eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zmienna stopa oprocentowania?

Zmienna stopa oprocentowania?

2014-03-31 11:21

Zmienna stopa oprocentowania?

Na czym polega zmienne oprocentowanie lokat? © vege - Fotolia.com

Nabywcy lokat bankowych mogą dokonać wyboru między depozytami ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem. W przypadku pierwszych z nich inwestor od razu dowiaduje się, ile wyniesie jego zysk. Drugie z nich owiane są pewną dozą tajemniczości - zyski, jakie przyniosą mogą być bowiem uzależnione m.in. od obowiązujących w danym okresie stóp oprocentowania. Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl sprawdzili, od czego jeszcze.

Przeczytaj także: Lokata długoterminowa? Wybierz zmienne oprocentowanie

- W przypadku lokat ze zmiennym oprocentowaniem zawsze trzeba mieć na uwadze, że możemy mieć do czynienia z kilkoma tendencjami – mówi Mikołaj Fidziński, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. – Z jednej strony, stopy procentowe mogą wzrosnąć, tym samym podkręcając tempo w jakich procentują środki, z drugiej strony, obniżka będzie miała odwrotny wpływ na zyski. Oczywiście może również zdarzyć się tak, że wahania nie będą duże, zatem przez cały okres trzymania środków na lokacie, niewiele się zmieni – dodaje.

Poziom oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych jest ściśle zależny m.in. od inflacji oraz wysokości stóp procentowych ustalanych przez NBP. Dodatkowo, banki w swoich regulaminach posiadają zapisy ograniczające nieuzasadnione obniżanie oprocentowania i tym samym działanie na szkodę klienta. Choć oczywiście zdarzają się instytucje, które tworzą bardzo enigmatyczne umowy.

Najbardziej przejrzyste oferty to te, w których bank ściśle uzależnia oprocentowanie lokat od stóp procentowych NBP, WIBOR lub WIBID. Ponadto, obniżka nigdy nie będzie większa, niż spadek stopy, a podwyżka niższa od niej. Takie rozwiązanie proponuje SK Bank, którego eLokata24, jest obecnie najlepszą sześciomiesięczną ofertą na rynku ze zmiennym oprocentowaniem. W taki sposób przygotowują swoją ofertę lokat długoterminowych również m.in. Meritum Bank, FM Bank czy Plus Bank, zaś kont oszczędnościowych Alior Bank czy Getin Bank.

fot. vege - Fotolia.com

Na czym polega zmienne oprocentowanie lokat?

Lokaty standardowe mogą mieć oprocentowanie stałe albo zmienne. W przypadku tych pierwszych od razu wiadomo ile odsetek zostanie wypłaconych klientowi w dniu zapadalności depozytu. Natomiast oprocentowanie zmienne, które najczęściej występuje przy lokatach rocznych i dłuższych, nie gwarantuje konkretnego zysku. Jest od zależny m.in. od obowiązujących w danym okresie stóp procentowych.


- Niestety, dużo częściej, aby zapoznać się dokładnie ze sposobem zmiany oprocentowania lokaty czy konta, trzeba zajrzeć do regulaminów banku i poświęcić chwilę na odnalezienie i przyswojenie interesujących nas informacji – mówi Mikołaj Fidziński. – Warto pamiętać, że w niektórych instytucjach, oprócz standardowych motywów korekty oprocentowania, jak zmiana stóp NBP czy poziomu inflacji, stosuje się dodatkowe zapisy. Może to być na przykład punkt w umowie mówiący o tym, że oprocentowanie ulegnie zmianie, gdy bank zostanie zobowiązany do zapłaty kosztów, które nie występowały w dniu zawarcia umowy z klientem.
Czasem regulamin nie wyklucza również sytuacji, w której kierunek zmian oprocentowania będzie odwrotny do rynkowego. Zatem może się zdarzyć, że oprocentowanie konta oszczędnościowego spadnie po wzroście stopy WIBOR czy podwyżce stóp procentowych przez NBP – dodaje.

- Podejmując decyzję o ulokowaniu środków na produkcie oszczędnościowym ze zmienną stopą oprocentowania dobrze jest dowiedzieć się, jakie są możliwości banku w zakresie obniżania naszego zysku – podsumowuje Mikołaj Fidziński. – Dlatego warto zawsze przeczytać regulamin. Być może okaże się, że lepiej zainwestować w produkt bez zmiennego oprocentowania lub poszukać innej oferty.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: