eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jest rekord. 800 mln zł na Mieszkanie dla młodych

Jest rekord. 800 mln zł na Mieszkanie dla młodych

2017-01-04 12:26

Jest rekord. 800 mln zł na Mieszkanie dla młodych

Prawie 800 mln zł dopłat MdM w 2016 roku © kredyt hipoteczny_120844307_suthisak - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Od lipca kupujący mieszkania nie złożyli do BGK tylu wniosków o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych co w grudniu. Ale to dopiero preludium do tego, o czeka nas w pierwszych tygodniach nowego roku, kiedy to będzie można wnioskować o pieniądze przeznaczone na dopłaty w 2017 roku. Nowy rok przyniósł też nowe limity cenowe dla woj. pomorskiego, ale zmiany nie są wielkie.

Przeczytaj także: Dlaczego limity w MdM nie ulegną zmianie?

Z danych opublikowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynika, że osoby zainteresowane kredytami hipotecznymi z dopłatą w programie Mieszkanie dla Młodych złożyły w grudniu wnioski na łączną kwotę dopłat 37 mln zł. Od sierpnia do listopada kwota wniosków mieściła się w przedziale 15-25 mln zł miesięcznie, co było spowodowane ograniczoną dostępnością środków. Chętni na dofinansowanie mogli korzystać jedynie z pieniędzy przeznaczonych na 2018 r., co znacznie ograniczało pole manewru w wyborze nieruchomości, szczególnie dla osób kupujących mieszkanie na rynku wtórnym.

Rekordowy 2016


Z opublikowanych danych wynika, że w 2016 r. do BGK trafiły wnioski o dopłaty MdM w łącznej wysokości 796,2 mln zł. To o 4 proc. więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż w 2014 r., który był pierwszym rokiem działania programu. Wszystko to jednak zasługa pierwszego kwartału kiedy to wykorzystano 414,5 mln zł i był to najlepszy kwartał w historii Mieszkania dla Młodych. W trzecim i czwartym kwartale popularność programu była znacznie mniejsza, a to ze względu na wyczerpanie środków na 2016 i 2017 rok. W okresie lipiec-wrzesień kredytobiorcy wnioskowali o 72,3 mln zł, a październik-grudzień – o 78,4 mln zł.

Gorący początek roku


Wszystko zmieni się w pierwszych tygodniach stycznia. Wtedy to znów będzie można korzystać z puli na 2017 rok (do wzięcia jest ponad 350 mln zł), jednak wszystko wskazuje na to, że chętnych będzie tylu, iż pula wyczerpie się w miesiąc lub dwa. W marcu ubiegłego roku wnioskowana kwota przekroczyła 200 mln zł i spodziewam się, że w styczniu wynik będzie jeszcze wyższy.
Po wyczerpaniu środków na 2017 r. kupujący do dyspozycji będą mieli tylko pieniądze na 2018 r., a raczej połowę z nich, bo zgodnie z zasadami programu, przed 1 stycznia danego roku wykorzystać można jedynie połowę pieniędzy. W ustawie na ostatni rok działania MdM (po 2018 r. zostanie on wygaszony) wpisano 762 mln zł, czyli do 1 stycznia 2018 r. wykorzystać można 381 mln zł, z czego 138 mln już zostało zablokowane. To oznacza, że w drugiej połowie tego roku program będzie martwy, a potencjalni chętni na dofinansowanie będą musieli czekać na początek 2018 roku.

fot. mat. prasowe

Limity cenowe w Mieszkaniu dla Młodych dla woj. pomorskiego na I-II kwartał 2017 r.

W samym Gdańsku nowy limit jest o 2,6 proc. wyższy od poprzedniego i wynosi 5229,40 zł dla rynku pierwotnego i 4278,60 zł dla rynku wtórnego.


Nowe limity w woj. pomorskim


Przełom roku to także zmiana limitów cenowych dla mieszkań kupowanych w MdM na terenie Gdańska i jego województwa. Najnowszy limit jest w samym mieście o 2,6 proc. wyższy od poprzedniego i wynosi 5229,40 zł dla rynku pierwotnego i 4278,60 zł dla rynku wtórnego. W gminach sąsiadujących z Gdańskiem wzrost wyniósł 0,5 proc. (do 4742,93 zł dla nowych mieszkań i 3880,58 zł dla tych z rynku wtórnego), a na pozostałym obszarze województwa pomorskiego zanotowaliśmy spadek o 2 proc. (4256,45 zł na rynku pierwotnym i 3482,55 zł na wtórnym).

fot. mat. prasowe

Kwota dopłat (wnioski) w ramach programu MdM w poszczególnych kwartałach

W 2016 r. do BGK trafiły wnioski o dopłaty MdM w łącznej wysokości 796,2 mln zł.


Limity mają dla ubiegających się o dofinansowanie ogromne znaczenie, gdyż wyznaczają maksymalny pułap cen, którego kupowane mieszkania nie mogą przekroczyć. Wyliczane są co pół roku na podstawie wskaźników wartości odtworzeniowej publikowanych przez wojewodów, dla woj. pomorskiego publikacja ma miejsce na początku stycznia i początku lipca, na pozostałym obszarze kraju jest to przełom marca i kwietnia oraz września i października.

Dla kogo dopłata w MdM?


O pieniądze ubiegać mogą się osoby do 35. roku życia, kupujące swoje pierwsze mieszkanie, które oprócz warunku cenowego powinno jeszcze mieścić się w limicie powierzchniowym. Ustawodawca wprowadził ułatwienia dla rodzin wielodzietnych, których nie dotyczy zasada pierwszego mieszkania, mogą też kupić większą nieruchomość i otrzymać znacznie wyższą dopłatę. Chętni na dofinansowanie mogą składać wnioski kredytowe w jednym z 14 banków, które zdecydowały się podpisać umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wśród nich są m.in. PKO BP, Pekao SA, Getin Noble Bank, Bank Millennium, Deutsche Bank Polska i Bank Zachodni WBK.

Marcin Krasoń,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: