eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji, walut i surowców 23-27.12.13

Rynek akcji, walut i surowców 23-27.12.13

2013-12-30 10:38

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 16-20.12.13


Eurodolar (EUR/USD)

Do czwartku niewiele się działo. Kurs euro pozostawał poniżej krótkoterminowego oporu w rejonie 1.3720 USD. W piątek w nocy doszło do przebicia tego oporu. W europejskiej części sesji doszło do silnych wzrostów (poszły zapewne zlecenia stop loss ustawione powyżej dotychczasowego szczytu na 1.3810 USD).

Nowe tegoroczne maksimum wypadło na poziomie 1.3892 USD. Po południu doszło do realizacji zysków. Spadki były silne. Zamkniecie wypadło bardzo nisko na poziomie zaledwie 1.3740 USD. Na wykresie dziennym pojawiła się świeca z długim górnym cieniem.

W piątek doszło do niezłej jazdy. Z punktu widzenia teorii fal z listopadowego dna najprawdopodobniej pojawiła się trójfalowa struktura. W krótkim kilkusesyjnym terminie możemy ją skorygować. W dalszej perspektywie możliwy jest kolejny szczyt. Po pojawieniu się wzrostowej piątki możliwa jest kolejna korekta (wykres 6).

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Eurodolar w perspektywie ostatnich kilkunastu miesięcy

Wykres 6. Eurodolar w perspektywie ostatnich kilkunastu miesięcy


W dalszej kilkumiesięcznej perspektywie możliwy jest scenariusz dalszych wzrostów, nawet w rejon 1.44 USD. Z fundamentalnego punktu widzenia byłaby to duża przesada jednak w dalszej kilkunastomiesięcznej perspektywie byłaby to dobra okazja do zajęcia krótkich pozycji na spadki o zasięgu nawet 20 centów!

Złoty (USD/PLN, EUR/PLN)

W czwartek kurs dolara spadł do poziomu 3.0137 PLN. W piątek dno wypadło na poziomie 2.9864 PLN. W ciągu dnia doszło do silnego odbicia. Zamknięcie po 3.0112PLN (wykres 7). W czwartek kurs euro spadł do poziomu 4.1288 PLN, w piątek nowego dna nie było, zamknięcie wypadło dosyć wysoko na poziomie 4.1413 PLN.

Początek tygodnia może przynieść niewielkie spadki kursu dolara. Nowego dna nie powinno być. Potem możliwe odbicie. Po jego zakończeniu możliwy jest kolejny ruch w dół. Zasięg spadków nie powinien być duży. Być może spadki zakończą się w rejonie 2.95 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 7. Kurs dolara w relacji do złotego w perspektywie średnioterminowej

Wykres 7. Kurs dolara w relacji do złotego w perspektywie średnioterminowej


W dalszej perspektywie możliwe dłuższe odreagowanie. Silna bariera znajduje się w okolicy 3.08 PLN. Może ona powstrzymać odbicie.

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: