eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Umowa leasingu: jak ją zakończyć przed czasem?

Umowa leasingu: jak ją zakończyć przed czasem?

2014-12-02 10:18

Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy leasingu - kiedy możliwe?


Wielu przedsiębiorcom, którzy rezygnują w ten sposób z leasingu, udaje się także wynegocjować odstępne od nowego leasingobiorcy. Wynika to z tego, że pomimo zapłaconych wcześniej rat zawierających nie tylko opłatę za użytkowanie, ale i spłatę wartości przedmiotu, nie będą mieć już oni żadnych praw do przedmiotu leasingu. To cesjonariusz stanie się jego właścicielem po zakończeniu umowy, zapłaceniu pozostałych rat i zrealizowaniu opcji wykupu.

Zaletą cesji umowy leasingu operacyjnego jest to, że nie musimy czekać do zakończenia 40% okresu amortyzacji wyleasingowanego przedmiotu. Możemy to zrobić wcześniej bez ponoszenia przykrych konsekwencji podatkowych. Warunkiem jednak jest przejęcie przez cesjonariusza umowy na dotychczasowych warunkach, czyli bez zmian co do wysokości raty czy harmonogramu spłat. W przeciwnym razie umowa zostanie potraktowana jako nowa, co będzie już dużo mniej korzystne zarówno dla cesjonariusza jak i cedenta.

Podnajem przedmiotu leasingu


To rozwiązanie może być nieco prostsze w realizacji niż cesja, choć również wymaga zgody leasingodawcy. Oznacza podnajęcie przedmiotu leasingu innej firmie w zamian za comiesięczny czynsz dzierżawny, który możemy przeznaczyć na spłatę rat. W tej sytuacji bierzemy jednak na siebie ryzyko związane ze współpracą z nowym kontrahentem i terminowym opłacaniem przez niego faktur za korzystanie ze sprzętu.

Po zakończeniu umowy leasingu to jednak nam, a nie podnajemcy, będzie przysługiwała opcja wykupu. Gdy zostaniemy właścicielem danego przedmiotu, możemy go oczywiscie dalej podnajmować lub sprzedać, co przysporzy nam dodatkowych korzyści finansowych.

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że umowa podnajmu może być zawarta w dowolnym momencie trwania umowy leasingu (nie trzeba czekać do zakończenia 40% okresu amortyzacji), bez podatkowych konsekwensji finansowych i bez konieczności spełniania żadnych dodatkowych warunków.

Istnieje kilka sposobów na przedterminowe zakończenie umowy naszego leasingowanego przedmiotu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zapoznać się ze wszystkimi ich szczegółami. To nasza wiedza jest kluczem do sukcesu!
Przeczytaj także: Nieprzygotowani na MSSF 16 Nieprzygotowani na MSSF 16

poprzednia  

1 2

oprac. : TotalMoney.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Samochód w firmie

    Posiadam samochód w firmie w leasingu. Leasing mam do lutego 2019 r. Chciałbym wziąć w leasing nowy samochód przed końcem umowy leasingu. Jak ...

  • Raty leasingowe

    Jak prawidłowo zaliczyć do kosztów ratę leasingową za samochód w leasingu operacyjnym, jeśli na fakturze podana jest jedna kwota, a rata ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: