eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Im większy kredyt, tym wyższy koszt kredytu

Im większy kredyt, tym wyższy koszt kredytu

2009-11-23 12:38

Im większy kredyt, tym wyższy koszt kredytu

Oferta kredytów gotówkowych dla KLIENTA © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zaciągając kredyt gotówkowy na kilkadziesiąt tysięcy złotych musimy się liczyć z tym, że będzie on droższy niż pożyczka na kilka tysięcy złotych. W Open Finance sprawdziliśmy ofertę banków dla kredytów na kwotę 20 tys. zł, zaciąganych na okres trzech lat.
Tego typu pożyczki nie zaciąga się raczej na świąteczne zakupy, ale na poważniejsze wydatki typu mały remont mieszkania, czy kupno używanego samochodu. Niestety takie kredyty w wielu bankach są droższe niż te małe pożyczki na konsumpcję. To efekt zaostrzonej polityki kredytowej, która powoduje, że banki coraz większą wagę przykładają do ryzyka niespłacenia zaciągniętych przez klientów pożyczek. Kredyt na trzy lata, i do tego na wyższą kwotę, robi się więc dla banku bardziej niebezpieczny.

Gdzie rośnie oprocentowanie?

Przegląd oferty kredytów na 20 tys. zł na trzy lata, dotyczył rodziny 2+1, o łącznych dochodach 8 tys. zł netto. Porównaliśmy ją z ofertą rocznych kredytów na 5 tys. zł dla nieco mniej zamożnej rodziny, o dochodach 5 tys. zł netto. Jednakże w obu przypadkach obciążenie miesięczną ratą jest identyczne. Stanowi ona od 9 do 10 proc. dochodów naszych przykładowych rodzin. (Warto odnotować, że skoro większy kredyt jest droższy dla lepiej zarabiającej rodziny, to może być jeszcze bardziej kosztowny dla tej o niższych dochodach.)

Wyższe oprocentowanie kredytu na 20 tys. zł znaleźliśmy w 13 bankach na 26 ankietowanych. Zazwyczaj rośnie ono o kilka punktów procentowych. I tak na przykład w Eurobanku przy kredycie 5 tys. zł na 12 miesięcy mamy promocyjną ofertę na 6,9 proc. Jeśli jednak chcemy pożyczyć 20 tys. na trzy lata, stawka rośnie do 15,5 proc. dla stałych klientów lub nawet 17,5 proc. dla nowych. Trzeba jednak przyznać, że przy większym kredycie bank pobiera niższą prowizję, co nieco łagodzi wzrost kosztów. Znaczny wzrost oprocentowania, bo powyżej 5 pkt proc., zaobserwowaliśmy jeszcze w Banku Polskiej Spółdzielczości, Getin Banku i Polbanku. W przypadku Millenium większy kredyt nie jest wyżej oprocentowany, ale rośnie prowizja za jego udzielenie.

Mamy też przykłady banków, gdzie amatorzy wyższego kredytu na dłuższy czas zapłacą mniej. W Deutsche Banku trwa Promocja Jesienna i dla kredytów od 10 do 30 tys. zł na okres od roku do trzech lat oprocentowanie spada do 8,5 proc. Warunkiem jest jednak wykup ubezpieczenia. Niższe oprocentowanie znajdziemy również w Lukas Banku, a Bank Pekao przy większym kredycie nie pobierze prowizji.

fot. mat. prasowe

Oferta kredytów gotówkowych - 5 vs. 20 tys. PLN

Oferta kredytów gotówkowych - 5 vs. 20 tys. PLN

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Minikarta Era PayPassTM

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: