Koniec MdM. Pieniędzy wystarczyło na 38 godzin
2018-01-04 12:40
Przeczytaj także: Koniec MdM już 5 stycznia?
Na niedługo starczyły ostatnie już pieniądze zarezerwowane na dopłaty w ramach programu MdM. Wnioski można było składać od 2 stycznia, a już 3 stycznia Bank Gospodarstwa Krajowego (dysponent środków) poinformował, że aplikacje będzie przyjmował tylko do końca dnia. Dla porównania rok temu ostatnie wnioski składano jeszcze z końcem stycznia.Tym razem sytuacja była znacznie bardziej dynamiczna. Z nieoficjalnych danych, do których dotarł Open Finance wynika, że 2 stycznia pod koniec dnia na dopłaty zarezerwowano już około 190 milionów złotych. Pracownicy banków nie zaliczyli jednak kolejnej nocy do przespanych, bo rano 3 stycznia do wzięcia było już tylko 120 milionów, a kwota ta stopniała do około 90 milionów wczesnym popołudniem. Polacy zarezerwowali więc ponad 260 mln złotych w niewiele ponad jeden dzień. O skończeniu się środków BGK poinformował 3 stycznia około godziny 22. Wnioski można było jeszcze składać do końca dnia. Gdyby przyjąć, że lawina dokumentów zaczęła spływać od 2 stycznia od godziny 8, to okaże się, że środków na dopłaty starczyło na zaledwie 38. To rekord, a trzeba wiedzieć, że pracownicy banków rejestrowali w odpowiednich systemach wnioski dłużej niż przez 8 godzin dziennie. W niektórych instytucjach światło nie gasło do późnych godzin nocnych.
fot. mat. prasowe
Mieszkanie dla młodych - wykorzystanie środków z puli 2017 roku
Rok temu ostatnie wnioski składano jeszcze z końcem stycznia.
Lista rezerwowych może oznaczać stratę
Dofinansowanie w ramach programu MdM było tak popularne, że pieniędzy nie wystarczyło dla wszystkich. W praktyce oznacza to, że niektórzy nie otrzymają pieniędzy z budżetu. Mówimy o niemałych kwotach, ponieważ przeciętnie z budżetu beneficjenci programu dopłat otrzymywali około 26 tys. zł, a rekordziści ponad 110 tysięcy. Gdyby tego było mało, brak przelewu z BGK oznacza też ryzyko narażenia na dodatkowe straty. Uniknąć ich uda się jedynie w przypadku uzupełnienia brakujących środków lub jeśli zawczasu zastosowano odpowiednie zapisy umowne chroniące przed utratą zadatku.
fot. mat. prasowe
Przeciętna wysokość dopłaty z programu "Mieszkanie dla młodych"
Przy trójce dzieci średnia wysokość dopłaty to ponad 76 tys. złotych.
Dlaczego bez dopłaty MdM można stracić? Wszystko dlatego, że chcąc ubiegać się o kredyt z dopłatą, należało podpisać umowę zakupu mieszkania lub domu. Ta sporządzona przed notariuszem była płatna. W przypadku rezygnacji z zakupu oznacza to stratę na poziomie od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Do tego sprzedający przy podpisaniu umowy może żądać zadatku lub zaliczki. Różnica w nazwie niesie za sobą poważne konsekwencje. W przypadku odstąpienia od umowy zaliczka zostanie zwrócona niedoszłemu nabywcy, ale zadatek sprzedający będzie już mógł sobie zatrzymać. Z drugiej strony, gdyby to sprzedający odstąpi od umowy, nabywca musi otrzymać od niego podwójną kwotę wpłaconego zadatku.
Bartosz Turek, analityk
![Życie po MdM, czyli jak kupić mieszkanie bez wsparcia rządu [© praewpailyn - Fotolia.com] Życie po MdM, czyli jak kupić mieszkanie bez wsparcia rządu](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/MdM/Zycie-po-MdM-czyli-jak-kupic-mieszkanie-bez-wsparcia-rzadu-198715-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Kto ma szansę na dopłaty MdM przez kolejnych 6 lat?
-
Nowy MdM starczył do 14.00
-
Nowy MdM: nie ma ani chwili do stracenia
-
Na nowy MdM szansę mają tylko przygotowani
-
10 pytań o nowy MdM
-
MdM Reaktywacja. Gdzie po najlepszy kredyt z dopłatą?
-
MdM Reaktywacja. Co warto wiedzieć o nowych dopłatach?
-
Czy sierpniowy MdM to gra warta świeczki?
-
Już w sierpniu 69 mln zł na dopłaty MdM?
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)