ochrona też obejmuje zalanie na wskutek nieumyślnego pozostawienia kranów i zaworów, ale tylko wtedy, gdy taka sytuacja była skutkiem udokumentowanej przerwy w dostawie wody.
„Podobne rozbieżności w pozornie zbliżonych pojęciach i zakresach ochrony sprawiają, że trudno jest porównywać ubezpieczenia domu lub mieszkania tylko pod względem wysokości składki. W przypadku wspomnianych polis, nie mamy bowiem do czynienia z ujednoliceniem zakresu ochrony” - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Definicja zalania w OWU to nie jedyna problematyczna kwestia, którą powinny sprawdzić osoby kupujące polisę mieszkaniową. Przed zakupem takiego ubezpieczenia, trzeba również zwrócić uwagę na:
  • ochronę urządzeń elektrycznych przed uderzeniem pioruna, która zwykle wymaga rozszerzenia zakresu ubezpieczenia (o ochronę przed przepięciem)
  • ewentualną odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody wynikające z pęknięcia przewodów doprowadzających wodę do urządzeń AGD (np. pralki lub zmywarki)
  • wymagania dotyczące liczby atestowanych zamków w drzwiach (takie wymagania występują, gdy klient wykupuje ochronę przed skutkami włamania lub wandalizmu)
  • ewentualną klasyfikację tynków oraz powłok malarskich jako stałych elementów mieszkania, a nie elementów muru (w takim przypadku, podstawowe ubezpieczenie murów nie będzie obejmować skutków zniszczenia tynku)
  • odpowiedzialność ubezpieczyciela za zniszczenia związane z akcją ratunkową (przykład: podczas akcji ratunkowej wymagane jest np. zalanie mieszkania wodą w celu ugaszenia pożaru, a nie wszyscy ubezpieczyciele pokryją skutki takiego zalania w ramach podstawowej ochrony)
  • wyłączenie z ochrony przedmiotów wykorzystywanych w ramach działalności gospodarczej i szkód związanych z prowadzeniem firmy (takie wyłączenie często występuje w polisach sprzedawanych konsumentom)
  • zapisy OWU wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela za pojazdy parkowane w garażach oraz mienie znajdujące się na balkonach i loggiach w chwili wystąpienia szkody
  • wysokość franszyzy integralnej, która wyznacza poziom kosztów samodzielnie pokrywanych przez właściciela lokalu

fot. mat. prasowe

Haczyki polis mieszkaniowych

Warto jest sprawdzić, jaką definicję zalania mieszkania przyjął ubezpieczyciel


„Jeżeli jakieś sformułowania z OWU wydają się niejasne (pomimo definicji), to warto zasięgnąć informacji u pracownika zakładu ubezpieczeń albo pośrednika ubezpieczeniowego” - radzi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.


oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.