eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt we frankach. Gdzie najtańsza wymiana walut?

Kredyt we frankach. Gdzie najtańsza wymiana walut?

2016-06-22 09:07

Kredyt we frankach. Gdzie najtańsza wymiana walut?

Kredyt we frankach ©  grzegorzz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Kredytobiorcy frankowi to grupa, która w zdecydowanej większości spłaca kredyt regularnie. Z danych BIK wynika, że aż 95 % z nich nie zwleka ze spłatą. Jednak każdy pewnie zastanawia się jak zminimalizować koszty kredytu i mądrze zarządzać swoimi finansami. Jest na to rozwiązanie.

Przeczytaj także: Kredyt we frankach: spłata bezpośrednio w walucie. Jak to zrobić?

Ustawa antyspreadowa wprowadzona jesienią 2011 r. umożliwiła spłatę zobowiązania poza bankiem, czyli już wymienioną walutą w kantorze zamiast bezpośrednio w banku. To niemałe ułatwienie, z którego bez wątpienia powinien skorzystać każdy kredytobiorca.

Porównywarka wymiany walut Xchanger.pl zapytała kantory partnerskie co konkretnie zyskujemy kupując walutę na spłatę kredytu poza bankiem? Odpowiada Dealer walutowy platformy Trejdoo.pl:
 • unikamy płacenia spreadu w banku, kupujemy walutę dużo taniej, tym samym generujemy spore oszczędności;
 • dodatkowo warto kupować franki, sukcesywnie małymi partiami i kumulować je na rachunku, co pozwoli nam unikać zakupów na górkach w przypadku niespodziewanych ruchów na rynku;
 • kolejnym dobrodziejstwem korzystania z usług instytucji płatniczej oferującej wymianę walut jest możliwość zakupu większej ilości waluty w celu przyszłych spłat, tym sposobem w przypadku okresowo wyższych poziomów możemy spłacić daną ratę ze środków zakupionych już wcześniej po niższych kursach; na portfelu można trzymać zakupioną walutę w celu spłaty kredytu w przyszłości;
 • możemy przerzucać część oszczędności na walutę kredytu po korzystnych kursach, mając zobowiązania w walucie obcej wskazane jest aby nie utrzymywać wszystkich oszczędności w złotych;
 • kupujemy walutę na spłatę kredytu bez posiadania rachunku w danej walucie w banku, zakładamy po prostu tzw. wirtualny rachunek prowadzony przez platformę finansową z której korzystamy.


Z danych porównywarki Xchanger.pl wynika, że miesięcznie oddajemy bankom około 5 % kwoty raty. Spready w bankach są wyższe nawet o 20 groszy w porównaniu z kantorem online.
Kantory internetowe już od 5 lat zyskują uznanie frankowiczów. Spready, które oferują na CHF są nawet kilkakrotnie niższe niż te w tradycyjnych kantorach czy bankach. W zeszłym roku, po gwałtownym skoku franka, banki nieco zmieniły swoją politykę i obniżyły spready, ale kantory internetowe wciąż są bardzo konkurencyjne i systematycznie zyskują nowych klientów. Wymieniając w sieci można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych na jednej racie.- mówi Łukasz Olek, z zarządu Currency One, operatora Internetowykantor.pl i Walutomat.

Całkowite porównanie spreadów w kantorach i w bankach poniżej:
Wartość średniej raty przyjęliśmy jako 400 CHF.

fot. mat. prasowe

Porównanie spreadów w kantorach i w bankach

Dane pochodzą z raportów porównywarki Xchanger.pl z dnia: 25.04.2016 r. i ze strony Spread.pl.


W zestawieniu widać wyraźną różnicę w całkowitych kosztach jakie musimy ponieść porównując wymianę w kantorze i w banku. Najkorzystniejszy kurs sprzedaży franka jest o 18 groszy niższy w banku.

Trzeba pamiętać, że notowania cały czas się zmieniają i ważną kwestią jest sprawdzanie kursów na bieżąco. Spłacając kredyt bezpośrednio w banku, nie mamy gwarancji co do wartości swojego ostatecznego zobowiązania do spłaty. Zdarzają się sytuacje, że niektóre banki znacząco manipulują spreadem nawet na przestrzeni kilku godzin jednego dnia. Dla przykładu spread w jednym z banków w styczniu zmieniał się co kilka minut.

Przydatne linki:
Kurs CHF


Kurs CHF z 15.01.2015 r. w jednym z banków:

fot. mat. prasowe

Kurs CHF z 15.01.2015 r. w jednym z banków

Dane przygotowane przez porównywarkę Xchanger.pl na podstawie kursów archiwalnych jednego z banków.


Przykładowo jeśli rata wynosiła 400 CHF klient zapłaci o godz. 8:25 1492,90 zł, a o godz. 12:18 już 1758,64 zł. Różnica kursowa jest nieprawdopodobnie duża, wyniosła aż 265 zł. Kredytobiorca nie jest w stanie przewidzieć ile wyniesie jego rata nawet w ciągu jednego dnia, skoro kurs zmienił się w ciągu trzech godzin o ponad 60 groszy. Wartość do zapłaty jest zależna od dopasowania się do godzin księgowania banku w momencie korzystniejszego kursu. Jeśli nie, możemy stracić na przewalutowaniu absurdalną kwotę.

Jak nie tracić na przewalutowaniu i zaoszczędzić ponad 90 zł miesięcznie na racie kredytu?


Rozwiązaniem jest wymiana walut w kantorze online. Proces jest bardzo prosty. Wystarczy zarejestrować się, podać nr konta w PLN i CHF i w wybranym przez nas momencie przelać środki na konto kantoru. Wymiana następuje po dużo korzystniejszym kursie i na pewno odczujemy różnicę jeśli wcześniej bank przelutowywał środki po kursie własnym.

fot. mat. prasowe

Jak nie tracić na przewalutowaniu?

Rozwiązaniem jest wymiana walut w kantorze online.


Przy racie kredytu walutowego 500 CHF możemy zaoszczędzić nawet ponad 90 zł miesięcznie, co daje nam w skali 30 lat kwotę 32 472 zł oszczędności. Podsumowując warto szukać możliwości zaoszczędzenia, tam gdzie są one dostępne, a różnicę odczujemy już w niedługim czasie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Komentarz usunięty

 • MalgorzataVitk / 2017-08-08 22:22:14

  Przeglądając na bieżąco wyceny walut w Pluskantor.pl jest bardzo korzystny kurs. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Kredyt we frankach. Gdzie najtańsza wymiana walut?

  Martama / 2018-06-27 12:23:45

  Pewnie w większości e-kantorów uda się kupić taniej niż w banku. W przypadku CHF na pewno bym wzięła pod uwagę platformę gieldawalut.com, kurs na bieżąco można zawsze sprawdzić, a firma posiada jeszcze jeden ważny atut: szybkość przelewów. Tym samym jest pewność, że spłata raty wpłynie na czas. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: