eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ile kosztuje Pierwsza Komunia 2019?

Ile kosztuje Pierwsza Komunia 2019?

2019-04-21 00:15

Ile kosztuje Pierwsza Komunia 2019?

Ile kosztuje Pierwsza Komunia? © Kinga - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ile kosztuje Pierwsza Komunia? Z wyliczeń serwisu Briefly wynika, że rodzice zmuszeni będą wygospodarować z budżetu dość okrągłą sumę. Sporo kosztować ich będzie nie tylko przyjęcie komunijne, ale również ubranie dziecka i niezbędne akcesoria. Warto przypomnieć, że na wydatki muszą być przygotowani również zaproszeni goście, bo w naszej tradycji kosztowne prezenty na komunię stały się właściwie standardem.
Jak wynika z danych serwisu Briefly, w przyjęciu z okazji Pierwszej Komunii uczestniczą przeciętnie 24 osoby. Najliczniejsze imprezy organizowane są w województwie łódzkim (27 osób) i lubelskim (26 osób), a najmniejszą liczbę gości zaprasza się w Małopolsce i na Podlasiu (21 osób). Zważywszy, że ceny obowiązujące w restauracjach i lokalach organizujących obiady komunijne najczęściej dotyczą jednego gościa, ostateczny koszt przyjęcia uzależniony jest od długości listy zaproszonych osób.

W skali kraju, przeciętna minimalna cena talerza sięga 123 zł. W dużych miastach sporadycznie można znaleźć lokale, gdzie zapłacimy mniej (od 80 zł). W mniejszych miejscowościach wyjściowe stawki bywają z kolei wyższe, co wiąże się z ograniczoną dostępnością miejsc, w których można zorganizować przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii. W przypadku restauracji hotelowych oraz lokali z dużym terenem zielonym trzeba się liczyć z wydatkiem nawet 250 zł/osobę.

Eksperci serwisu Briefly przeanalizowali także koszt przyjęć komunijnych z podziałem na województwa i największe miasta. I tak - najwięcej wydadzą rodzice na Mazowszu. Średnio muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 151 zł za osobę, przy czym w samej Warszawie będzie to 160 zł, a w innych miejscowościach 138 zł.

Nieco mniej wydadzą rodzice dzieci pierwszokomunijnych w województwie śląskim (147 zł za osobę) i małopolskim (141 zł). Najniższe ceny oferują lokale z województw warmińsko-mazurskiego (102 zł za osobę), lubuskiego i zachodniopomorskiego (103 zł).

Na całkowity koszt przyjęcia komunijnego w restauracji wpływają także takie czynniki, jak rodzaj i liczba podawanych dań, czas trwania przyjęcia (najczęściej trwa 4-6 godzin), czy lokal jest wynajęty na wyłączność oraz czy należy doliczyć opłaty za dodatkowe atrakcje (jak np. animatorka dla dzieci).

Przyjęcie komunijne to największy, ale nie jedyny wydatek rodziców dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej. Koszt stroju dla dziewczynki waha się średnio od 250 zł (alba, buty i dodatki) do 600 zł za sukienkę komunijną, buty i dodatki. Strój dla chłopców to mniejszy wydatek i wynosi zwykle od 200 zł (alba, buty) do 400 zł (garnitur, koszula, buty).

fot. mat. prasowe

Ile kosztuje Pierwsza Komunia 2019? Województwa

Największe wydatki czekają mieszkańców województwa mazowieckiego i śląskiego.


W czasie przygotowań do komunii pojawia się także składka na dewocjonalia dla dzieci (książeczka, różaniec, łańcuszek) w wysokości około 150 zł. Przed uroczystością rodzice dzieci pierwszokomunijnych składają się również na tzw. oprawę kościoła (sprzątanie, kwiaty, organista) - to dodatkowy koszt w wysokości średnio 150 zł. Rodzice zwykle dzielą między sobą także wynagrodzenia dla fotografa i ewentualnie kamerzysty.

Ile kosztuje komunia w Warszawie?


W województwie mazowieckim średni budżet przyjęcia komunijnego wynosi 3850 zł, przy czym ceny istotnie zawyża sama Warszawa, gdzie koszt obiadu komunijnego w restauracji wynosi ponad 3900 zł. W miejscowościach pozawarszawskich cena spada do około 3450 zł.

Przyjęcie komunijne w Krakowie


Średni budżet przyjęcia komunijnego w Krakowie, jak i w całej Małopolsce wynosi 3090 zł. Co ciekawe, mieszkańcy Małopolski zapraszają najmniejsza liczbę gości na komunię - wynika z danych serwisu Briefly.

Ceny komunii w restauracji w Łodzi


W Łodzi rodzice organizujący przyjęcie komunijne w restauracji najczęściej deklarują budżet w wysokości 3500 zł. Średni koszt przyjęcia na osobę wynosi 133 zł, choć zdarzają się lokale oferujące swoje usługi za ponad 250 zł.

fot. mat. prasowe

Koszt organizacji przyjęcia dla 20 osób

Sam obiad to wydatek rzędu 2500 zł.


Obiady komunijne w Katowicach


W województwie śląskim średnia cena przyjęć komunijnych wynosi 3780 zł, ale w samych Katowicach jest nieco drożej, bo około 3900 zł.

Organizacja pierwszej komunii w restauracjach Trójmiasta


Wyceny przyjęć komunijnych w województwie pomorskim oscylują najczęściej w granicach 122 zł za osobę, choć można znaleźć i lokale, które oferują obiady komunijne od 100 zł za osobę.

Przyjęcia komunijne w Poznaniu


W Wielkopolsce średni budżet przyjęcia komunijnego, zorganizowanego za pośrednictwem serwisu Briefly, to koszt rzędu 3700 zł, zaś w samym Poznaniu niewiele więcej, bo 3770 zł.

Ile kosztuje komunia we Wrocławiu?


3440 zł - tyle wydadzą średnio rodzice dzieci pierwszokomunijnych w województwie dolnośląskim.

fot. mat. prasowe

Pozostałe wydatki komunijne

Przyjęcie komunijne to największy, ale nie jedyny wydatek rodziców dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Ile kosztuje Pierwsza Komunia 2019?

    leszekmarciniak / 2019-05-18 00:05:03

    U nas ostatecznie tak bardzo drogo nie było, ale to za sprawą niedrogiego cateringowi któremu zaufaliśmy. Catering Arts dostarczył pryszne jedzenie, a do tego nie było drogi. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • indygo123 / 2019-05-22 09:48:15

    Wszystko zależy od rodziców ;) My zorganizowaliśmy synowi skromne przyjęcie dla najbliższej rodziny w restauracji Literatka na Krakowskim Przedmieściu i też wyszło fajnie i przyjemnie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: