eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestowanie w grunty rolne i wino opłacalne

Inwestowanie w grunty rolne i wino opłacalne

2013-05-07 00:12

Inwestowanie w grunty rolne i wino opłacalne

Dobra działka rolna szybko wzrasta na wartości © magann - Fotolia.com

Pięć kolejnych obniżek stóp procentowych NBP powoduje, że w chwili obecnej oprocentowanie lokat złotówkowych osiąga poziom 4.00% w skali roku. Uwzględniając podatek od zysków kapitałowych (stawka 19%) oraz wpływ inflacji, rentowność tego rodzaju depozytów nie powinna przekroczyć 0,50%. W związku z tym wiele osób, dysponując kapitałem, poszukuje alternatywnych metod jego pomnażania – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
Alternatywa potrzebna od zaraz

Według ekspertów Conse Doradcy Finansowi, to właśnie niska rentowność bankowych depozytów w naturalny sposób odpowiada za wzrost zainteresowania innymi sposobami lokowania oszczędności. Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi podkreśla, że klienci często pytają o rozwiązania, które są w stanie zapewnić nie tylko wysoki stopień ochrony kapitału, ale także akceptowalną stopę zwrotu.

Nie jest problemem wskazanie zyskownych sposobów lokowania kapitału w warunkach gospodarczego prosperity. Jednak obecnie warunki makroekonomiczne powodują, że lista korzystnych, a także bezpiecznych wariantów inwestycji jest bardzo ograniczona. Dodatkowo sprawę komplikuje chwiejność rynków kapitałowych.

Klienci często są zainteresowani zakupem instrumentów finansowych, takich jak akcje czy tytuły uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. To rozwiązanie nie może być jednak rekomendowane wszystkim klientom, gdyż jego korzystność jest widoczna po dłuższym czasie (np. po dziesięciu latach). Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku instrumentów strukturyzowanych, które są promowane przez krajowe banki i instytucje finansowe – twierdzi Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

W związku z tym coraz częściej (i chętniej) klienci sięgają po tak zwane inwestycje alternatywne. Chodzi tutaj o zakup dóbr, których wartość zależy od ograniczonego dostępu i zasobów kapitałowych danego inwestora. W większości przypadków takie inwestycje kojarzą się z zakupem szlachetnych kruszców (jak złoto, srebro, platyna czy pallad). Według przedstawicieli Conse Doradcy Finansowi, warto zwrócić uwagę na dwa bardziej perspektywiczne warianty, a więc zakup gruntów rolnych a także win en primeur.

fot. magann - Fotolia.com

Dobra działka rolna szybko wzrasta na wartości

W Polsce już od ośmiu lat można zaobserwować systematyczny wzrost cen gruntów rolnych. Trend ten wynika z niedostatecznej podaży działek budowlanych. Dlatego jest spore zapotrzebowanie na takie nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach, zwłaszcza w okolicach dużych miast oraz miejscowości wypoczynkowych.


Dobra działka rolna szybko wzrasta na wartości

W Polsce już od ośmiu lat można zaobserwować systematyczny wzrost cen gruntów rolnych. Trend ten wynika z niedostatecznej podaży działek budowlanych. Dlatego jest spore zapotrzebowanie na takie nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach, zwłaszcza w okolicach dużych miast oraz miejscowości wypoczynkowych.

Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w 2012 roku jeden hektar przeciętnego gruntu rolnego zdrożał aż o 27,3%. Natomiast w okresie ostatnich ośmiu lat łączna stopa zmiany cen (w zależności od regionu) wyniosła od 163 do 382%.

Możliwość zmiany przeznaczenia działek rolnych jest także ważnym czynnikiem, kształtującym ich ceny. Według Wojciecha Tomczaka z Conse Doradcy Finansowi, nabywca dobrze wie, że przekształcenie gruntu rolnego na budowlany zwiększy jego wartość o 100 a nawet 200%.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Nie takie proste

    Terran / 2013-05-07 16:12:03

    Artykuł to taka wizja super inwestycji, trzycyfrowe zyski etc., a to nie do końca tak, bo jak się nie umie, to nawet na ziemi można umoczyć. Najważniejsza kwestia to lokalizacja, trzeba dobrze orientować się w zapotrzebowaniu na działki budowlane. Druga to typ inwestowania. Są np. programy inwestycji grupowych, które mogą być ryzykowne. Najlepsza inwestycja to taka, że mamy papier w ręku poświadczający, że grunt jest nasz. Są takie programy (Briland na przykład). Lepiej robić to z kimś, bo samemu można poleć choćby na starciu z biurokracją. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Jak1233 / 2014-01-21 09:22:26

    Zarówno oszczędzanie jak i inwestowanie wymaga wiedzy. Pewnie to też nie daje gwarancji powodzenia, ale nasze szanse na sukces niewątpliwie wzrosną. Ja lubię zajrzeć na poradnikinwestowania.pl podpowiadają jak inwestować i w co. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: