eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Szef KNF proponuje rozwiązanie problemu kredytów frankowych

Szef KNF proponuje rozwiązanie problemu kredytów frankowych

2015-02-05 15:59

Szef KNF proponuje rozwiązanie problemu kredytów frankowych

Szef KNF zabrał głos w sprawie kredytów frankowych © Torbz - Fotolia.com

Szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak zaproponował działania dotyczące restrukturyzacji kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich. Przewodniczący KNF sugeruje zastąpienie kredytów we frankach szwajcarskich kredytami złotowymi. Oznacza to, że po przewalutowaniu kredytu CHF na kredyt PLN kredytobiorca powinien otrzymać takie warunki umowy dotyczące stopy referencyjnej, marży, prowizji, etc., jakie otrzymałby gdyby w momencie udzielenia kredytu zdecydował się na kredyt w PLN.

Przeczytaj także: Banki pomogą zadłużonym we frankach

Propozycja szefa KNF to kolejny głos w sprawie rozwiązania problemów kredytobiorców franków po mocnym umocnieniu się kursu tej waluty. Wcześniej swoje propozycje zgłosił między innymi Związek Banków Polskich czy Ministerstwo Gospodarki. Głos w tej sprawie zabrał także prezydent.

Co zatem postuluje Andrzej Jakubiak? Szef KNF sugeruje przewalutowanie kredytu CHF na PLN po średnim kursie NBP z dnia przewalutowania, przy jednoczesnym podziale kredytu na dwa kredyty.

Pierwszy to kredyt zabezpieczony hipotecznie, którego wartość na dzień przewalutowania powinna odpowiadać wartości jaką posiadałby w tym dniu analogiczny kredyt PLN udzielony w tym samym momencie co kredyt CHF.

Drugi kredyt byłby niezabezpieczony hipotecznie, a jego wartość w dniu przewalutowania miałaby stanowić różnicę pomiędzy wyrażonym w złotych całkowitym stanem zadłużenia z tytułu kredytu CHF ustaloną według średniego kursu NBP z dnia przewalutowania, a stanem zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie. Kredyt ten miałby odzwierciedlać skutki osłabienia PLN względem CHF.

Szef KNF proponuje też podział wygenerowanego ryzyka kursowego pomiędzy bank i kredytobiorcę. Podział taki miałby oznaczać, że kredyt niezabezpieczony hipotecznie zostanie w połowie spłacony przez kredytobiorcę, a w połowie umorzony przez bank.

Propozycje szefa KNF skomentował prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

– Najważniejsza jest troska o stabilność krajowego systemu finansowego. Jednak nie w interesie właścicieli banków, ale milionów deponentów – podkreślił Marek Belka. – Chodzi nam o to, aby bezpieczeństwo złożonych w bankach depozytów nawet przez chwilę nie było zagrożone.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: