eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Badanie Oszczędności Polaków IV 2015

Badanie Oszczędności Polaków IV 2015

2015-05-06 11:46

Badanie Oszczędności Polaków IV 2015

Oszczędzanie wciąż nie w modzie © Eisenhans - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Z kwietniowej edycji Badania Oszczędności Getinu wynika, że niemal trzy czwarte Polaków nie dysponuje żadnymi nadwyżkami finansowymi. W stosunku do marca zmieniły się preferencje odnośnie gospodarowania wolnymi środkami – w kwietniu 74 proc. ankietowanych wybierało oszczędzanie (w marcu było to 63 proc.), z kolei 21 proc. wolało pieniądze zainwestować. Spadło niezadowolenie z wysokości oprocentowania lokat, jednak trudno mówić o optymizmie.

Przeczytaj także: Badanie Oszczędności Polaków III 2015

Jak wynika z najnowszej edycji Badania Oszczędności Getinu, w kwietniu oszczędności posiadała, podobnie jak w marcu, mniej niż jedna czwarta Polaków. Bankowe lokaty ma nieco ponad 17 proc. ankietowanych, z kolei jedynie 5 proc. deklaruje, że zamierza posiadane pieniądze ulokować w banku. To jednak i tak nieco lepiej niż w badaniu marcowym.

Prawie 60 proc. respondentów deklarujących brak posiadania wolnych środków to mieszkańcy wsi oraz małych i średnich miast (do 200 tys. mieszkańców) – przy czym osoby ze średnich miast bardziej preferują oszczędzanie.

Spośród osób informujących o posiadaniu wolnych środków 67 proc. deklarowało, że korzysta z oszczędnościowych produktów bankowych, a 27 proc. wybierało inne sposoby niż oszczędzanie czy inwestowanie (najczęściej wskazywana odpowiedź to „gotówka”). Największy odsetek osób preferujących oszczędzanie lub inwestowanie występuje w średnich miastach (50-199 tys. mieszkańców).

Co ciekawe, po marcowych zmianach, kiedy to statystyczny Kowalski wypowiadał się z większym entuzjazmem o ewentualnych inwestycjach, teraz bezpieczne lokaty wybiera znów ponad jedna trzecia ankietowanych. Inwestować chciałoby 21 proc. Polaków, natomiast 74 proc. deklaruje chęć oszczędzania.

fot. Eisenhans - Fotolia.com

Oszczędzanie wciąż nie w modzie

Jak wynika z najnowszej edycji Badania Oszczędności Getinu, w kwietniu oszczędności posiadała, podobnie jak w marcu, mniej niż jedna czwarta Polaków.


Niedopasowana oferta


Pomimo, że większość respondentów deklaruje korzystanie z produktów bankowych, a w zdecydowanie mniejszym stopniu wybór innych sposobów oszczędzania (5,5 proc.), warto zauważyć, że z innych sposobów korzysta 27 proc. ankietowanych (pięciokrotnie więcej niż deklaruje). Jak podkreślają autorzy raportu, widać utrzymującą się znaczną rozbieżność pomiędzy deklaracjami a stanem faktycznym, co może wskazywać na strukturalne niedopasowanie oferty banków do oczekiwań części potencjalnych klientów. Respondenci, którzy mają wolne środki i nie są zainteresowani oszczędzaniem, to: osoby negatywnie oceniające oprocentowanie, mieszkające na wsi, w młodym i średnim wieku, z wykształceniem średnim i wyższym oraz stosunkowo wysokimi dochodami – pow. 5 tys. zł . Profil ten zbliżony jest do odczytu z listopada.

Średnia kwota wolnych środków przeznaczona na oszczędności to 27 tys. zł (oznacza to wzrost w porównaniu do ubiegłego miesiąca o ok. 13,7 tys. zł). Zmieniła się również przeciętna kwota już ulokowanych wolnych środków, która wynosiła w kwietniu ponad 14 tys. i była niższa o ok. 7 tys. zł w porównaniu z marcem.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób lokuję wolne środki?

W kwietniu liczba Polaków chcących oszczędzać pieniądze wzrosła do 74 proc., co oznacza wzrost o 11 p.p w stosunku do marca

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: