eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Pożyczki krótkoterminowe: pożyczaj świadomie

Pożyczki krótkoterminowe: pożyczaj świadomie

2013-11-26 10:16

Pożyczki krótkoterminowe: pożyczaj świadomie

Świadome pożyczanie czyli jakie? © Magdziak Marcin - Fotolia.com

Pilna potrzeba podreperowania domowych finansów może sprawić, że łatwo ulegniemy pierwszej z brzegu ofercie pożyczkowej. Szybka, nieprzemyślana decyzja wiąże się z tym, że możemy przecenić nasze rzeczywiste możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania i w efekcie ściągamy na siebie poważne problemy. Stąd tak ważne jest, aby pożyczać w sposób świadomy - radzi Loan Magazine.

Przeczytaj także: Małe i szybkie pożyczki internetowe

Zgodnie z ideą odpowiedzialnego pożyczania, firma oferująca krótkoterminowe zobowiązania powinna podchodzić do każdego klienta indywidualnie. Wiąże się to przede wszystkim z dobieraniem wysokości pożyczki do faktycznych potrzeb klienta bez narażania go na ewentualne problemy z terminowym oddaniem długu, co może przerodzić się w poważne kłopoty finansowe. Jednak odpowiedzialność leży także po stronie pożyczkobiorcy.

Odpowiedzialne pożyczanie to podstawowy filar budowania relacji między instytucją pożyczkową a klientem. Jednak musimy również zwracać uwagę na zasady rozsądnego zaciągania zobowiązań przez potencjalnych pożyczkobiorców. Klient składając wniosek o pożyczkę musi mieć świadomość konieczności spłaty zadłużenia w terminie wyznaczonym w umowie. Powinien racjonalnie oceniać swoje możliwości oraz konsekwentnie dążyć do spłaty wszelkich zaciągniętych kredytów czy pożyczek. Tylko takie zachowanie pozwala na dalszą współpracę na linii pożyczkodawca-klient. W przypadku jakichkolwiek kłopotów pożyczkobiorca powinien nawiązywać możliwie jak najszybciej kontakt z wierzycielem w celu ustalenia ewentualnych zmian harmonogramu spłaty – mówi Rafał Tomkowicz, prezes Sfera-Finansow.pl.

W momencie ubiegania się o pożyczkę musimy mieć pewność, że faktycznie potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki, dlatego jedną z głównych zasad świadomego pożyczania jest rozsądne zarządzanie własnym budżetem. Zanim sięgniemy po szybkie pieniądze powinniśmy zrobić zestawienie naszych comiesięcznych wydatków, na pierwszy rzut biorąc stałe zobowiązania typu spłata kredytu, rachunki (za prąd, telefon, itp.), ubezpieczenie, czesne za szkołę dziecka, itp. W dalszej kolejności niezbędne jest oszacowanie innych wydatków, np. benzyna, karnet na siłownię, zajęcia dodatkowe pociechy czy rozrywka (wyjście do kina, itp.). Taki bilans pozwoli określić, czy stać nas na zadłużenie się bez nerwowego liczenia każdego grosza oraz czy jesteśmy gotowi na pewne wyrzeczenia, aby zaspokoić powstałą potrzebę. Nigdy nie bierzmy Nigdy nie bierzmy pieniędzy „na zapas”, bo może okazać się, że nie wykorzystamy tej sumy, a naliczane odsetki utrudnią nam spłatę świadczenia. Nie dajmy się też skusić promocjom i nie ulegajmy w momencie, gdy pożyczkodawca próbuje w jakikolwiek sposób wpłynąć na naszą decyzję, np. twierdząc, że nie możemy opuścić pomieszczenia bez podpisania umowy.

fot. Magdziak Marcin - Fotolia.com

Świadome pożyczanie czyli jakie?

W momencie ubiegania się o pożyczkę musimy mieć pewność, że faktycznie potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki, dlatego jedną z głównych zasad świadomego pożyczania jest rozsądne zarządzanie własnym budżetem.


Ważną kwestią związaną ze świadomym pożyczaniem jest uważne czytanie wszelkich dokumentów, które dostajemy do podpisania, a także regulaminów działania serwisów firm pożyczkowych, w których rejestrujemy się i zakładamy profile. Jeśli mamy jakiekolwiek pytania lub wątpliwości zarówno w momencie podpisywania umowy, jak i po jej zawarciu, kierujmy je do konsultantów danej firmy. Nie podpisujmy nic bez zapoznania się z treścią.

Klient powinien zwrócić uwagę na to, czy w umowie znajduje się zapis o możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania, a także informacja o sposobie rezygnacji i ewentualnych skutkach takiej decyzji. Z umową powinien dostać także wzór oświadczenia o odstąpieniu od zobowiązania. Warto pamiętać, że nie trzeba podawać powodów rezygnacji – podkreśla Łukasz Kuleta, Marketing Manager z Ekspres Kasa (Ferratum Bank Ltd.).

Istotnym elementem świadomego pożyczania jest także wybór pożyczkodawcy. Przed złożeniem wniosku sprawdźmy wiarygodność firmy, szczególnie gdy jest ona mniej znana na rynku. Warto zajrzeć na loan-magazine.pl, czyli serwis promujących zasady odpowiedzialnego pożyczania lub przyjrzeć się markom zrzeszonym w Związku Firm Pożyczkowych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: