eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze inwestycyjne: kupujemy w banku i pytamy o radę

Fundusze inwestycyjne: kupujemy w banku i pytamy o radę

2016-07-22 10:38

Fundusze inwestycyjne: kupujemy w banku i pytamy o radę

Polacy coraz bardziej samodzielni w inwestycjach © jayzynism - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Fundusze inwestycyjne to dość znany sposób na pomnażanie pieniędzy. Ich znajomość deklaruje już 3/4 Polaków. Z badania zrealizowanego przez Deutsche Bank wynika, że ponad 2/3 inwestorów jednostki uczestnictwa w funduszach zakupiło za pośrednictwem banku. Nieoceniona podczas zakupu okazuje się pomoc doradcy, chociaż coraz większa grupa amatorów inwestowania zdaje się na własny wybór. Wygląda zatem na to, że świadomość inwestorów rośnie.

Przeczytaj także: Fundusze inwestycyjne: fakty vs mity

Statystyki udostępniane przez portal analizy.pl wskazują, że na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy wartość środków lokowanych w funduszach pięła się w górę. Pod koniec czwartego miesiąca br. łączna wartość aktywów zamrożonych w jednostkach TFI sięgnęła niemal 257 mld zł, co względem poprzedniego miesiąca oznacza wzrost o 1,59 mld zł (+0,6 proc.). Analitycy portalu wskazują, że było to w głównej mierze następstwo wyników, jakie udało się wypracować funduszom niedetalicznym. Tak czy inaczej, saldo wpłat i wypłat z funduszy udostępnianych inwestorom indywidualnym już drugi raz z rzędu znalazło się na plusie i wyniosło + 0,11 mld).

Najnowsze badanie opinii przeprowadzone przez Deutsche Bank pokazuje natomiast, że liczba Polaków, którzy posiadali udziały w TFI, utrzymuje się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. W tym roku niespełna 19 proc. zapytanych potwierdziło, że posiada jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych (przed rokiem było to 19,6 proc.).

Odsetek Polaków deklarujących chęć inwestycji w fundusze wyniósł niecałe 8 proc. Jest to porównywalny wynik do zeszłorocznego, kiedy taki zamiar deklarowało 8,6 proc. Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej w Deutsche Bank rezultat ten nie powinien zaskakiwać.

fot. mat. prasowe

Gdzie Polacy kupują fundusze?

Największa grupa badanych jednostki uczestnictwa TFI chce zakupić w banku.

- Jak pokazują liczne analizy, Polacy nadal raczej unikają bardziej zaawansowanych produktów inwestycyjnych – komentuje. - Pod tym względem jesteśmy zdecydowanie bardziej konserwatywni niż społeczeństwa zachodnie. Ufamy przede wszystkim tradycyjnym metodom pomnażania kapitału jak np. lokaty czy rachunki oszczędnościowe, mimo że w obecnej sytuacji rynkowej nie przynoszą one atrakcyjnych zysków - mówi. - Tymczasem istnieją produkty finansowe, które mogą przynieść satysfakcjonujące zwroty z inwestycji, zwłaszcza w długim terminie i przy odpowiednim poziomie dywersyfikacji. Najbardziej podstawowym i dostępnym już przy bardzo niskich kwotach wpłat są fundusze inwestycyjne – dodaje.

Jak wynika z badania Deutsche Bank, ponad 68 proc. respondentów kupiło swoje jednostki uczestnictwa poprzez bank. Reszta, czyli ponad 35 proc. wolało dokonać tego zakupu bezpośrednio w TFI. Z kolei prawie 40 proc. respondentów, którzy dopiero mają zamiar zainwestować w fundusze, wolałoby je kupić za pośrednictwem banku, natomiast 30 proc. chciałoby to zrobić bezpośrednio w TFI.

fot. mat. prasowe

Jak Polacy kupują fundusze?

Ponad połowa Polaków przy zakupie funduszy chce skorzystać z pomocy doradcy.


Analiza Deutsche Bank pokazuje ponadto, że ponad połowa badanych (53 proc.), którzy mają zamiar kupić jednostki TFI, wolałaby to zrobić korzystając z pomocy doradcy. Jest też grupa osób licząca przede wszystkim na swoją własną wiedzę i umiejętności. Stanowi ona ponad 35 proc. wszystkich chcących kupić jednostki TFI.
- To dużo biorąc pod uwagę wspomniane już ostrożne podejście Polaków do zaawansowanych instrumentów finansowych - ocenia Monika Szlosek.

Wynik ten może być odbiciem szerszego, globalnego trendu, jakim jest wykorzystanie nowych technologii w coraz większej liczbie obszarów życia współczesnego człowieka. Jest to również widoczne w bankowości. Obsługa rachunków poprzez bankowość internetową dla wielu z nas jest już oczywistością. - E-bankowość w Polsce jest jedną z najlepiej rozwiniętych na świecie, a klienci coraz częściej nie wyobrażają sobie realizacji codziennych transakcji bez niej - mówi Monika Szlosek. - Dlatego też, kolejne elementy oferty instytucji finansowych stają się dostępne dla klientów przez internet, a także w kanałach mobilnych.

fot. mat. prasowe

Saldo wpłat i wypłat z funduszy detalicznych

Saldo wpłat i wypłat z funduszy dostępnych dla inwestorów indywidualnych już drugi miesiąc z rzędu okazało się dodatnie.


Przykładem takiego rozwiązania jest uruchomiona niedawno przez Deutsche Bank dostępna pod adresem www.dbnavi.pl platforma, która w prosty sposób pozwala określić swój styl inwestycyjny, wyszukiwać i porównywać fundusze, a następnie skonstruować własny portfel. - Warto podkreślić, że nie jest to narzędzie przeznaczone wyłącznie dla zaawansowanych inwestorów, posiadających dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie funduszy.
- Platforma db Navi ma pomóc każdemu, kto jest zainteresowany funduszami, w intuicyjny sposób dobrać produkty, które będą odpowiadać preferencjom, np. pod kątem potencjalnego ryzyka, czy możliwych do osiągnięcia zysków – zapewnia Monika Szlosek. – To rozwiązanie jest szczególnie pomocne, gdy poruszamy się po bardzo szerokiej ofercie i potrzebujemy zawęzić kryteria wyboru funduszy do naszego portfela – dodaje.

Możliwość bezproblemowego zakupu funduszy przez kanały online może wpłynąć pozytywnie na ocenę tego typu produktów wśród osób, które rozważają tego typu inwestycję. - O ile sytuacja rynkowa, która powoduje, że oprocentowanie lokat nie spełnia oczekiwań większości z nas, tylko w niewielkim stopniu wpływa na większe zainteresowanie funduszami, to być może właśnie szeroki i łatwy dostęp do ofert TFI przyczyni się do popularyzacji tych rozwiązań.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: