eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Za wcześnie na oszczędzanie? Młode pokolenie nie boi się niskiej emerytury?

Za wcześnie na oszczędzanie? Młode pokolenie nie boi się niskiej emerytury?

2016-02-12 13:52

Przeczytaj także: Pomyślę o tym jutro, czyli oszczędzanie na emeryturę po polsku


- W przypadku najmłodszych gospodarstw domowych, w wieku do 29 lat, większość osób oszczędzających jako najważniejszy cel wskazuje zgromadzenie wkładu własnego na zakup nieruchomości. Od 2014 roku sukcesywnie rośnie wysokość wymaganych środków własnych, stąd dla osób planujących zakup nieruchomości zgromadzenie odpowiedniej kwoty jest priorytetem. Jest to cel do zrealizowania w perspektywie kilku lat, a nie jest tak odległy jak emerytura. Dla osoby dwudziestokilkuletniej 40-letni horyzont oszczędzania jest bardzo odległy i trudno wyobrażalny. Daje się jednak zauważyć coraz większą świadomość części osób w zakresie oszczędzania na emeryturę, mimo to wiele osób odkłada tę decyzję na kilka lat planując oszczędzanie dopiero po ukończeniu 30 czy nawet 40 lat – mówi Michał Krajkowski z Notus Doradcy Finansowi.

Biorąc pod uwagę, niekorzystne dla dzisiejszych 25-30-latków, a przyszłych emerytów, symulacje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które – niezależnie od formy zatrudnienia – przewidują znaczące obniżenie uzyskiwanego dochodu z tytułu otrzymywanej emerytury, w skrajnych scenariuszach do 30% ostatniego wynagrodzenia, musi zastanawiać, co jest przyczyną wciąż niskiej skłonności do długookresowego oszczędzania.
- Krótki horyzont tych oszczędności i jego wydłużanie wraz z wiekiem jest zjawiskiem naturalnym. Ogromnej świadomości ekonomicznej – czyli edukacji – potrzeba, aby w młodym wieku oszczędzać z perspektywą i na cele mające nastąpić za kilkadziesiąt lat. Jeżeli są chęci, znajdą się również rozwiązania. Na świecie produkty emerytalne skorelowane są z ulgami podatkowymi dającymi dodatkową premię za oszczędzanie. W Polsce mamy do dyspozycji odsunięte w kąt IKE i IKZE, dające niewątpliwe korzyści podatkowe, a mimo to praktycznie niewykorzystywane przez klientów. Problemem nie jest brak oferty produktowej - oprócz IKE i IKZE zawsze można skorzystać z bardzo szerokiej oferty TFI, dającej możliwość regularnego oszczędzania bardzo symbolicznych nawet kwot. W mojej ocenie, problemem jest dotychczasowy model wynagradzania osób, które to oszczędzanie - zarówno potrzebę, jak i produkt - muszą sprzedać. Wysokiej dyscypliny i profesjonalizmu potrzeba, aby cele Klienta były ważniejsze niż cele doradcy – komentuje Michał Kwasek z ANG Spółdzielni Pośredników Ubezpieczeniowych.

Michał Nowicki z Alex T. Great Doradcy Finansowi:
- Oferta produktów, pozwalających skutecznie zabezpieczyć przyszłość na emeryturze jest na polskim rynku bardzo szeroka, firmy ubezpieczeniowe wręcz prześcigają się w tego typu propozycjach. Niestety, zainteresowanie nimi jest wśród Polaków nadal niewielkie. Wciąż zbyt rzadko podejmujemy, rozsądną przecież, decyzję o świadomym oszczędzaniu i budowaniu kapitału stanowiącego dodatek do emerytury. Doświadczenia innych krajów pokazują, że największą siłę oddziaływania mają tu różnorodne ulgi podatkowe. Zachęcają one pracodawców do tworzenia pracowniczych programów emerytalnych, a przez to wpływają korzystnie także na decyzje samych obywateli o tym, jaką część własnych dochodów przeznaczyć na zabezpieczenie przyszłości. By jednak tak się stało, w Polsce niezbędna jest szeroko zakrojona edukacja finansowa i podobne ulgi podatkowe.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: