eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kryptowaluty pod lupą UE

Kryptowaluty pod lupą UE

2018-06-21 12:20

Kryptowaluty pod lupą UE

Bitcoin © fot. mat. prasowe

Unia Europejska zabiera się za kryptowaluty. Jej plany zakładają większą regulację tego rynku. Przygotowane przepisy mają przede wszystkim na celu zwiększyć nadzór nad obrotem cyfrowymi monetami. Eksperci spodziewają się jednak, że na tym nie koniec - z dużą dozą prawdopodobieństwa można spodziewać się kolejnych uregulowań. Z punktu widzenia osób, które inwestują w wirtualny pieniądz, kluczową kwestią będzie poziom uciążliwości, jaki przyniosą za sobą zmiany.
Przygotowane przez Brukselę zmiany przynoszą m.in. nowe wymagania, jeżeli chodzi o transparentność obrotu kryptowalutami. I wprawdzie nadejście kolejnych regulacji nie jest jeszcze przesądzone, to organy unijne na bieżąco monitorują sytuację i z pewnością rozważać będą nowe rozwiązania.

Większy nadzór


W minionym miesiącu kraje członkowskie z aprobatą odniosły się do zmian wprowadzonych w unijnej dyrektywy AML. Ustawodawcy oczekują, że zaowocują one zwiększeniem transparentności rynku kryptowalut i pomogą ograniczyć zjawisko prania brudnych pieniędzy.

W maju br. państwa członkowskie Unii Europejskiej zaaprobowały zmiany dotyczące unijnej dyrektywy AML. Zgodnie z przewidywaniami projektodawców, nowe regulacje mają zwiększyć transparentność rynku kryptowalut i pomóc m.in. w ograniczaniu zjawiska prania brudnych pieniędzy.
„Organy UE dążą do zwiększenia kontroli nad obrotem cyfrowymi walutami. Głównym założeniem nowych propozycji jest poszerzenie nadzoru i kontroli. W efekcie obrót kryptowalutami ma być powiązany z weryfikacją danych dotyczących stron transakcji. Chodzi o podobne zasady, które dotyczą od dawna korzystania z usług bankowych. Przykładowo, zasadom określonym w AML podlegać będzie więc m.in. wymiana kryptowalut, a platformy kryptowalut zostaną zobowiązane do stosowania procedury identyfikowania swoich klientów” – mówi ekspert serwisu kryptoprawo.pl oraz radca prawny i partner zarządzający w Kancelarii Legaltec Hupajło & Partnerzy, Kamil Hupajło.

fot. mat. prasowe

Bitcoin

Nowe regulacje mają zwiększyć transparentność rynku kryptowalut


Poszczególne kraje członkowskie będą mieć najprawdopodobniej 18 miesięcy, by dostosować lokalne przepisy do zmodyfikowanej wersji dyrektywy AML.

Jak dodaje Kamil Hupajło, w podobnym kierunku zmierza także polskie Ministerstwo Finansów. Resort przygotował m.in. zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, które nakładają na giełdy kryptowalut dodatkowe obowiązki. W ostatnich miesiącach organy skarbowe żądały też od giełd informacji nt. przeprowadzonych w poprzednich latach transakcji.

Niepewna przyszłość


Unia Europejska rozważa również inne zmiany dotyczące kryptowalut. Pod koniec lutego br. Komisja Europejska zorganizowała tzw. okrągły stół nt. cyfrowych walut. Zapowiedziano wtedy, że rozwój rynku i istniejące ryzyko będą wnikliwie monitorowane – w tym kontekście mają być rozważane ewentualne modyfikacje prawa unijnego.
„Bruksela nie wyklucza kolejnych interwencji legislacyjnych. Co ważne, unijni biurokraci mają świadomość globalnego charakteru tego rynku i szerokich powiązań. Obecnie Europa odpowiada za stosunkowo niewielką część ruchu na rynku kryptowalut. Dlatego propozycje kolejnych inicjatyw legislacyjnych mają być konsultowane przez KE z grupą G20 i innymi międzynarodowymi organizacjami. To podejście, które może ograniczyć ryzyko pochopnych i nieprzemyślanych działań ze strony Brukseli. Przyszłość otoczenia prawnego dla rynku kryptowalut pozostaje jednak niepewna. Niewykluczone, że np. branża ta zostanie niejako wyodrębniona i oddzielona od tradycyjnego świata finansów” – wskazuje ekspert serwisu kryptoprawo.pl oraz prawnik i prokurent Kancelarii Legaltec Hupajło & Partnerzy, Maciej Grzegorczyk.

Zdaniem Macieja Grzegorczyka, sposób uregulowania rynku kryptowalut będzie mieć bardzo duży wpływ na jego przyszłość. Ekspert serwisu kryptoprawo.pl ocenia, że właśnie od stopnia restrykcyjności przepisów prawnych zależą w praktyce możliwości dalszego rozwoju wirtualnych walut.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: kryptowaluty, Bitcoin, UE

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: