eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy i inwestowanie pieniędzy. Czego dowiedział się Deutsche Bank?

Polacy i inwestowanie pieniędzy. Czego dowiedział się Deutsche Bank?

2016-06-23 14:40

Przeczytaj także: Lokaty bankowe: popularne i źle oprocentowane


Nieruchomości nadal na topie


Potwierdzeniem tego swoistego konserwatyzmu inwestycyjnego Polaków, jest rokroczna, zdecydowana przewaga nieruchomości, które zdaniem niemal połowy ankietowanych (48,5 proc.), są najbardziej zyskowną inwestycją.
– Tak duża, w zasadzie niezmienna od lat popularność nieruchomości jest prawdopodobnie pokłosiem boomu sprzed kilku lat, kiedy faktycznie ceny nieruchomości dynamicznie rosły – komentuje Monika Szlosek. – Decydując się na zakup nieruchomości, należy jednak pamiętać, że w odróżnieniu od lokaty, która z definicji jest narzędziem krótkoterminowym, rachunku oszczędnościowego, który w każdym momencie może zostać zamknięty, czy jednostek funduszy, które można również spieniężyć w dowolnej chwili, ziemia, mieszkanie lub dom, są znacznie trudniej zbywalne. W niektórych przypadkach mogą okazać się dla inwestującego pułapką – przestrzega.

Pozytywna dłuższa perspektywa W badaniu Deutsche Bank trzecią w kolejności, najczęściej wskazywaną odpowiedzią okazały się długoterminowe produkty inwestycyjne z regularnymi składkami, które wybrało 5,4 proc. ankietowanych. Ten akurat wynik może zaskakiwać, jeśli porównamy go z badaniami z lat poprzednich. W 2011 r. odsetek wybierających tę odpowiedź oscylował wokół zera. Dziś to trzecia najczęściej wybierana odpowiedź.
– To bardzo dobra wiadomość, mając na uwadze dość powszechny w naszym społeczeństwie brak chęci myślenia o dalszej przyszłości, np. o emeryturze – mówi Monika Szlosek. – Mam nadzieję, że wynik ten nie okaże się jednorazową anomalią, tylko będzie początkiem trwałego, pozytywnego trendu – dodaje. Ponad 5 proc. wskazań otrzymały dzieła sztuki. – Inwestycje w sztukę, mogą przynieść sukces, ale wymagają intuicji, doświadczenia i dużej wiedzy o tym rynku, bez czego łatwo o spektakularny błąd – komentuje Monika Szlosek. – Dlatego też tego typu inwestycje powinny być jednak prowadzone przez specjalistów w tej dziedzinie lub co najmniej z ich pomocą – radzi ekspertka Deutsche Bank.

Z funduszami wciąż pod górkę


Dopiero na dalszych pozycjach znalazły się produkty inwestycyjne rynku kapitałowego. Aktywność na giełdzie wydaje się atrakcyjnym sposobem inwestowania dla 4,3 proc. badanych (spadek z 6,9 proc. w porównaniu z poprzednim badaniem). Obligacje i fundusze inwestycyjne wybrało niewiele ponad 3 proc. badanych.

Te z kolei wyniki, szczególnie mając na uwadze co prawda niewielkie, ale jednak spadki, są bez wątpienia złym prognostykiem. Niezbyt duża popularność funduszy może być wynikiem wciąż powszechnych mitów, jakoby fundusze były trudno dostępne i skomplikowane, wyjątkowo ryzykowne czy wiązały inwestującego na lata.

Złoto traci blask


O ile popularność produktów inwestycyjnych rynku kapitałowego różniła się minimalnie na przestrzeni kolejnych lat, to liczba osób, które za najlepszą inwestycję uważają złoto zmniejszyła się w sposób zdecydowany. Jeszcze w 2011 r. za złotem opowiadało się ponad 13 proc. ankietowanych, tak obecnie jest to już tylko niespełna 4 proc. Wygląda więc na to, że złoty kruszec traci swój blask w oczach wielu Polaków, mimo rosnącej w ostatnich miesiącach ceny tego surowca.

Długi termin uśrednia ryzyko


Zdaniem Moniki Szlosek z Deutsche Bank, najważniejszą kwestią jest, aby inwestycji takich jak zakup jednostek TFI nie traktować krótkoterminowo i pozwolić zainwestowanym w nie środkom na długofalowe budowanie kapitału.
– Jeśli chodzi o długoterminowe inwestycje, pozwalające naszym pieniądzom rozsądnie pracować przy jednoczesnym ograniczaniu ryzyka straty, zdywersyfikowany portfel funduszy jest bardzo dobrym wyborem – dodaje.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • zosiaj / 2016-06-24 06:37:03

    oszczedzam,bo to teraz najwazniejsze, a ze konto oszczednosciowe w getin banku swietnie sie do tego nadaje, nic innego mi nie potrzeba wiecej odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: