eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Firmy pożyczkowe: klienci ci sami co w banku

Firmy pożyczkowe: klienci ci sami co w banku

2013-11-15 09:47

Firmy pożyczkowe: klienci ci sami co w banku

Po kredyt z banku do firmy pożyczkowej © bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przekonanie, że klienci banków i firm pożyczkowych chodzą innymi ścieżkami zupełnie się nie potwierdza. Nie dość, że po usługi firm pożyczkowych sięgają przede wszystkim klienci banków, to na dodatek są to osoby właśnie spłacające kredyt bankowy, bardzo często niejeden – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Przeczytaj także: Firmy pożyczkowe po regulacjach MF

Po jednej stronie klienci banków, po drugiej klienci firm pożyczkowych, do których kontakt znaleźli na słupie, a między nimi przepaść nie do pokonania. Nic bardziej błędnego. Jak wynika z danych BIK – jedynie 17 proc. potencjalnych klientów firm pożyczkowych nie ma historii kredytowej w banku.

Cała reszta miała lub wciąż ma do czynienia z bankowymi kredytami. 10 proc. ma za sobą spłacone kredyty, a prawie trzy czwarte osób (73 proc.) w chwili ubiegania się o pieniądze w firmie pożyczkowej jest w trakcie obsługi co najmniej jednego kredytu bankowego. Wygląda na to, że większość klientów puka do drzwi firm pożyczkowych, gdy już nie udaje się im wziąć kolejnego kredytu w bankach. To w tej grupie 30 proc. klientów ma jednocześnie kredyty w trzech bankach, podczas gdy wśród pożyczających wyłącznie w bankach zdarza się to zaledwie co dziesiątej osobie. Nie bez znaczenia jest też mocne wyeksploatowanie możliwości kredytowych w grupie „bankowo-pozabankowej” – 76 proc. Tymczasem wśród klientów samych banków wykorzystywanych jest 46 proc. możliwości kredytowych.

fot. mat. prasowe

Struktura potencjalnych klientów sektora pożyczkowego

Jak wynika z danych BIK – jedynie 17 proc. potencjalnych klientów firm pożyczkowych nie ma historii kredytowej w banku.


W tym momencie zupełnie już nie zaskakuje fakt, że osoby, które trafiają do firm pożyczkowych mają - według BIK - sporo niższą ocenę wiarygodności kredytowej. Przeciętnie są to 463 punkty, podczas gdy kredytobiorcy bankowi mają 535 punktów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: