eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › BIK, czyli o wiele więcej niż historia kredytowa

BIK, czyli o wiele więcej niż historia kredytowa

2018-02-14 13:20

BIK, czyli o wiele więcej niż historia kredytowa

Co sprawdzimy w BIK? © successphoto - Fotolia.com

Jeszcze do niedawna BIK kojarzył się wyłącznie z historią kredytową. Dziś jego oferta jest znacznie szersza. Klienci indywidualni i mikroprzedsiębiorcy mogą sprawdzić w nim nie tylko swoje zobowiązania, ale też wpisy, jakie figurują w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, a nawet kondycję płatniczą wybranej firmy. Oferowane przez BIK pakiety umożliwiają bieżące śledzenie postępów w spłacie kredytu, leasingu czy pożyczek.
Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej, kredyt lub pożyczkę spłaca co drugi Kowalski. Łączne zadłużenie z tytułu 27,8 mln posiadanych przez Polaków zobowiązań sięga 583,45 mld zł. W posiadaniu 67,9 mln informacji gospodarczych znajduje się również współpracujące z BIK Biuro Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor. Kooperacja tych biur jest na tyle ścisła, że do sprawdzenia zobowiązań kredytowych z BIK, jak również płatniczych z BIG InfoMonitor wystarczy jedna wizyta na stronie www.bik.pl.

Analizy prowadzone przez BIK dowodzą również, że aż 8/10 mikroprzedsiębiorców częściowo finansuje swój biznes za pomocą prywatnych kredytów i pożyczek hipotecznych. Z tego też względu tak istotne staje się nie tylko sprawdzenie siebie jako klienta indywidualnego, ale również działalności, którą prowadzimy. Dzięki nowemu systemowi BIK (www.bik.pl) jest to możliwe w jednym kroku. Konto dla firmy można bowiem założyć w jednym procesie wraz z kontem indywidualnym. Wystarczy tylko NIP swojej firmy. Po zalogowaniu mamy możliwość łatwego przełączania się między profilami – indywidualnym i firmowym. Jest to szczególne ułatwienie dla osób, które poza kredytami i zobowiązaniami osobistymi, prowadzą również działalność gospodarczą.

Status zobowiązań już w kilka sekund


Nowy system cechuje łatwa nawigacja. Jeden rzut oka wystarczy, aby na podstawie czterech wskaźników zorientować się, np.: czy nasz status jest pozytywny, czy nie było niepokojących informacji na nasz temat, ile mamy zobowiązań i jaka kwota pozostała nam do spłaty.

fot. successphoto - Fotolia.com

Co sprawdzimy w BIK?

W BIK sprawdzisz nie tylko siebie, ale także kontrahentów i dłużników.


Technologia nowego systemu bik.pl dostosowana do urządzeń mobilnych, zapewnia wygodną obsługę zarówno na tablecie, jak i na smartfonie. Co ważne, możliwość rejestracji za pomocą dokumentu tożsamości została rozszerzona o paszport i kartę stałego pobytu. Usługi BIK stały się jeszcze bardziej dostępne.

Nowy Raport BIK nie tylko o kredytach


Wystarczy spojrzeć na pierwszą część Raportu BIK, by szybko ocenić stan naszych zobowiązań. Służy temu Wskaźnik BIK, łączący dane zarówno z BIK, jak i z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Prosta forma graficzna jest użyteczna przede wszystkim dla osób, które spłacają wiele kredytów jednocześnie i miewają problem z terminową spłatą zobowiązań. Wskaźnik BIK można przedstawić innym osobom w celu potwierdzenia własnej solidności płatniczej.

Przydatność Raportu BIK polega na tym, że w jednym miejscu sprawdzimy nie tylko swoje dane kredytowe, ale też informacje z bazy BIG InfoMonitor, np. niezapłacony abonament telefoniczny, fakturę za energię, czy brak zapłaty za czynsz. Wszystko dostępne jest w formie syntetycznych podsumowań oraz szczegółowych zestawień.
- Interaktywna forma raportu pozwala na rozwinięcie każdego jego elementu i wyświetlenie bardziej szczegółowego zakresu informacji. Istotnym ułatwieniem jest graficzna prezentacja postępu w spłacie zobowiązań, czytelna i łatwa w nawigacji. Zwiększenie zakresu danych może być szczególnie użyteczne dla tych osób lub firm, które wprawdzie na czas regulują raty kredytowe, ale ich dane zostały umieszczone w rejestrze BIG InfoMonitor ze względu na opóźnienia w innych płatnościach - podkreśla Marcin Gozdek, Dyrektor Departamentu Rynku Detalicznego BIK.

Dzięki nowym funkcjonalnościom w Portalu BIK sprawdzimy również wiarygodność płatniczą firmy. To idealne rozwiązanie zarówno dla konsumenta, który chce się upewnić zanim, np. wykupi wycieczkę w biurze podróży lub kupi mieszkanie od dewelopera, jak i dla przedsiębiorców, którzy chcą nawiązać lub utrzymać relacje biznesowe.

Intuicyjna skala oceny punktowej


Zmiany objęły również prezentację oceny punktowej (tzw. scoring), która w nowym Raporcie BIK wyliczana jest w oparciu o najnowszy model scoringowy BIK i prezentowana w prostej, intuicyjnej skali od 1 do 100 punktów. Im więcej punktów, tym większe jest prawdopodobieństwo spłaty kredytu przez klienta.
- Intencją BIK jest, żeby ocena punktowa była jak najbardziej klarowna i zrozumiała w odbiorze. Zależy nam, żeby konsumenci traktowali scoring jako uniwersalne określenie poziomu swojej bieżącej wiarygodności kredytowej. Skala oceny punktowej od 1 do 100 w Raporcie BIK ma służyć z jednej strony ułatwieniu odczytywania oceny punktowej, z drugiej - ma jasno wskazywać, że ocena punktowa jest jednym z wielu elementów, od których zależą decyzje kredytowe, podejmowane przez każdą instytucję finansową na autonomicznych warunkach i w oparciu o własną politykę ryzyka - podsumowuje Marcin Gozdek, Dyrektor Departamentu Rynku Detalicznego BIK.

Większe bezpieczeństwo w Alertach BIKDotychczas Alerty BIK informowały nas o tym, że ktoś pyta o naszą historię kredytową w związku z próbą zaciągnięcia zobowiązania na nasze dane. Z Alertu dowiadywaliśmy się też, że do BIK została przekazana informacja o opóźnieniu w spłacie nowego kredytu. Teraz Alert powiadomi nas również, kiedy w BIK pojawi się nowe zobowiązanie lub zostaniemy wpisani do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor z powodu np.: zaległości w opłacaniu abonamentu telefonicznego, czy czynszu. Już niedługo powiadomienie z BIK zadziała również w sytuacji, kiedy zostanie złożone zapytanie o nasze dane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Dzięki temu dowiemy się, np. że ktoś chce wyłudzić abonament komórkowy lub w naszym imieniu zawiera umowę na dostawę gazu.

Unikatowość Alertu BIK jako narzędzia chroniącego kredyty jest już doceniana przez wielu użytkowników – według aż 71% ankietowanych* Alert zapewnia bardzo duży stopień bezpieczeństwa.

* Badanie opinii na zlecenie BIK, pt. „Ochrona tożsamości”, agencja: ARC Rynek i Opinia, Polacy w wieku 15-65; N=1009; metoda CAWI, listopad 2017

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: