eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sytuacja finansowa Polaków: tylko 7% starcza na wszystko

Sytuacja finansowa Polaków: tylko 7% starcza na wszystko

2015-03-02 12:17

Sytuacja finansowa Polaków: tylko 7% starcza na wszystko

Co piąty Polak musi zaciskać pasa © nestonik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

7 procent Polaków przyznaje, że ich dochody są na tyle wysokie, że mogą pozwolić sobie na wszystko. Na drugim biegunie znajduje się 4-procentowa grupa deklarująca życie w nędzy. Pozostali są albo zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej (55%) albo też muszą zaciskać pasa. To niektóre z wniosków płynących z badania, jakie TNS Polska przygotował na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa Polaków: dobrobyt i tarapaty

Jak już wspomniano we wstępie 4% Polaków w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym przyznaje, że żyje w ubóstwie. To daje grupę liczącą 1,26 mln osób. Jej członkowie najczęściej legitymują się wykształceniem podstawowym lub zasadniczym, często zamieszkują tereny wiejskie, a dochód przypadający na ich gospodarstwo domowe nie przekracza 1500 zł miesięcznie. Najliczniejszą rzeszę stanowią tu bezrobotni i emeryci.

Statystyki te odbiegają nieco od wyliczeń przedstawianych przez Główny Urząd Statystyczny. Według niego w 2013 r. w bardzo złym świetle swoją sytuację ekonomiczną przedstawiało aż 7,4% społeczeństwa, które żyło poniżej granicy ubóstwa skrajnego, osiągając miesięczny dochód poniżej 551 zł na osobę, a ponad 8% w przeżyciu pomagała pomoc społeczna.
– Ta różnica może wynikać z tego, że część osób ukrywa swoje dochody, działając w tak zwanej szarej strefie, której wartość wynosiła w ubiegłym roku blisko 400 mld zł. Pobierają więc pomoc od państwa, jednocześnie pracując na czarno, a tych zarobków nie widać w danych GUS. Nasze badania opierają się na deklaracjach – tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

fot. mat. prasowe

Spodziewane zarobki w 2015

Niemal 60 procent badanych spodziewa się, że ich zarobki pozostaną na poziomie sprzed roku.


W opozycji do części społeczeństwa, deklarującej brak pieniędzy na godne życie, jest 7% Polaków, których stać na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Takich osób, które nie muszą martwić się, czy wystarczy im „do pierwszego” jest blisko 2,21 mln. Trochę gorzej powodzi się natomiast prawie połowie Polaków – żyją nieźle, choć nie mogą pozwolić sobie na beztroskie wydawanie pieniędzy. Co piąty Polak twierdzi, że aby przeżyć musi bardzo zaciskać pasa – stać go na skromne życie, ale musi mocno ciąć wydatki.

Dobrze jest na Mazowszu i Śląsku… i źle też


Spośród wszystkich ankietowanych przez TNS, najwięcej tych, którzy skarżą się, że nie wystarcza im pieniędzy nawet na bieżące potrzeby lub że ledwo wiążą koniec z końcem, mieszka na Mazowszu (14%), Podkarpaciu (14%) oraz Śląsku (13%). Jednocześnie Mazowszanie i Ślązacy stanowią też najliczniejszą grupę wśród tych, których co prawda nie stać na wszystko, ale są w stanie żyć na dobrym poziomie.

fot. mat. prasowe

Sytuacja finansowa Polaków w 2015 roku

Niemal połowa Polaków deklaruje, że radzi sobie, ale musi ograniczać wydatki.


– Nie ma w tym nic dziwnego. Mazowsze utożsamiamy z Warszawą, gdzie bezrobocie jest niskie, a pensje wysokie. Musimy jednak pamiętać, że to bardzo duże województwo, a im dalej od stolicy, tym niższe wynagrodzenia i, co za tym idzie, poziom życia. Podobnie jest na Śląsku, który wciąż przechodzi transformację. Zamykane są przedsiębiorstwa przestarzałe, nieopłacalne, a w ich miejsce powstają natomiast nowoczesne firmy, w których zatrudnienie znajdują wykwalifikowani specjaliści. I ta dwoistość od lat znajduje także potwierdzenie w naszej bazie danych. Najwięcej dłużników jest właśnie na Mazowszu i Śląsku – zwraca uwagę Adam Łącki.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: