eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia III 2018

TFI: sprzedaż i umorzenia III 2018

2018-04-17 13:30

TFI: sprzedaż i umorzenia III 2018

TFI: sprzedaż i umorzenia III 2018 © Jakub Krechowicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W ostatnim miesiącu minionego roku do TFI wpłynęło 0,8 mld zł. Bieżący rok rozpoczął się kontynuacją wzrostów. Styczniowe saldo nabyć i umorzeń było najwyższe od niemal trzech lat, a w lutym wielkość wpłat przewyższyła wartość wypłat z funduszy o 1,4 mld zł. Marzec również nie rozczarował, w efekcie czego pierwsze trzy miesiące br. okazały się najlepszym I kwartałem od lat - czytamy w najnowszym, cyklicznym raporcie IZFiA.
W marcu napływ nowych środków do TFI osiągnął poziom +1,7 mld zł, co pozwoliło zamknąć pierwszy kwartał wynikiem ponad +5,6 mld zł. Ostatnio lepsze rezultaty po pierwszych trzech miesiącach (+6,5 mld zł) odnotowano w 2015 roku.
- Niewątpliwie uczestniczymy w trwającej hossie na rynku funduszy. Co jednak warto podkreślić, jest to stabilny wzrost, z niewielkimi odchyleniami zarówno wpłat, jak i umorzeń. – mówi prof. Marcin Dyl,
Prezes Zarządu IZFiA.

Na pierwszym miejscu marcowego podium, co zresztą nie jest dużym zaskoczeniem, mamy fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego, którym już po raz kolejny udało się osiągnąć bardzo dobry wynik +2,0 mld zł salda wpływów i umorzeń. Od stycznia br. inwestorzy wpłacili do tej kategorii już przeszło +5,3 mld zł, a wiec niemal 5 razy tyle, ile popłynęło do zajmujących drugie miejsce funduszy dłużnych. Tu warto również podkreślić, że oprócz najbardziej popularnej subkategorii funduszy uniwersalnych denominowanych w złotówkach, a zainteresowanie w marcu nie narzekały też fundusze skarbowe złotówkowe (prawie +0,2 mld wpłat per saldo).

Podobnie jak w lutym, w marcu inwestorzy również chętnie patrzyli na wspomniane fundusze dłużne (+0,2 mld zł). I choć było to mniej niż w poprzedzającym miesiącu, wystarczyło, aby zająć drugie miejsce pod względem popularności. Tu uwaga inwestorów skupiona była przede wszystkim na funduszach dłużnych uniwersalnych (+0,2 mld zł) i funduszach złotówkowych w ogóle (+0,3 mld zł). Z drugiej strony odpływ (niewielki, bo -50 mln zł) zanotowały m.in. fundusze korporacyjne.

Lepiej niż w lutym wypadły fundusze akcji. Co prawda znów mieliśmy do czynienia z ujemnym saldem (-0,2 mld zł), ale było ono ponad dwa razy mniejsze niż w lutym. Z drugiej strony trudno oczekiwać po tej kategorii spektakularnych wyników, jeśli spojrzymy np. na indeks WIG, który od początku tego roku spadł o ponad 6%.

Marzec okazał się trochę mniej udany dla funduszy absolutnej stopy zwrotu. Nieoczekiwanie ujemne marcowe saldo (-0,2 mld zł) było kilkukrotnie niższe niż w lutym. Fundusze te cieszyły się zaufaniem inwestorów w ubiegłym roku, można więc domniemywać, że lepszy czas dla tych rozwiązań inwestycyjnych jeszcze powróci.

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

W marcu na rynku TFI trwała już wiosna (+1,7 mld zł).


Trzeci miesiąc z rzędu dodatni wynik zanotowały fundusze rynku niepublicznego (+38 mln zł), których łączne saldo w pierwszym kwartale wyniosło ponad +0,1 mld zł. Tak, jak przed miesiącem, ani ta kategoria, ani fundusze dedykowane, miały niewielki wpływ na pełen obraz rynku.

Jak widać marzec, podobnie jak cały pierwszy kwartał, okazał się przychylny dla TFI. W krótkim okresie czasu można zaobserwować pewne trendy (wysoki napływ gotówki do funduszy gotówkowych i dłużnych, mniejsza popularność rozwiązań akcyjnych). Na razie nic nie wskazuje, aby takie preferencje klientów miały się zmienić.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Zanotowano potężny napływ środków do funduszy gotówkowych i funduszy rynku pieniężnego (+2,0 mld zł).


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: