eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Poręczenie kredytu, czyli dług wart 0,5 mld zł

Poręczenie kredytu, czyli dług wart 0,5 mld zł

2018-08-08 11:00

Poręczenie kredytu, czyli dług wart 0,5 mld zł

Poręczyciele nie spłacają cudzych kredytów © Piotr Adamowicz - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Aby wpędzić się w kłopoty związane z nieterminową spłatą kredytu wcale nie musimy go zaciągać. Wystarczy, że poręczymy go innej osobie, a ta przestanie wysyłać do banku comiesięczne raty. Jak dowodzą statystyki prowadzone przez BIG InfoMonitor, dziś cudzych długów nie spłaca przeszło 36 tys. osób prywatnych, a zadłużenie z tego tytułu to prawie 0,5 mld zł. Największy dług z tytułu poręczenia (2,7 mln zł) ma pewne małżeństwo z Gliwic. Niesolidnych żyrantów nie brakuje również w Warszawie, Łodzi i Poznaniu.
Wprawdzie na przestrzeni ostatnich czterech lat liczba kredytów z poręczeniem znacznie się skurczyła, to jednak od stycznia br. w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wyraźnie zaznacza się wzrost zaległości z tego tytułu. Najnowsze statystyki wskazują, że rzesza niesolidnych żyrantów liczy sobie przeszło 36 tys. osób, a ich łączne zadłużenie opiewa na 483 mln zł. Średnio na jednego dłużnika przypada zatem dług wysokości 13 404 zł.
– Nawet jeśli solidnie obsługujemy swoje kredyty i rachunki, ale jesteśmy współodpowiedzialni za spłatę cudzych zobowiązań, których nie reguluje osoba, za którą poręczyliśmy, cierpi na tym nasza własna historia kredytowa i wizerunek solidnego płatnika – przypomina Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Kiedy bliska osoba prosi nas o poręczenie kredytu – najczęściej po to, aby łatwiej uzyskać dofinansowanie z banku – zazwyczaj trudno nam odmówić takiej prośbie. Warto jednak solidnie ją przemyśleć, ponieważ zgoda może oznaczać dla nas konieczność obsługi żyrowanego kredytu. Wypadki losowe mają to do siebie, że zdarzają się niespodziewanie, wtedy w rolę głównego dłużnika musi wejść poręczyciel i to mimo tego, że nie korzysta z dobrodziejstw kredytu.
– Jeśli poręczyciel nie będzie spłacać rat, może trafić do rejestru dłużników, co zablokuje mu drogę do wielu niezbędnych w codziennym życiu usług, takich jak możliwość zakupów ratalnych, zaciąganie kredytów, pożyczek, zawieranie umów abonamentowych na telefon lub internet czy też wyleasingowanie auta, itp. - zaznacza Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Poręczenie kredytu jest umową, w której poręczyciel zobowiązuje się spłacać zobowiązanie, gdy główny kredytobiorca tego nie robi. Poręczyciel, jako dłużnik solidarny, odpowiada za spłatę świadczenia głównego, a w przypadku opóźnień, również za odsetki karne i koszty związane z dochodzeniem roszczeń. Z chwilą, gdy dług staje się wymagalny, bank może żądać całości lub jego części zarówno łącznie od dłużnika głównego, jak i poręczyciela lub od każdego z nich z osobna. Zasada jest taka, że obaj dłużnicy pozostają zobowiązani do regulowania zaległości aż do momentu pełnej spłaty zobowiązania.

Najwięcej problemów z poręczeniem na Śląsku


Najwięcej dłużników zmagających się z przykrymi konsekwencjami poręczenia zamieszkuje województwa śląskie i wielkopolskie, odpowiednio jest to 6 tys. i prawie 5,1 tys. osób. Jeśli chodzi o wartość zadłużenia, to największe zaległości mają Ślązacy – prawie 84,6 mln zł, następnie Mazowszanie – 63,8 mln zł oraz Wielkopolanie – 45,8 mln zł. Najwyższy średni dług z tytułu poręczenia kredytu przypada na mieszkańców Podkarpacia – 19 630 zł.

fot. mat. prasowe

Długi wg województw

Najwięcej dłużników zmagających się z przykrymi konsekwencjami poręczenia zamieszkuje województwa śląskie i wielkopolskie


Jeśli chodzi o płeć i wiek osób, które decydują się żyrować komuś kredyt, a później wpadają z tego powodu w tarapaty, to zdecydowanie częściej są to mężczyźni – 58 proc. Przy czym przeważają panowie w wieku od 35 do 44 lat, stanowiący 18 proc. ogółu dłużników poręczycieli zgłoszonych do rejestru.

fot. mat. prasowe

Płeć i wiek poręczycieli wpisanych do BIG InfoMonitor

Wśród żyrantów przeważają mężczyźni w wieku od 35 do 44 lat,


Ale jest wyjątek. Wśród osób po 65 roku życia, z poręczonym i niespłaconym kredytem wpisanych jest 3,15 tys. kobiet i jedynie 2 tys. mężczyzn. Najmniejszy odsetek dłużników-poręczycieli to osoby, które mają nie więcej niż 24 lata.

fot. mat. prasowe

Kwota zaległości z poręczeń w podziale na płeć i wiek dłużników (mln zł)

Mężczyźni w wieku od 35 do 44 lat stanowiący 18 proc. ogółu dłużników


Miasta, w których zamieszkuje najwięcej osób posiadających zaległe zobowiązania z tytułu umowy poręczenia, według danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor to: Warszawa - 1 309 osób, Łódź - 1 192 osób oraz Poznań - 1 069 osób.

Poręczeniowi rekordziści


Największa kwota zaległości z tytułu umowy poręczenia należy do dwóch osób z województwa śląskiego – 44-letniej kobiety i 48-letniego mężczyzny, mieszkańców Gliwic, którzy mają wspólny dług wynoszący prawie 2,7 mln zł. Na drugim miejscu jest 57-letni mężczyzna z Gdyni z długiem na ponad 1,3 mln zł oraz 41-letnia kobieta z Gdańska, która w wyniku podpisanej umowy poręczenia została z zaległym zobowiązaniem na ponad 1,1 mln zł.

Ponad 300 tys. poręczycieli w zeszłym roku


Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w minionym roku poręczenia zobowiązania udzieliło 309 tys. osób. Podżyrowali oni 255 tys. kredytów. W grupie kredytów z poręczycielami 11,5 proc. spłacanych było z opóźnieniem przekraczającym 90 dni. To, czy główny kredytobiorca dobrze spłaca zobowiązanie, można sprawdzać w bazie BIK, pobierając z www.bik.pl kopię danych lub Raport BIK. Dokumenty te pozwalają sprawdzać, czy kredyt, który poręczyliśmy jest spłacany terminowo, a także kontrolować własną historię kredytową.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 19

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: