eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Karty kredytowe mniej zagrożone

Karty kredytowe mniej zagrożone

2012-09-27 10:26

Karty kredytowe mniej zagrożone

Karta kredytowa © bertys30 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Liczba kart debetowych stale rośnie, Polacy mają ich w portfelach już ponad 25,7 miliona sztuk. Znikają za to karty kredytowe, obecnie jest ich 6,6 miliona sztuk. Z obu rodzajów "plastików" korzystamy coraz częściej, wydając coraz większe kwoty. Mimo to udział zagrożonych kredytów w kartach kredytowych od początku roku spada.

fot. bertys30 - Fotolia.com

Karta kredytowa

Średnie wartości pojedynczych transakcji sukcesywnie spadają, co oznacza, że klienci korzystają z kart regulując drobne płatności

Na koniec II kwartału 2012 roku liczba aktywnych kart debetowych osiągnęła ponad 25,7 miliona sztuk. Od początku roku przybyło ich ponad 900 tysięcy. W przypadku kart kredytowych od ponad 2 lat obserwowany jest trend spadkowy, który jest wynikiem stałej weryfikacji możliwości finansowych i potrzeb klientów przez banki. Od końca 2009 roku ich liczba spadła z 10,9 miliona na 6,6 miliona sztuk po pierwszym półroczu 2012 roku.

Z obu rodzajów kart Polacy korzystają coraz częściej, rachunki kartowe generują coraz wyższe obroty. Mimo rosnących wartości transakcji poziom zagrożonych kredytów w kartach kredytowych spada. Według danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec 2011 roku zagrożonych było 19,1% kredytów w kartach, a po pierwszym półroczu 2012 tylko 18,2%. Na koniec czerwca 2012 roku kwota kredytów zaciągniętych z wykorzystaniem kart kredytowych wyniosła 12,7 mld złotych i w stosunku do końca grudnia 2011 roku (13,4 mld zł) zmniejszyła się o 700 mln złotych. Mimo tak istotnej poprawy, jakość portfela kredytów w kartach jest niższa niż kredytów konsumenckich o 0,4%. Jest to stała tendencja.

„Rozsądek klientów i ostrożność banków to dwa główne czynniki, które wpływają na lepszą jakość portfela kredytów w kartach kredytowych i spadek zadłużenia na tych rachunkach o 700 milionów złotych w ciągu ostatniego półrocza. Co szczególnie warte podkreślenia, te pozytywne zmiany zachodzą pomimo stale rosnącej wartości i ilości transakcji dokonywanych kartami debetowymi i kredytowymi.” – mówi Przemysław Barbrich, Dyrektor w Związku Banków Polskich.

Średnie wartości pojedynczych transakcji sukcesywnie spadają, co oznacza, że klienci korzystają z kart regulując drobne płatności. Rośnie również wykorzystanie kart zbliżeniowych, głównie dzięki coraz szerszej sieci punktów, w których za ich pomocą można uregulować płatności. Na koniec grudnia 2011 roku liczbę terminali do kart zbliżeniowych szacowano na 48 tysięcy urządzeń, po pierwszym półroczu było ich już 77 tysięcy. Niestety mimo dynamicznego rozwoju rynek płatności bezgotówkowych natrafia na szereg barier, które mogą zahamować wzrosty i zmniejszyć korzyści dla gospodarki wynikające z zastosowanie nowoczesnych technologii.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik udziału kredytów zagrożonych

Mimo rosnących wartości transakcji poziom zagrożonych kredytów w kartach kredytowych spada


„Na zbliżający się VII Kongres Gospodarki Elektronicznej przygotowaliśmy trzy główne rekomendacje związane z rozwojem tego rynku. Przede wszystkim niezbędne jest stworzenie jednego i spójnego systemu identyfikacji e-obywateli, będącego odpowiednikiem dowodu osobistego. Po drugie instytucje państwowe powinni się zaangażować w promocję obrotu bezgotówkowego, jest to w interesie całej gospodarki.” – dodaje Przemysław Barbrich.

Podstawowym celem i ambicją organizatorów VII Kongresu Gospodarki Elektronicznej jest stworzenie optymistycznie nastawionej koalicji na rzecz jednoczenia wysiłków zmierzających do przyspieszenia cyfryzacji Państwa. Tej jedności potrzebują podejmowane w różnych środowiskach inicjatywy, składane deklaracje i manifesty odnoszące się do procesu cyfryzacji oraz jego znaczenia dla gospodarki kraju.

Kongres odbędzie się 16 października 2012 roku w Centrum Konferencyjnym Adgar Plaza. Patronat nad wydarzeniem objęły m.in. : Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Sejmowa Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: