eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ustawowe ograniczenie prowizji od płatności kartą?

Ustawowe ograniczenie prowizji od płatności kartą?

2012-09-28 19:22

Ustawowe ograniczenie prowizji od płatności kartą?

Ustawa ograniczy prowizje intercharge? © pressmaster - Fotolia

Opłata za każdą transakcję kartą płatniczą, tzw. interchange, w Polsce należy do najwyższych w Europie - osiąga poziom około 1,4 - 1,7 procent od kwoty każdej płatności. Tak wysoka opłata poważnie ogranicza popularność tej formy płacenia, bowiem jest znacznym obciążeniem dla sprzedawców czy usługodawców. Dlatego właśnie Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego złożyła w Ministerstwie Finansów nowy projekt regulacji zawyżonych opłat od transakcji kartowych. FROB proponuje ustawowe ograniczenie wszystkich prowizji od płatności kartą do 0,5 proc. oraz wprowadzenie grzywny za pobieranie opłat wyższych od określonych w ustawie.

Przeczytaj także: Wysokie opłaty interchange: Unia pomoże na karciane prowizje?

Od każdej płatności kartą pobierana jest prowizja, na którą składa się opłata pobierana przez tzw. akceptanta karty (Visa, MasterCard) w wysokości ok. 0,5 proc oraz przez bank. Łącznie od każdej płatności kartą pobierana jest więc prowizja w wysokości około 2 procent, którą ponosi albo właściciel punktu handlowego lub usługowego, albo jest ona wprost przerzucana na klienta płacącego kartą

Do banków trafia tzw. opłata interchange, jej wysokość zależy m.in. od rodzaju karty i jest pomiędzy różnymi krajami bardzo zróżnicowana. W Polsce należy niestety do najwyższych w Europie - osiąga poziom około 1,4 - 1,7 procent. Średnia dla całej Unii Europejskiej jest około dwukrotnie niższa, i oscyluje w granicach 0,6 - 0,8 procenta, przy najniższy jej poziom (w granicach 0,2 - 0,4 proc.) występuje w takich krajach unijnych jak Finlandia, Szwecja, Holandia czy Belgia.

fot. pressmaster - Fotolia

Ustawa ograniczy prowizje intercharge?

W Polsce prowizje za płatności kartami należą do najwyższych w Europie.

Propozycje Fundacji mogłyby zostać zaimplementowane do nowelizowanej obecnie Ustawy o usługach płatniczych. Fundacja, już w czerwcu, jako pierwsza, złożyła swój projekt w MF. Po niej kolejne propozycje przedstawiły poszczególne ugrupowania parlamentarne, Narodowy Bank Polski i Senat RP. Obecnie FROB przedstawiła kolejne propozycje zmian.

Najważniejsze założenie nowego projektu FROB, to ograniczenie wszystkich prowizji do maksymalnie 0,5 proc. (suma interchange oraz opłat systemowych) od akceptacji pojedynczej transakcji i grzywna w przypadku pobierania wyższych opłat od wskazanych w ustawie.

Fundacja chce również nałożenia na agenta rozliczeniowego obowiązku przekazania akceptantowi (sprzedawcy lub punktowi usługowemu) informacji dotyczącej wysokości poszczególnych składowych całkowitej opłaty wraz ze wskazaniem podmiotów je pobierających (transparentność opłat). FROB postuluje także wprowadzenie możliwości udostępnienia konsumentom przez przedsiębiorców informacji na temat tego, ile kosztuje obsługa posiadanych przez nich kart kredytowych i płatniczych.

Sugerowana przez FROB grzywna za złamanie przez organizacje płatnicze, banki czy agentów rozliczeniowych zasad ustawowych to 5 mln złotych.

Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego została powołana do życia w listopadzie 2011 roku w celu zwiększenia dynamiki rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. FROB dąży do obniżenia opłaty interchange, czyli prowizji, którą akceptujący kartę płatniczą (sklep, zakład usługowy) muszą przekazywać do banku, który daną kartę wystawił.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: