eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Co czeka rynek kredytowy?

Co czeka rynek kredytowy?

2015-11-30 11:41

Co czeka rynek kredytowy?

Co czeka rynek kredytowy? © Nebojsa Markovic - Fotolia.com

Lata 2015-2018 mają przynieść wzrost wolumenu sprzedaży produktów kredytowych - prognozują Roland Berger i EUROFINAS w raporcie zatytułowanym „European Consumer Finance Survey”. Największy optymizm w tej kwestii cechuje dostawców kredytów z Polski. Wszyscy respondenci zgodnie jednak przyznają, że - niezależnie od modelu biznesowego - nieuchronna staje się cyfryzacja sprzedaży oraz coraz bardziej intensywne wykorzystanie big data.

Przeczytaj także: EUROFINAS: kredyty konsumpcyjne II kw. 2015

Polscy respondenci badania szacują, że produkcja kredytowa w latach 2015-2018 (z wyjątkiem kredytów samochodowych) wzrośnie o więcej niż 5%. Pozostali Europejczycy okazują się być większymi sceptykami, prognozując, że w żadnej z analizowanych kategorii (kredyty odnawialne, samochodowe, konsumpcyjne i inne kredyty konsumpcyjne wzrost nie zdoła przewyższyć 5%.

Największy pesymizm zauważalny jest w odniesieniu do marż – zarówno w kredytach konsumpcyjnych, odnawialnych, jak i samochodowych badani przewidują spadek, a w przypadku pierwszej z kategorii przekraczający nawet 50 punktów bazowych. Z kolei polscy dostawcy produktów kredytowych są raczej skłonni oczekiwać nieznacznego, ale jednak wzrostu w tym obszarze. Wyniki „European Consumer Finance Survey” w znacznym stopniu pokrywają się z wnioskami, zawartymi w cyklicznych raportach KPF: Sytuacja na rynku consumer finance i Sektor pośrednictwa kredytowego w Polsce.
- Aktualne wskazania Barometru Consumer Finance, obliczanego na podstawie danych z cokwartalnych badań KPF i IRG SGH na reprezentatywnej grupie gospodarstw domowych, pozwalają na pozytywną weryfikację prognoz i szacunków, opracowywanych przez przedstawicieli polskich sektorów dostawców kredytów konsumenckich, a zaprezentowane w raporcie Roland Berger. Bieżąca wartość Barometru to 55,2 punktu i pomimo spadku w stosunku do poprzedniego kwartału, warto zauważyć, że jest to trzeci kwartał z rzędu, w którym wartość barometru przekracza poziom 50 punktów. Oznacza to, że po długim okresie stagnacji, którego rynek doświadczył w latach 2011 – 2014, spodziewany jest wzrost rynku w perspektywie najbliższych 12 miesięcy na poziomie przekraczającym nieznacznie 5% - mówi dr Mirosław Bieszki, Doradca Ekonomiczny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

fot. Nebojsa Markovic - Fotolia.com

Co czeka rynek kredytowy?

Lata 2015-2018 mają przynieść wzrost wolumenu sprzedaży produktów kredytowych - prognozują Roland Berger i EUROFINAS.


- Z naszej analizy wynika również, że w perspektywie półrocza środowisko bankowe oczekuje wzrostu wskaźnika kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych. Zatem oceny przedstawicieli tego sektora co do koniunktury są pozytywne. Ponad połowa ankietowanych pośredników finansowych podziela ten optymizm. O tym jaki będzie rzeczywisty wzrost portfeli kredytowych może nie tyle decydować rynek, ile zapowiedziany w expose podatek bankowy. Niestety, nie można oszacować skutków tego podatku, ponieważ poza wypowiedziami, że podatek obciąży banki, nie wiemy co będzie podstawą wymiaru ani w jakiej wysokości – zauważa dr Mirosław Bieszki.

Polscy dostawcy produktów kredytowych, w odróżnieniu od europejskich reprezentantów instytucji finansowych, są zdecydowanie silniej przeświadczeni o tym, że na rynku będą zachodziły procesy konsolidacyjne. Aż 92% z nich uznało, że konsolidacja w perspektywie trzech lat jest prawdopodobna (46% wskazań) lub bardzo prawdopodobna (46%). Tak mocne przekonanie o przyszłej konsolidacji rynku wśród polskich przedsiębiorców, w odniesieniu do swoich obszarów działalności, podzielają tylko ich odpowiednicy w Danii i we Włoszech. Jednocześnie warto odnotować, że odsetek wszystkich respondentów, uznających konsolidację za „prawdopodobną” lub „bardzo prawdopodobną” wyniósł 70%, z czego jedynie 18% wskazało na drugi z wariantów.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: