eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Nieprzygotowani na MSSF 16

Nieprzygotowani na MSSF 16

2019-03-27 11:18

Nieprzygotowani na MSSF 16

Leasing © Андрей Яланский - Fotolia.com

Wprawdzie nowy standard MSSF 16 zaczął obowiązywać już od 1 stycznia br., to okazuje się, że gotowość na jego stosowanie jest co najmniej problematyczna. Niemal połowa firm przebadanych na potrzeby raportu KPMG „Global Lease Accounting Survey. Lease accounting is here: Are you ready?” deklaruje zakończenie identyfikacji umów leasingu lub inwentaryzacji odpowiednich umów, jednak zaledwie ćwierć z nich zdołała ocenić wpływ rachunkowego wdrożenia standardu. 13 proc. ankietowanych dokonało wyboru lub zaprojektowało wspierające stosowanie standardu rozwiązanie IT, a 83 proc. ciągle pracuje nad gromadzeniem danych i ich oceną. W efekcie o pełnej zgodności z zasadami rachunkowości leasingowej możemy mówić w przypadku 3 proc. firm.

Przeczytaj także: Nadchodzi MSSF16. Zobacz, co zmieni w leasingu

Można śmiało powiedzieć, że przejście na MSSF 16 to niemal rewolucja. Nowy standard zmienia reguły ujmowania leasingu, nie pozostając obojętnym dla firm we wszystkich branżach. Jego wpływ w znacznej mierze jest jednak uzależniony od posiadanego portfela umów leasingowych. Zdecydowanie więcej czasu na jego wdrożenie potrzebują przedsiębiorcy, których większość umów dotyczących korzystania z aktywów jest sklasyfikowana jako leasing operacyjny zlokalizowany w wielu miejscach. Wśród respondentów badania KPMG 73 proc. firm to głównie podmioty korzystające z majątku w oparciu o umowy leasingowe, z czego większość to leasing operacyjny.
Nasze doświadczenie w implementacji MSSF 16 w przedsiębiorstwach bez względu na branżę, w której działają potwierdza, że czas początkowo szacowany na wdrożenie standardu zwykle okazywał się dłuższy. Pierwotne harmonogramy ulegały wydłużeniu i zwykle nie doceniano czasu niezbędnego na zgromadzenie kompletnych umów, ich analizę, a także na implementację odpowiedniego narzędzia IT – mówi Monika Warmbier, partner i szef zespołu doradztwa rachunkowego dla przedsiębiorstw sektora niefinansowego w KPMG w Polsce.

fot. Андрей Яланский - Fotolia.com

Leasing

Większość przedsiębiorców nie jest gotowa na nowy standard rachunkowości w zakresie leasingu.


Kwestią która przysparza największych problemów jest identyfikacja wszystkich zawartych umów leasingu. Kłopotliwe okazuje się już samo ich lokalizowanie. Nie inaczej jest w przypadku zapewnienia kompletności znacznej liczby istniejących umów, w szczególności zapewnienia, że ujmowane są wszystkie umowy, zawarte w ramach większych umów o świadczenie usług lub dostaw takich wbudowanych umów. Zapewnienie, że wbudowane umowy leasingowe są odpowiednio zidentyfikowane może wymagać znacznej ilości czasu, jak również zaangażowania większej liczby pracowników księgowych. Identyfikacja wbudowanych umów leasingu jest wymieniana przez firmy biorące udział w badaniu KPMG jako największe wyzwanie.

Blisko połowa respondentów badania stwierdziła, że wybrała oprogramowanie do księgowości leasingowej, ale tylko jedna czwarta faktycznie ukończyła ocenę księgową. Tymczasem mniej niż jedna piąta firm zakończyła opracowanie wymagań systemowych i przygotowanie planu działania dotyczącego rozwiązań programowych. Są to ważne czynniki umożliwiające wybór najbardziej odpowiedniego oprogramowania księgowego lub dokonanie zmian w istniejących systemach. 83 proc. respondentów przyznało, że pracuje nad gromadzeniem i sprawdzaniem poprawności danych, co jest czasochłonnym, ale koniecznym krokiem w celu wygenerowania obliczeń i sprawozdawczości finansowej zgodnie z nowymi standardami. Ogółem zaledwie 3 proc. firm zakończyło wdrażanie nowych standardów, a ponad dwie trzecie stwierdziło, że implementacja MSSF 16 wiąże się z licznymi trudnościami.
MSSF 16 już obowiązuje natomiast część przedsiębiorców nadal jest w trakcie jego wdrażania. Biorąc pod uwagę tempo projektów oraz wyzwania, przed którymi stoją firmy, naszym zdaniem po zakończeniu projektów wdrożeniowych przyjdzie czas na sprawdzenie ich poprawności: porównanie poziomu płatności leasingowych wykorzystanych w kalkulacjach z płatnościami zidentyfikowanymi jako pochodzące z umów leasingu, uzgodnienie faktycznych przelewów do rozliczeń zobowiązań leasingowych, czy weryfikacja przyjętych założeń np. w zakresie ustalenia okresu leasingu poszczególnych umów. Na tym etapie rezultaty mogą być również odmienne od oczekiwanych – mówi Tomasz Ciach, menedżer w zespole doradztwa rachunkowego dla przedsiębiorstw sektora niefinansowego w KPMG w Polsce.

O RAPORCIE:
Raport KPMG International pt. „Global Lease Accounting Survey. Lease accounting is here: Are you ready?” prezentuje kluczowe wyzwania, przed którymi stanęły i mogą stanąć przedsiębiorstwa przy wdrażaniu nowego standardu rachunkowości w zakresie leasingu. W badaniu KPMG wzięło udział ponad 800 firm na całym świecie, z których ponad 550 ma swoją siedzibę w obu Amerykach, prawie 100 w EMEA i prawie 150 w ASPAC. Uwzględniono zarówno przedsiębiorstwa publiczne, jak i prywatne, wywodzące się ze wszystkich głównych gałęzi przemysłu.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: