eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kto i na co może wydać pieniądze z komunii?

Kto i na co może wydać pieniądze z komunii?

2023-05-14 10:00

Kto i na co może wydać pieniądze z komunii?

Pierwsza Komunia © tarczas - Fotolia

Doświadczenia minionych lat pokazują, że jednym ze zdecydowanie najpopularniejszych pomysłów na prezent komunijny jest wręczenie dziecku koperty wypełnionej gotówką. Zagadnienie to stało się zresztą tematem całej serii memów, którą zatytułować można "gdzie moje pieniądze z komunii". I choć w tym kontekście sprawa może wydawać się zabawna, to jednak warto mieć świadomość, że istnieją przepisy prawne, które ją regulują.

Przeczytaj także: Jakie prezenty komunijne szykujemy?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Kto i na co ma prawo wydać pieniądze otrzymane przez dziecko z okazji Pierwszej Komunii Świętej?
  • Czy jest to kwestia regulowana przepisami?
  • Jak należy traktować pieniądze z komunii?

Komunia, a dokładnie sakrament Pierwszej Komunii Świętej, to nie tylko uroczystość kościelna, ale też przyjęcie dla rodziny lub bliskich znajomych, w trakcie któremu dziecku wręcza się zwyczajowo upominki. Kiedyś był to rower lub zegarek, w ostatnich latach tablet, laptop, dron czy nawet quad, jednak zdaniem wielu najbardziej praktycznym prezentem jest gotówka.

Pieniądze z komunii. Kto i na co ma prawo je wydać?


Gdy goście rozjadą się do domów, a gospodarze zostają z pieniędzmi w kopercie, pojawia się pytanie - do kogo należą pieniądze z komunii i kto ma prawo decydować, na co zostaną przeznaczone? Kwestia ta często rozstrzygana jest autorytarnie przez rodziców, którzy wykorzystują gotówkę np. na pokrycie wydatków na organizację przyjęcia. Dzieciom po latach pozostają na pocieszenie memy i dowcipy o “hajsie z komunii”, który znika w magiczny sposób.
Choć temat stał się memem, prawo dokładnie go reguluje - mówi Michał Gajda, prowadzący kancelarię w Szczecinie. Adwokat zwraca uwagę, że pieniądze z komunii należy traktować jako zarobek, a ten - niezależnie od wieku dziecka - należy właśnie do niego. Inną kwestią jest to, kto może nim rozporządzać. - Osoby poniżej 13 r.ż. nie mają zdolności do czynności prawnych, a tym samym nie mogą samodzielnie zawierać umów, takich jak zwykła umowa sprzedaży w sklepie - tłumaczy Gajda.

fot. tarczas - Fotolia

Pierwsza Komunia

Popularnym prezentem komunijnym jest gotówka


“Gdzie hajs z komunii?” 13-latek ma prawo sprawdzić, na co wydali go rodzice


Sytuacja zmienia się po osiągnięciu wspomnianego wieku. - Wtedy uzyskuje się ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a tym samym można bez zgody rodzica rozporządzać swoim zarobkiem. Wyjątkiem są rzadkie sytuacje, gdy sprzeciwi się temu sąd rodzinny - wyjaśnia adwokat. Jak podkreśla, 13-latek może upomnieć się o swoje pieniądze z komunii, jeśli wykaże, że rodzice spożytkowali je w innych celach niż te służące zaspokajaniu jego potrzeb.
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zarobek uzyskany przez dziecko powinien być przeznaczony na cele związane właśnie z jego utrzymaniem - dodaje Gajda. Jak uniknąć potencjalnego konfliktu? Gościom przyjęcia komunijnego razem z zaproszeniem można przekazać prośbę, by nie dawali w prezencie pieniędzy. Innym sposobem jest wpłacenie gotówki na konto, do którego dziecko uzyska dostęp po ukończeniu 13 r.ż. A najprostszym rozwiązaniem jest wydawanie pieniędzy z komunii w porozumieniu z dzieckiem. Dodatkowe zajęcia czy wymarzona wycieczka sprawią mu nie tylko chwilową frajdę, ale będą też udaną inwestycją w jego rozwój.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: