eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Przelew bankowy: o której sesje?

Przelew bankowy: o której sesje?

2010-06-23 11:35

Przelew bankowy: o której sesje?

Banki najwcześniej i najpóźniej zaczynające weekend © fot. mat. prasowe

Jak długo może iść przelew bankowy? Jeżeli zlecono go w piątek, to transfer pieniędzy pomiędzy bankami może potrwać nawet 3 dni. Czasem minuty decydują o tym, czy przelew dotrze do odbiorcy jeszcze w piątek, czy dopiero w poniedziałek rano - wynika z analizy serwisu Kiedykasa.pl.
Banki kuszą klientów kolejnymi ofertami kont, do których dostęp można mieć przez 24 h na dobę np. przez Internet. Tymczasem okazuje się, że dostęp do konta wcale nie oznacza dostępu do pieniędzy, zwłaszcza jeśli dokonujemy przelewu w weekend.

Analiza czasu realizacji przelewów zlecanych w weekendy w 25 bankach działających na terenie Polski, dokonana przez twórców darmowego internetowego kalkulatora przelewów – Kiedykasa.pl, odsłania liczne różnice w sposobie działania poszczególnych banków.

Aby nie czekać kilka dni na środki, Kiedykasa.pl podaje kilka zasad dotyczących przelewów weekendowych, które warto zapamiętać. Na początek trzeba podkreślić, że żaden z banków nie zrealizuje w trakcie weekendu przelewu zewnętrznego, czyli skierowanego do innego banku. Taki przelew zlecony w sobotę, trafi do odbiorcy najwcześniej w poniedziałek rano. Podobnie stanie się ze zleceniami złożonymi zbyt późno w piątek.

O której sesja?

Zlecenie przelewu złożone w piątek po zamknięciu ostatniej sesji wychodzącej, czyli po godzinie, w której konkretny bank przekazuje je na zewnątrz, spowoduje że środki trafią na konto odbiorcy dopiero po kilku dniach. Od czego zależą te różnice? Od terminów tzw. sesji systemu rozliczeń międzybankowych ELIXIR, który prowadzi Krajowa Izba Rozliczeniowa. Poszczególne banki mają pełną dowolność w ustalaniu godzin czyli sesji, w których przekazują przelewy do systemu ELIXIR i o których je odbierają.

Z analizy serwisu Kiedykasa.pl wynika, że najwcześniej weekend zaczynają banki z Grupy BRE, czyli MultiBank – o 13:25 oraz mBank – o 13:30. Jeśli więc przelew zewnętrzny zostanie zlecony w tych bankach w piątek po 13:30, to trzeba liczyć się z tym, że przekazany zostanie on do realizacji dopiero w poniedziałek rano. Oznacza to, że pojawi się na koncie odbiorcy dopiero po 3 dniach od daty zlecenia, w trakcie poniedziałkowej pierwszej lub drugiej sesji przychodzącej.

Wśród banków, które ostatnie sesje wychodzące mają najpóźniej, czyli najpóźniej zaczynają weekend, są Deutsche Bank (ostatnia sesja wychodząca o 18:30), Invest Bank (o 18:00) oraz Bank Millennium (o 17:30). Oznacza to, że teoretycznie zlecając przelew w tych bankach w piątek przed końcem sesji, mamy szansę, że pieniądze trafią do odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Jest jednak jeden warunek: ostatnia sesja przychodząca w banku odbiorcy musi odbywać się między 17:30 a 19:00. Najpóźniej sesje przychodzące są w Banku Handlowym, BGŻ, Lukas Banku, MultiBanku oraz w Banku Nordea.

fot. mat. prasowe

Banki najwcześniej i najpóźniej zaczynające weekend

Banki najwcześniej i najpóźniej zaczynające weekend

 

1 2

następna

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.