eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Badanie Oszczędności Polaków XII 2014

Badanie Oszczędności Polaków XII 2014

2015-01-15 14:45

Badanie Oszczędności Polaków XII 2014

Atrakcyjność lokat spada, chęć oszczędzania rośnie © morganka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Nie wzrasta zadowolenie Polaków z warunków oprocentowania, które proponują im banki - rozczarowanych oferowanymi zyskami z lokat jest już 64 % respondentów przepytanych na potrzeby piętnastej już edycji Badania Oszczędności Getinu. Jednocześnie jednak maleje rozrzut między tym, co proponują banki, a oczekiwaniami oszczędzających. Okazuje się zatem, że powoli godzimy się z niewygórowanym oprocentowaniem lokat bankowych.

Przeczytaj także: Badanie Oszczędności Polaków IX 2014

Wysokość oprocentowania oszczędności w rodzimych bankach nie wzbudza zachwytów wśród oszczędzających. W grudniu minionego roku odsetek osób, które uważają ją za atrakcyjną, pikował do 15,2 proc. (-1,6 pkt. proc.). To dość spory spadek, zważywszy że jeszcze na półmetku minionego roku zadowolenie z oprocentowania bankowych produktów oszczędnościowych deklarowało 19 procent respondentów ówczesnej edycji Badania Oszczędności Getinu.

fot. mat. prasowe

Jak oceniam oprocentowanie oszczędności w bankach

Ponad 64 procent respondentów uważa oprocentowanie za nieatrakcyjne.


– Pogorszenie nastrojów jest efektem spadku oprocentowania w większości banków po październikowej obniżce stóp przez RPP. Jeżeli do tego dołożymy ograniczoną akcję marketingową produktów depozytowych – w grudniu zaledwie trzy duże banki: Getin, ING i Millennium reklamowały się w tym zakresie – przestaje dziwić fakt, że już tylko 8 proc. ankietowanych spodziewa się poprawy warunków lokowania oszczędności – komentuje Marcin Dec, członek zarządu Getin Noble Banku.

To dobra wiadomość dla bankierów. Maleje bowiem różnica pomiędzy tym czego od nich oczekujemy, a tym co mogą nam zaoferować. Przeciętne oprocentowanie, które skłoniłoby ankietowanych do ulokowania oszczędności w banku, w grudniu wynosiło 3,73 proc., o 59 pkt. baz. mniej niż
w listopadzie. To „zaledwie” 1,14 pkt. proc. więcej od średniego oprocentowania obecnie ulokowanych oszczędności (2,59 proc.). Jeszcze w listopadzie od banków oczekiwaliśmy o 1,47 pkt. proc. więcej od tego, co rzeczywiście dostawaliśmy.

fot. mat. prasowe

Oczekiwania a rzeczywistość

Depozyt na miarę oczekiwań respondentów powinien być oprocentowany na poziomie 3,73 proc.


Paradoksalnie, dostosowanie oczekiwań respondentów do spadających stóp procentowych, doprowadziło do wzrostu udziału osób – o 7,3 pkt. proc. do 80,6 proc. – deklarujących chęć oszczędzania. A także do wzrostu przeciętnej wartości nowo zakładanych lokat o 10,6 tys. zł do 23,1 tys. zł.
– Ta ostatnia zmiana jest również wynikiem efektu sezonowego. W grudniu, tradycyjnie, mamy więcej gotówki, np. dzięki wypłacanym w tym miesiącu premiom i bonusom – podkreśla Dec.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób chciałbym lokować wolne środki

W porównaniu z listopadem spadła liczba osób opowiadających się za inwestowaniem pieniędzy.


Czytając o tym, co byśmy „chcieli” warto jednak pamiętać o ogromnych rozbieżnościach pomiędzy tym co deklarujemy, a tym co rzeczywiście robimy. Jedynie 2,1 proc. respondentów twierdzi, że wybiera inne niż bankowe formy oszczędzania. W rzeczywistości z takich niebankowych rozwiązań oszczędnościowych (np. przysłowiowej „skarpety”) korzysta 26,4 proc. ankietowanych.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób lokuję wolne środki?

Większość ankietowanych Polaków stawia na oszczędzanie pieniędzy.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: