eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › W marcu wyższe emerytury

W marcu wyższe emerytury

2019-02-14 11:33

W marcu wyższe emerytury

W marcu wyższe emerytury © piotr290 - Fotolia.com

Dobre wiadomości dla emerytów. W marcu wypłacane im świadczenia mogą być sporo wyższe. Wszystko za sprawą podniesienia kwoty wolnej od podatku, w efekcie czego ZUS zmuszony jest zwrócić seniorom nadpłacony podatek. Jednorazowo można liczyć nawet na kilkaset złotych.
Kwotę wolną od podatku podnoszono już dwukrotnie. Pierwsza podwyżka miała miejsce w 2017 r. (z 3091 zł do 6600 zł rocznie), kolejna w 2018 r. (do 8000 zł). Jednak pomimo tych zmian, wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy tak jakby nic się nie zmieniło.
- Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W niektórych przypadkach są to wcale niemałe pieniądze. Z naszych szacunkowych wyliczeń, wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu – dodaje rzeczniczka.

Wysokość zwrotu uzależniona jest od wysokości świadczenia - im jest ono niższe, tym zwrot będzie większy. Warto podkreślić, że emeryci nie muszą dopełniać żadnych dodatkowych formalności, aby otrzymać dodatkowe pieniądze. Podatki rozlicza ZUS, a w ręce zainteresowanego trafia wyłącznie PIT-40A. To właśnie z jego treści można dowiedzieć się, ile wynosi nadpłata podatku. Co jednak istotne, ZUS uwzględni ją dopiero w wypłacie marcowej.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: