eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestowanie w fundusze aktywów mieszanych. Strzał w 10?

Inwestowanie w fundusze aktywów mieszanych. Strzał w 10?

2018-01-03 10:59

Inwestowanie w fundusze aktywów mieszanych. Strzał w 10?

Inwestor © ngad - Fotolia.com

Ekspertka Franklin Templeton przedstawia prognozy gospodarcze na bieżący rok. Informacje powinny zainteresować zwłaszcza tych, którzy w nadchodzących miesiącach mają w planach inwestowanie w fundusze aktywów mieszanych.

Przeczytaj także: Rośnie apetyt na fundusze obligacji

Uważamy, że 2018 r. będzie przełomowy dla światowych rynków finansowych i gospodarek. Dziesięć lat po globalnym kryzysie finansowym z lat 2007-2009 mamy do czynienia ze zsynchronizowanym ogólnoświatowym wzrostem gospodarczym, intensywnie stymulowanym przez druk potężnych ilości pieniędzy w ramach realizowanych na całym świecie programów luzowania ilościowego. Mając za sobą okres dobrej koniunktury na rynkach akcji w krajach rozwiniętych i na rynkach wschodzących, której towarzyszyły także imponujące wzrosty na rynkach obligacji na całym świecie, teraz zadajemy sobie pytanie: jak zareagują rynki, gdy banki centralne przejdą do zaostrzania polityki pieniężnej? Ogólnie rzecz biorąc, w nadchodzącym roku spodziewamy się równie wielu możliwości, co potencjalnych trudności, co potwierdza słuszność dynamicznego i taktycznego podejścia do inwestycji w aktywa mieszane jako najlepszego sposobu nawigowania w tak niepewnych warunkach.

Sądzimy, że mające miejsce ogólnoświatowe ożywienie gospodarcze może utrzymać się jeszcze przez co najmniej kilka lat. Dłuższy okres generalnie niskich stóp procentowych na całym świecie miał także korzystny wpływ na marże spółek. Stabilne zyski przedsiębiorstw były fundamentem wzrostów na światowych rynkach akcji w 2017 r. Dotychczasowy brak znaczących inwestycji ograniczył ewentualne nadwyżki potencjału produkcyjnego, które mogłyby być źródłem ekonomicznych wyzwań, a wzrost dynamiki inwestycyjnej w biznesie może dodatkowo wzmocnić wzrost gospodarczy, na przykład poprzez zwiększenie wydajności produkcji.

fot. ngad - Fotolia.com

Inwestor

Inwestor, który nie ma ochoty codziennie śledzić wydarzeń rynkowych, może wybrać inwestowanie w fundusze aktywów mieszanych o profilu dobranym do indywidualnej tolerancji dla ryzyka.


Normalizacja polityki pieniężnej w 2018 r. może jednak oznaczać powrót zmienności rynkowej na normalne poziomy, po względnie długim etapie stłumionych wahań. Niemniej jednak powtórzenie się scenariusza z 2013 r. i ówczesnej reakcji rynków na zapowiedzi wygaszania stymulacji jest, według nas, mało prawdopodobne. Zmienność rynkową mogą także nasilić rozmaite czynniki geopolityczne.

Na podstawie wyników naszych analiz fundamentalnych sądzimy, że nasze portfele aktywów mieszanych mogą najbardziej skorzystać na przeważonej ekspozycji na akcje, które uważamy za względnie atrakcyjne na tle klas aktywów bardziej wrażliwych na zmiany stóp procentowych, w świetle prawdopodobieństwa wzrostów stóp i związanego z nim ryzyka dla rynków instrumentów o stałym dochodzie. Jeżeli chodzi o instrumenty o stałym dochodzie, z niezmienną ostrożnością podchodzimy do obligacji rządowych z rynków rozwiniętych i nadal preferujemy instrumenty o krótkim czasie trwania. Kombinacja coraz szybszego wzrostu i sprzyjającej polityki budżetowej na wybranych rynkach wschodzących, w połączeniu z widokami na wyższą rentowność, kreuje możliwości inwestycyjne wśród papierów dłużnych z rynków wschodzących nominowanych w twardej walucie oraz w walutach lokalnych.

Polska utrzymuje solidną makroekonomiczną dynamikę i powinna notować większe tempo wzrostu także w 2018 r., ponieważ polska gospodarka jest bardzo mocno powiązana z szerszą gospodarką europejską. Dlatego nadal widzimy potencjał na polskim rynku akcji, a w świetle „gołębiego” nastawienia polskiego banku centralnego z optymizmem przyglądamy się także polskim instrumentom o stałym dochodzie. Nasze obawy budzi konfrontacyjne stanowisko Polski w stosunku do UE. W średniej lub dłuższej perspektywie możemy spodziewać się osłabienia nastrojów w biznesie i dynamiki inwestycyjnej, a także spadku napływających do kraju funduszy unijnych po 2020 r.

Ogólnie rzecz biorąc, nasze prognozy na najbliższy rok są generalnie optymistyczne, ale jednocześnie mamy świadomość prawdopodobieństwa wzmożonej zmienności na rynkach kapitałowych, która jest źródłem możliwości, w szczególności dla funduszy aktywów mieszanych — atutem tych funduszy jest możliwość inwestowania w szeroką gamę klas aktywów, a także korygowania portfeli w zależności od perspektyw rysujących się przed poszczególnymi rynkami i klasami aktywów. Dotyczy to także naszego funduszu, który jest zarządzany w oparciu o bardzo elastyczne i międzynarodowe podejście. Inwestor, który nie ma ochoty codziennie śledzić wydarzeń rynkowych, może wybrać inwestowanie w fundusze aktywów mieszanych o profilu dobranym do indywidualnej tolerancji dla ryzyka.

Marzena Hofrichter, CFA, współzarządzająca subfunduszem Franklin Zmiennej Alokacji w

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: