eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia VIII 2018

TFI: sprzedaż i umorzenia VIII 2018

2018-09-14 12:32

TFI: sprzedaż i umorzenia VIII 2018

TFI: sprzedaż i umorzenia VIII 2018 © marcinm111 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Miniony rok bardzo dobrze zapisał się w historii rynku TFI, a wyniki zanotowane na początku br. dawały realną szansę na kontynuację dobrej passy - I kwartał br. roku okazał się najlepszym od dwóch lat. W czerwcu zaobserwowaliśmy jednak nieco większą zmienność rynku niż w pierwszych miesiącach roku, a w lipcu i sierpniu aktywność inwestorów okazała się umiarkowana. Mimo to krajowym TFI udało się wypracować dodatnie saldo wpłat i umorzeń - czytamy w najnowszym z raportów cyklicznie opracowywanych przez IZFiA.
Wynik odnotowany w sierpniu (0,5 mld zł różnicy pomiędzy wpłatami i wypłatami) był niemal identyczny z notowaniami sprzed miesiąca. Odpowiedzialne za niego były w głównej mierze najbezpieczniejsze na rynku fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego oraz fundusze mieszane.
- Mniejsza aktywność inwestorów na rynku TFI to głównie efekt wakacji. Cieszy fakt, że pomimo ograniczonego zainteresowania, mamy za sobą dwa miesiące wzrostów – mówi prof. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.

Sierpniowa aktywność inwestorów nie należała do spektakularnych. Zarówno wartość sprzedaży (+6,5 mld zł), jak i umorzeń (-6,1 mld zł) okazały się skromniejsze niż w lipcu. Jednakże bilans sprzedaży na koniec ubiegłego miesiąca był pozytywny, przeważały nabycia nad odkupieniami.

Podobnie jak w lipcu największym zainteresowaniem cieszyły się fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego, do których wpłacono per saldo +0,8 mld zł. Łącznie w tym roku do tej grupy wpłacono ponad +10,5 mld zł.

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

Pozytywny bilans sprzedaży funduszy w sierpniu (+0,4 mld zł)


Warto również zwrócić uwagę na fundusze mieszane. W sierpniu już drugi miesiąc z rzędu bilans ich sprzedaży był dodatni, pozyskały +146 mln zł. Wpływ miało tu nieco lepsze saldo funduszy stabilnego wzrostu (+159 mln zł), jak również dużo mniejsze umorzenia wśród funduszy aktywnej alokacji i selektywnych. W tym ostatnim przypadku ujemne saldo udało się zmniejszyć o niemal 40 mln zł, tj. blisko 40%.

Pewną poprawę wykazały fundusze absolutnej stopy zwrotu, mimo że wynik był nadal ujemny (-0,3 mld zł), jednak zdecydowanie lepszy niż w poprzednim miesiącu (prawie -0,5 mld zł).

W podobnej sytuacji znalazły się również fundusze dłużne, których (co prawda ujemne) saldo było prawie czterokrotnie lepsze niż w lipcu i wyniosło niespełna -110 mln zł. W przypadku funduszy dłużnych bez głównej waluty oraz złotówkowych o poprawie przesądziła mniejsza skłonność inwestorów do umarzania jednostek.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Najwięcej środków wpłynęło do funduszy gotówkowych i rynku pieniężnego (+0,8 mld zł)


Słabiej niż przed miesiącem radziły sobie fundusze akcyjne (-138 mln zł), szczególnie w kategorii uniwersalnych i indeksowych. Inwestorzy, którzy decydują się na zakup jednostek funduszy akcyjnych, preferują lokowanie w wybrane branże, co widać po kolejnym pozytywnym wyniku funduszy akcyjnych sektorowych (+33 mln zł). Należy również zwrócić uwagę na przedstawicieli najmniejszych spółek. W tej kategorii udało się, poprzez zdecydowane wyhamowanie umorzeń, zmniejszyć odpływy o ponad połowę do nieco ponad -20 mln złotych.

Sumując, dwa wakacyjne miesiące nie przyniosły gwałtownych zmian. Pozytywnym zjawiskiem jest wzrost udziału w rynku funduszy gotówkowych i rynku pieniężnego oraz kolejny miesiąc przewagi kupujących nad sprzedającymi jednostki uczestnictwa funduszy w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: