eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Zatrudnienie i produkcja w Polsce, nieruchomości w USA

Zatrudnienie i produkcja w Polsce, nieruchomości w USA

2008-08-18 11:35

Zatrudnienie i produkcja w Polsce, nieruchomości w USA

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Już w poniedziałek poznamy dynamikę wzrostu wynagrodzeń w Polsce. Ekonomiści spodziewają się, że będzie to 11,1 proc. wobec 12 proc. w czerwcu.

Przeczytaj także: Dziś inflacja w Niemczech, USA i strefie euro

Potwierdzenie tych prognoz (dziś o godz.14 poda je GUS) byłoby zarazem potwierdzeniem całej tendencji i przypuszczeń, że okres największej dynamiki wzrostu płac jest już za nami, a przemawiają za tym i powroty emigrantów i pogarszająca się kondycja krajowych przedsiębiorstw.

Czy tak jest w istocie przekonamy się w środę, kiedy znane będą dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej - ma ona wzrosnąć o 7,4 proc. wobec 7,2 proc. w czerwcu. W czwartek z kolei publikacja inflacji bazowej w NBP - ma wzrosnąć do 2,3 proc. z 2,2 proc. w czerwcu. Na świecie istotne dane poznamy we wtorek - liczba zezwoleń na budowę i liczba rozpoczętych budów w USA przybliży obraz rynku nieruchomości w Stanach.

SYTUACJA NA GPW


Bardzo długo zanosiło się na to, że sesja skończy niemrawym wzrostem przy równie niewielkiej aktywności inwestorów. Myśli wybiegały już w kierunku długiego weekendu, zwłaszcza że i inne rynki akcji nie grzeszyły aktywnością, do czasu aż o 14:30 nie opublikowano danych o inflacji konsumentów w USA.

Ta okazała się znacznie wyższa od oczekiwań i rozbudziła obawy o stagflację w Stanach. Giełdy europejskie zareagowały synchronicznie - wszystkie indeksy zaczęły spadać w tym momencie i do końca sesji u nas WIG20 znalazł się pod kreską, choć powyżej poziomu 2600 pkt. W tej części sesji wyraźnie wzrosły obroty, w sumie podliczono je na całym rynku na nieco powyżej 1 mld PLN.

W czwartek podrożały akcje 131. spółek, potaniały 146., ale niewielka przewaga obrotów pozostała przy drożejących papierach.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Indeksy japońskiej giełdy zyskały w poniedziałek ok. 1 proc., ale już w Chinach wśród inwestorów nie było widać odrobiny optymizmu, bo barometr parkietu w Szanghaju spadał o ponad 4 proc. W tym tygodniu warto obserwować zmiany cen producentów w Europie i USA, które po lipcowej przecenie ropy naftowej mogą lekko wyhamować i dodać największym giełdom sił, ale wgląd w rynkek nieruchomości w Wielkiej Brytanii i Stanach będzie z kolei argumentem dla sprzedających akcje.

Dzięki rządowemu programowi, który w II kwartale zasilił portfele konsumentów w USA, dobrymi wynikami pochwaliły się sieci supermarketów, a w tym tygodniu będziemy mogli całościowo ocenić bieżącą sytuację, gdy poznamy raporty reszty firm (m.in Home Depot i HP). Prezes koncernu General Motors stwierdził, że nie należy oczekiwać rychłej poprawy koniunktury na rynku motoryzacyjnym.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: