eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt mieszkaniowy we frankach czy złotówkach?

Kredyt mieszkaniowy we frankach czy złotówkach?

2005-08-10 12:31

Przeczytaj także: Specjalne fundusze pomogą frankowiczom i innym kredytobiorcom?


Przez dwa lata przed wejściem Polski do strefy euro ustalona cena wspólnej waluty nie będzie mogła zmieniać się o więcej niż o 15 proc. w górę lub w dół. Pasmo wahań może być węższe. A to oznacza, że już za kilka lat ryzyko kursowe zostanie znacznie ograniczone. - Dewaluacja jest wykluczona, bo jednym z warunków wejscia do strefy euro jest właśnie brak dewaluacji w okresie dwóch lat przed wejsciem. Nie można jednak wykluczyć interwencji NBP lub Ministra Finansów na rynku w celu podbicia kursu EUR/PLN. Nie należy jednak liczyć na wiele - mówi Tomasz Kurowski, Analityk rynku walutowego w Citibanku. - Obecnie przedział wejścia do strefy euro to 4,00 - 4,20. Obstawiam wartość bliżej górnej granicy - dodaje Kurowski.

- Dla osób zaciągających dzisiaj kredyty we frankach szwajcarskich losy kursu EUR/PLN są bardzo ważne. Z nim bowiem jest bardzo ściśle związana wyrażona w złotówkach cena franka szwajcarskiego. Obie waluty - frank szwajcarki i euro - poruszają się z reguły w tym samym kierunku - wyjaśnia Anna Czerhoniak.

Stopy bez zmian?

Kredytobiorców powinny także interesować stopy procentowe w Szwajcarii. Już od trzech lat są one niższe niż 1 proc. To właśnie dzięki temu kredyty we frankach szwajcarskich mogą być takie tanie.

Wszystko wskazuje na to, że sezon niskich stóp jeszcze trochę potrwa. W ubiegłym roku bank centralny Szwajcarii (Swiss National Bank) podniósł stopy w sumie o 0,5 pkt proc. Teraz 3-miesięczny LIBOR - stopa ustalana przez SNB - wynosi 0,75 proc. Na dalsze podwyżki się nie zanosi. Choćby dlatego, że szwajcarska gospodarka bardzo opornie wychodzi z wieloletniej stagnacji. Po kiepskim pierwszym kwartale br. SNB obniżył swoją prognozę wzrostu PKB na ten rok z 1,5 do 1 proc. Prognozy inflacji zakładają, że odbije ona nieco w górę dopiero w połowie 2007 roku. Przy czym w przypadku Szwajcarii oznacza to, wzrost z obecnych 0,5 do ok. 1,5-2 proc. A im szybszy wzrost PKB i im wyższa inflacja tym bardziej realny wzrost stóp procentowych.


* marża to zysk banku ponad rynkową stopą procentową taką jak np. 3-miesięczny WIBOR. Jeśli stopa rynkowa wynosi 5 proc. a marża 1,5 pkt proc. wówczas oprocentowanie kredytu to 6,5 proc. Marża jest stała w całym okresie spłaty kredytu. Niektóre banki zastrzegają sobie jednak możliwość jej podwyższenia w ściśle określonych sytuacjach (np. znaczny spadek wartości nieruchomości).

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: