eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 7 symptomów kryzysu finansowego w firmie

7 symptomów kryzysu finansowego w firmie

2018-01-02 12:00

7 symptomów kryzysu finansowego w firmie

Jakie są symptomy kryzysu finansowego w firmie? © Tiko - Fotolia.com

Wprawdzie nastroje prezentowane obecnie przez przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw są raczej pozytywne, to jest rzeczą zupełnie jasną, że kryzysy w firmach zdarzają się i zdarzać się będą. Mniejsze, działające na skromniejszą skalę firmy są szczególnie wrażliwe na takie czynniki jak spadek obrotów czy problemy finansowe kontrahentów. Efektem jest kryzys finansowy, a nieopanowanie problemów w porę może skutkować zrealizowaniem się najgorszego ze scenariuszy.
Bieżące nastroje przedsiębiorców prezentują się całkiem dobrze. Jak wynika z najświeższej edycji zrealizowanego na zlecenie Bibby Financial Services raportu Global Business Monitor, niemal połowa ankietowanych przedsiębiorców (47%) spodziewa się, że w ciągu roku sprzedaż ich towarów i usług będzie rosła. Z jednej strony takie przewidywania mogą cieszyć, z drugiej jednak potrafią uśpić czujność przedsiębiorców, a tego w biznesie powinno unikać się jak ognia.

Przedsiębiorcy powinni być wyczuleni na symptomy, które mogą świadczyć o tym, że w kierunku ich firmy zbliża się kryzys finansowy. Tylko w ten sposób będą w stanie w porę zareagować i podjąć działania zapobiegawcze. Jakich sygnałów nie należy bagatelizować? Co zrobić, jeśli się pojawią? W czym może pomóc faktoring?

1. Utrata przewagi konkurencyjnej. Pierwszym ostrzeżeniem powinna być dla firmy spadająca sprzedaż czy też obniżający się popyt na oferowane przez nią usługi. Powodów takiej sytuacji może być wiele. Niska jakość produktów, spadek wydajności, błędy komunikacyjne, niezadowalająca obsługa klienta, pogorszenie się wizerunku firmy – to najczęstsze przyczyny. Warto pamiętać o tym, że każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie i dobierać stosowne środki zaradcze.

2. Znaczący spadek obrotów. Zmniejszenie przychodów i udziału w rynku szybko może doprowadzić do znacznego spadku zysku oraz pogorszenia sytuacji przedsiębiorstwa na rynku. Jeśli dodać do tego rosnące koszty działalności, kryzys finansowy jest już tylko kwestią czasu. To z kolei prosta droga do zakłóceń w płynności finansowej, a w konsekwencji do jej utraty.

3. Zbyt długie oczekiwanie na należności od kontrahentów. Według danych Krajowego Rejestru Długów firmy na zapłatę faktury czekają średnio 3 miesiące. Według 14. fali badania Bibby MSP Index problem z opóźnieniami za sprzedane wyroby czy wykonane usługi dotyczy prawie 70% przedstawicieli sektora MŚP.
Jak wynika z prowadzonych przez nas badań w przypadku stałych i dużych kontrahentów, 3% prowadzących biznes toleruje opóźnienia w płatnościach. Warto pamiętać, że nawet jedna nieopłacona faktura może spowodować ciąg negatywnych konsekwencji dla kilku – lub nawet kilkunastu – przedsiębiorców – zwraca uwagę Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services.
Płynność finansowa odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, dlatego należy dbać o jej utrzymanie, a gdy tylko pojawi się zagrożenie – podjąć zdecydowane działania.

fot. Tiko - Fotolia.com

Jakie są symptomy kryzysu finansowego w firmie?

Sygnałem, który powinien zaniepokoić przedsiębiorcę, są trudności w finansowaniu bieżącej działalności firmy oraz wywiązywaniu się ze zobowiązań wobec dostawców, instytucji publicznych czy pracowników.


4. Ograniczanie rozwoju. Często naturalną reakcją przedsiębiorcy na pogarszającą się kondycję i kryzys finansowy w firmie jest przeznaczanie mniejszych środków na inwestycje lub wycofywanie się z inwestycji długoterminowych w celu pozyskania gotówki na bieżącą działalność. Jest to jedno z możliwych rozwiązań pozwalających na utrzymanie płynności finansowej, jednak jego podstawową wadą jest czasowa rezygnacja z rozwoju firmy.
Przedsiębiorcy, którzy poszukują elastycznego źródła finansowania i chcą terminowo otrzymywać płatności za sprzedaż swoich towarów lub usług powinni zastanowić się nad faktoringiem. Ta usługa nie tylko zabezpiecza właścicieli firm przed ryzykiem niewypłacalności ich kontrahentów, ale również pozwala rozszerzyć działalność o nowe rynki zbytu – mówi Jerzy Dąbrowski.

5. Nadmierne zadłużenie. Firmy mające kłopoty finansowe często poszukują pomocy w bankach i firmach pożyczkowych. W niektórych przypadkach pozwala to przetrwać kryzys finansowy, jednak znaczne zwiększenie zapotrzebowania na kredyty i pożyczki, zwłaszcza krótkoterminowe, powinno zapalić w głowie przedsiębiorcy czerwoną lampkę.

6. Utrata płynności finansowej. Kolejnym sygnałem, który powinien zaniepokoić przedsiębiorcę, są trudności w finansowaniu bieżącej działalności firmy oraz wywiązywaniu się ze zobowiązań wobec dostawców, instytucji publicznych czy pracowników. Z danych KRD wynika, że ok. 25% przedsiębiorców nie reguluje swoich należności wobec innych w terminie.

7. Przeterminowane długi. Jeśli wobec firmy prowadzone są działania windykacyjne, mamy już do czynienia z poważnym kryzysem finansowym. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze musi się on skończyć upadłością przedsiębiorstwa. Wdrożenie odpowiednich procesów naprawczych może uratować firmę i przywrócić jej stabilność działania. W niektórych przypadkach faktoring może się okazać pomocny również na tym etapie, jednak znacznie korzystniej i bezpieczniej jest wcześniej zapobiegać utracie płynności finansowej, niż próbować ją odzyskać, gdy sytuacja staje się krytyczna.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • płynność finansowa

    Albert771 / 2018-01-04 01:42:46

    utrata płynności do chyba widmo prześladujące zdecydowaną wiekszość szczególnie małych przedsiebiorstw także zgodzę się z p. Dąbrowskim, że faktoring to realne zabezpieczenie odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.