eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Co zmieni nowa ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych?

Co zmieni nowa ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych?

2015-06-30 12:26

Przeczytaj także: Czy banki hipoteczne obniżą koszty kredytu?


II. Prawna ocena art. 5 Projektu Ustawy - zmiana brzmienia artykułów ustawy o prawo upadłościowe i naprawcze (dalej w pkt 5 jako Ustawa)


1) zmiana brzmienia art. 429 Ustawy poprzez dodanie po ustępie 1 ustępu 1a

a. brzmienie przepisu, zakres zmiany


Brzmienie projektowanego ust. 1a Ustawy: 1a Przepis ust. 1 nie stosuje się do upadłości banku hipotecznego.

b. Ocena, istota regulacji

Proponowane zmiany przewidują, na wypadek upadłości banku hipotecznego, że w stosunku do osobnej masy upadłości nie znajdzie zastosowania upadłość układowa, natomiast z racji uniknięcia swego rodzaju „dualizmu” w postaci zawierania układu w stosunku do masy upadłości oraz niezawierania go w stosunku do osobnej masy upadłości, instytucja upadłości układowej została w przypadku banku hipotecznego w ogóle wyłączona. Nadmienioną już nowelizację prawa upadłościowego i naprawczego należy uznać za element dość kompleksowego, co zasługuje na pochwałę, uregulowania problematyki listów zastawnych. Jest to w istocie jedna ze zmian, która poprawia atrakcyjność listów zastawnych, przez co przyczynia się do ich płynności rynkowej, stanowiąc ostatecznie przesłankę zainteresowania się tym rynkiem przez inwestorów.

2) zmiana brzmienia art. 442
a. brzmienie przepisu, zakres zmiany


Dotychczasowe brzmienie art. 442 Ustawy: W razie ogłoszenia upadłości banku hipotecznego wierzytelności, prawa i środki, o których mowa w art. 18 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 99, poz. 919, z późn. zm.), wpisane do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych, tworzą osobną masę upadłości, która służy przede wszystkim zaspokojeniu roszczeń wierzycieli z listów zastawnych; po zaspokojeniu roszczeń wierzycieli z listów zastawnych nadwyżkę środków z osobnej masy zalicza się do masy upadłości.
Proponowane brzmienie art. 442 Ustawy: 1. W razie ogłoszenia upadłości banku hipotecznego osobną masę upadłości, która służy zaspokojeniu roszczeń wierzycieli z listów zastawnych, tworzą:
  1. wierzytelności banku hipotecznego oraz prawa i środki, o których mowa w art. 18 ust. 3, 3a i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (Dz.U. z 2003 r. Nr 99, poz. 919, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o listach zastawnych”, wpisane do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych;
  2. środki uzyskane w wyniku spłaty wierzytelności wpisanych do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych,
  3. składniki majątkowe uzyskane w zamian za aktywa wpisane do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych.

2. W razie wątpliwości czy składniki, o których mowa w ust. 1, należą do osobnej masy upadłości, uważa się, że należą one do tej masy do wysokości ujawnionej w rejestrze zabezpieczenia listów zastawnych wartości:
  1. wierzytelności banku hipotecznego oraz praw i środków, o których mowa w art. 18 ust. 3, 3a i 4 ustawy o listach zastawnych;
  2. odpowiednio wierzytelności i aktywów – w przypadku składników, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3
  3. Po zaspokojeniu roszczeń wierzycieli z listów zastawnych nadwyżkę środków z osobnej masy upadłości zalicza się do masy upadłości.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: