eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty zaciągamy przez cały tydzień

Kredyty zaciągamy przez cały tydzień

2018-01-03 12:40

Kredyty zaciągamy przez cały tydzień

Kredyty zaciągamy przez cały tydzień © bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Biuro Informacji Kredytowej przyjrzało się, jak prezentuje się sprzedaż kredytów w poszczególnych dniach tygodnia. Okazuje się, że przypadku kredytów mieszkaniowych dzień nie ma znaczenia - te produkty sprzedają się tak samo w poniedziałek, jak i w czwartek czy piątek. Jeżeli chodzi o kredyty gotówkowe, to te z kolei są rzadkością w weekendy, na które przypada zaledwie 6,4% ich sprzedaży. W weekendy sprzedaje się za to 12% wszystkich kart kredytowych i udzielany jest niemal co czwarty kredyt ratalny. Analiza dowodzi również, ze impulsem do zakupów na raty są takie okazje jak np. Black Friday.
- Weekendową aktywność Polaków w zakresie kredytów ratalnych i kart kredytowych można między innymi tłumaczyć tym, że decyzję o zakupie nowego telewizora czy pralki podejmuje cała rodzina, która właśnie w weekend wspólnie udaje się na zakupy dóbr trwałego użytku – wyjaśnia prof.Waldemar Rogowski, główny analityk BIK. - Kredyty ratalne zaciągane są w oddziałach zlokalizowanych w centrach handlowych lub u samych sprzedawców, którzy współpracują z bankami consumer finance. Natomiast kredyty gotówkowe zazwyczaj służą finansowaniu potrzeb i wydatków bieżących, często o charakterze nagłym i nieprzewidzianym, dlatego też zaciągane są każdego dnia od poniedziałku do piątku, w oddziałach bankowych zlokalizowanych zazwyczaj poza galeriami handlowymi – dodaje prof. Rogowski.

Zaczerpnięty z amerykańskiej tradycji Black Friday przypadł w minionym roku na 24 listopada. Statystyki odnośnie dokonanych w tym dniu zakupów na raty prezentują się imponująco. Okazuje się, że w tym dniu udzielono 20,5 tys. kredytów ratalnych, a łączna kwota, o którą zawnioskowali Polacy sięgnęła 71,8 mln. zł. Zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym jest to rezultat o niemal 100% wyższy od średniej liczonej dla pozostałych dni roboczych listopada. Okazuje się również, że wbrew swojej nazwie Black Friday nie ogranicza się wyłącznie do piątku - zakupowy szał znajduje swoją kontynuację również w następujący po nim weekend - w porównaniu do pozostałych weekendów listopada zaowocował on o niemal połowę większą sprzedażą kredytów ratalnych.

Konsumpcja czy potrzeba


W ankiecie opinii, przeprowadzonej w listopadzie 2017 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK*, większość badanych zadeklarowało, że zaciąga kredyty gotówkowe (56%) lub pożyczki (50%) na potrzeby własne lub całej rodziny. Badani potwierdzili, że gotówkę przeznaczają zazwyczaj na zakup samochodu (21%), mebli i wyposażenia domu (18%), ale również na spłatę innych pożyczek czy kredytów (17%) oraz niespodziewane lub bieżące wydatki (12%).

Zaciągnięte kredyty ratalne najczęściej przeznaczane są na zakup sprzętu AGD i RTV (34%) lub urządzeń elektronicznych – komputera, laptopa (24%). Marzenia o samochodzie i telefonie ankietowani Polacy także spełniają się dzięki finansowaniu ratalnemu – zakup auta na raty stanowi 12% a komórki – 13%.

Analizując ankietę o kondycji kredytowej Polaków, niektóre odpowiedzi respondentów (np. przeznaczenie środków na zakup samochodu z kredytu gotówkowego, ratalnego lub samochodowego) można wyciągnąć wniosek, że Polacy nie zawsze sprawnie poruszają się w nazewnictwie stosowanym przez branżę bankową i nie definiują wyraźnie produktów w odrębnych segmentach produktów kredytowych.

fot. mat. prasowe

Struktura sprzedaży kredytów w dniach tygodnia

Kredyty gotówkowe to rzadkość w weekendy - tylko 6,4% z kredytów udzielanych w całym tygodniu przypada na weekend.


Święta i Nowy Rok skonsumujemy z oszczędności


BIK postanowił zapytać Polaków również o wydatki świąteczno-noworoczne w 2017 r.**. Zdecydowana większość ankietowanych (89%) potwierdziła, że ostatnie święta miała zamiar sfinansować z bieżących środków finansowych (np. z pensji) mimo, że dla co piątego z nich wydatki bożonarodzeniowe są przyczyną późniejszych kłopotów finansowych. Około 14% badanych w wieku 25-34 lata na cele świąteczne uszczupliła swoje oszczędności. Natomiast tylko bardzo nieliczni (ok. 4%) potrzebowali na ten cel potrzebowali pożyczki lub kredytu w wysokości do 1000 zł.

fot. mat. prasowe

Sprzedaż w listopadzie

W piątek, 24 listopada br. banki udzieliły 20,5 tys. kredytów ratalnych na łączną kwotę 71,8 mln. zł, to o niemal 100% więcej niż średnia dla całego listopada.


Największą część wydatków świątecznych stanowiły prezenty (aż 50%), w drugiej kolejności była to żywność (41%). Badani kupowali prezenty w dni powszednie, po pracy, ewentualnie w soboty – branie urlopu przeznaczonego na zakup prezentów było rzadkością.

Pamiętajmy o rozsądku i portfelu


BIK wspierając odpowiedzialne zaciąganie kredytów przez konsumentów przypomina, że koniec roku oraz przedświąteczna i poświąteczna wzmożona aktywność zakupowa, na którą zaciągamy kredyty, to czas, gdy nasza racjonalność ustępuje miejsca emocjom, towarzyszącym zakupom. W takich okolicznościach w łatwy sposób można zarówno zaciągnąć kredyt, na który nas nie stać, jak i zostać ofiarą kradzieży – zarówno gotówki, jak i tożsamości. O sposobach zabezpieczania swoich danych tożsamości można zapoznać się na edukacyjnym portalu www.Nieskardzione.pl. Znajdują się tam prawdziwe historie, jak można zostać oszukanym, praktyczne porady, jak chronić swoje dane, proste wskazówki, jak postępować, by uniknąć przykrego doświadczenia wyłudzenia, także przeczytamy tam, jak zastrzec swój dowód, gdy go zagubimy.

* Polacy na rynku kredytowym, ARC Rynek i Opinia dla BIK S.A., listopad 2017 r., 18-65 lat, N=1000.

** Zwyczaje i wydatki świąteczne Polaków, ARC Rynek i Opinia dla BIK S.A., grudzień 2017 r., 25-65 lat, N=1009.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: