eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rejestr dłużników ma kobiecą twarz

Rejestr dłużników ma kobiecą twarz

2017-03-08 11:47

Rejestr dłużników ma kobiecą twarz

Gdzie mieszkają najbardziej zadłużone Polki? © kei907 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rejestr dłużników ma swoje kobiece oblicze. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że co trzeci nierzetelny płatnik to kobieta. Zaległości dotyczą 810 tys. Polek, a ich łączne zadłużenie opiewa na 8,4 mld złotych. Interesujące jest, że na mapie Polski znajdziemy regiony, których mieszkanki są zdecydowanie śmielsze w niespłacaniu zobowiązań finansowych, a ich długi znacznie przekraczają zadłużenie statystycznej Kowalskiej. Zobacz, gdzie mieszkają niebezpieczne kobiety.

Przeczytaj także: Rejestr dłużników, a nie dłużniczek: kobiety solidniejsze?

Prowadzony przez KRD rejestr dłużników w 64% wypełniają mężczyźni, których zadłużenie sięga 24,5 mld złotych. Pozostali nierzetelni płatnicy to kobiety. Jest ich dokładnie 809 686. Pań jest mniej i mniejsze są również ich długi. Stanowią one jedną czwartą całości zadłużenia. Polki zalegają ze spłatą 8,4 mld złotych, a przeciętny dług jednej przedstawicielki płci pięknej sięga 10,4 tys. złotych. Jest zatem o 6,5 tys. złotych niższy niż średnie zadłużenie mężczyzny.
Kobiety wydają się przeważnie bardziej rozsądne w sprawach finansowych. Dlatego to właśnie na ich barki często spadają kwestie związane z zarządzaniem budżetem domowym. Okazuje się jednak, że i panie mają problemy z terminowym regulowaniem płatności. Niejednokrotnie są one rezultatem przedkładania potrzeb najbliższych przed spłatę zobowiązań – tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

– Dłużniczki pytane o powody niespłacania zobowiązań często tłumaczą, że ich budżet domowy nie jest z gumy. Musi wystarczyć na comiesięczne rachunki, wyżywienie całej rodziny czy ubrać dzieci. Mężczyźni, przed podjęciem decyzji o zapożyczeniu się, muszą dokładnie przemyśleć i przeanalizować, czy aby na pewno warto decydować się na ten krok. Kobiety podchodzą do tego tematu zgoła inaczej – chcą ułatwić swojej rodzinie codzienne życie, a od czasu do czasu pozwolić sobie na trochę przyjemności. Większość decyzji o skorzystaniu z kolejnej pomocy finansowej jest podparta impulsem. Panie zdecydowanie szybciej i chętniej zdecydują się na wzięcie pożyczki na kupno nowej kanapy czy lodówki, drobny remont w mieszkaniu, wyjazd na rodzinne wakacje czy sfinansowanie świąt. Jednak, w parze z zaciąganiem drobnych lub większych zobowiązań idzie przesuwanie spłaty ich rat na późniejszy termin. Jak tłumaczą kobiety, powodem są inne, pilniejsze wydatki – dodaje Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso.

Górny Śląsk, Opole i Kalisz – tam padają niechlubne rekordy zadłużenia kobiet


Największy odsetek kobiet, które mają problemy z terminowym regulowaniem płatności, stanowią panie z województwa zachodnio-pomorskiego. Przeliczając na tysiąc mieszkanek, aż 55 kobiet z tego regionu trafiło do Krajowego Rejestru Długów. Niewiele mniej zadłużonych pań mieszka na Dolnym i Górnym Śląsku – w tych województwach odnotowano po 53 dłużniczki na tysiąc kobiet.

Zupełnym przeciwieństwem są panie z Podkarpacia. W tym województwie kobiety radzą sobie najlepiej ze spłacaniem zobowiązań, chociaż i tak 18 pań, na tysiąc mieszkanek, widnieje w KRD. Z kolei na tysiąc Podlasianek, w terminie nie płacą 24 kobiety. Na trzecim miejscu pod względem najmniejszej liczby dłużniczek w zestawieniu wszystkich województw wypadają Małopolanki – co 40. kobieta z tego regionu ma długi.

fot. mat. prasowe

Liczba dłużniczek w przeliczeniu na 1000 mieszkanek

Największa liczba dłużniczek zamieszkuje województwo zachodnio-pomorskie.


O ile w skali Polski rejestr dłużników w 1/3 wypełniają kobiety, to są takie powiaty, gdzie ich odsetek znacząco odbiega od średniej. Najbardziej jest to widoczne na Górnym Śląsku. Na dziesięć powiatów z najwyższym odsetkiem zadłużonych pań w stosunku do panów, aż sześć leży właśnie tutaj. Najwięcej dłużniczek mieszka w Chorzowie – stanowią one aż 44 proc. wszystkich nierzetelnych płatników z tego miasta. Niewiele mniej jest w Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach (po 42 proc.) oraz w Piekarach Śląskich, Bytomiu i Rudzie Śląskiej (po 41 proc.). Wyższy procent niż średnia ogólnokrajowa – w Polsce wśród wszystkich dłużników panie stanowią 36 proc. – odnotowano również w Łodzi (43 proc.), Płocku (42 proc.), Kaliszu i powiecie zgierskim w woj. łódzkim (po 41 proc.).
Kobiety z Opola otwierają niechlubną czołówkę miast z największym zadłużeniem Polek. Długi opolanek stanowią aż 38 proc. łącznej wartości długów wszystkich konsumentów z tego miasta. Dla porównania, w Polsce długi pań wynoszą 26 proc. wszystkich nieuregulowanych zobowiązań konsumenckich.
– Na drugim miejscu są kobiety z Bielska-Białej, których zadłużenie stanowi 35 proc. łącznego długu wszystkich bielszczan. Niechlubne podium zamykają elblążanki – suma ich długów wynosi 34 proc. zadłużenia mieszkańców Elbląga – mówi Adam Łącki.

Mieszkanki Opola, oprócz największej wartości długów w porównaniu do panów, mają najwyższe średnie zadłużenie w całej Polsce. I to dwukrotnie większe niż dług statycznej Polki, widniejącej w bazie danych KRD. Na jedną zadłużoną opolankę przypada 20 tys. złotych. 16 tys. złotych musi spłacić statystyczna dłużniczka z Warszawy i z sąsiadującego nieopodal stolicy – powiatu piaseczyńskiego. Wysoki dług przypada też na kobiety z powiatu kaliskiego na południu Wielkopolski. Zadłużona pani z tego regionu ma średnio 15,6 tys. złotych długu.

Płeć piękna z zafałszowanym potwierdzeniem zapłaty


Polka, która ma największy dług, mieszka w Warszawie. Ma 35 lat i jest spod znaku Bliźniąt. Niestety, dług będzie musiała spłacić w pojedynkę. A jest co oddawać, bo zadłużenie tej młodej warszawianki przekroczyło już ponad 10 mln złotych. Jej wierzycielami jest bank oraz dostawca telewizji i Internetu.
– Bywa, że rozmowa z dłużniczkami jest trudniejsza niż z mężczyznami. Szczególnie ciężko prowadzi się negocjacje z młodymi kobietami. Te do 25. roku życia często już na początku rozmowy są negatywnie nastawione. W skrajnych przypadkach zdarzają się sytuacje, w których padają wulgaryzmy, a kontakt jest przerywany rzuceniem słuchawki. Z kolei kobiety, które są już matkami, zasłaniają się rodziną i dziećmi. Najbardziej spokojne wydają się być panie w podeszłym wieku. Negocjacje z tymi dłużniczkami przebiegają merytorycznie. Warto też wspomnieć, że spośród zarejestrowanych przez nas sytuacji otrzymania sfałszowanych potwierdzeń wpłaty, większość z nich była przesłana przez kobiety – mówi prezes Kaczmarski Inkasso.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: