eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek nieruchomości i kredytów II kw. 2017

Rynek nieruchomości i kredytów II kw. 2017

2017-09-05 12:56

Rynek nieruchomości i kredytów II kw. 2017

Rynek nieruchomości i kredytów II kw. 2017 © Jenny Sturm - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W okresie kwiecień-czerwiec bieżącego roku banki udzieliły niemal 50 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 11,69 mld zł – wynika z najnowszego raportu AMRON-SARFiN. Ten bardzo dobry wynik nie tylko zaskakuje (trzeba bowiem pamiętać, że w II kwartale Polacy pozbawieni zostali wsparcia z programu MdM), ale i pozwala przypuszczać, że w bieżącym roku sprzedane zostanie nawet 200 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli znacznie więcej niż prognozowano jeszcze przed kilkoma miesiącami.
Wprawdzie nic tego nie zapowiadało, ale udało się - w drugim kwartale br. bankom udało się powtórzyć sukces sprzedażowy z poprzednich trzech miesięcy - wartość niemal 50 tys. udzielonych w tym czasie kredytów mieszkaniowych osiągnęła 11,69 mld zł, a to oznacza, że była o 6% wyższa niż ostatnio. To bardzo dobry wynik, tym bardziej zasługujący na uznanie, że w II kwartale br. Polacy nie mogli już liczyć na wsparcie w ramach rządowego programu MdM.

U schyłku I półrocza liczba wszystkich czynnych umów kredytowych osiągnęła 2,1 mln sztuk, co w ujęciu kwartalnym oznacza ponad 1-procentowy wzrost. Ich przyrost netto sięgnął niemal 23 tys. sztuk, natomiast całkowite zadłużenie z tytułu kredytów na mieszkanie podskoczyło o 932 mln (0,24% k/k) i wyniosło 391,046 mld zł.
„Wyniki, którymi zakończyliśmy II kwartał br. stanowią wyraźne potwierdzenie systematycznego i zrównoważonego rozwoju polskiego rynku mieszkaniowego” – mówi dr Jacek Furga, Prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich. „Podtrzymanie skali akcji kredytowej w drugim kwartale, pomimo wyczerpania środków w ramach Programu „MdM”, przy utrzymaniu niskich cen transakcyjnych i rekordowo niskiej stopie procentowej złotówki, skłaniają do zmiany wcześniejszej prognozy wyników akcji kredytowej w roku 2017. Zapowiada się najwyższy od 6 lat wynik na poziomie wyższym niż w roku 2012, a więc sięgającym liczby 200 tys. kredytów o łącznej wartości przekraczającej 40 mld zł”- dodaje

Przydatne linki:
Kredyty hipoteczne


Zgodnie z przewidywaniami, dotychczasowy bodziec popytowy wynikający z dostępności środków z Programu „Mieszkanie dla Młodych” uległ znacznemu osłabieniu w związku z wygaszaniem Programu i bardzo szybkim wstrzymaniem przyjmowania wniosków o dopłaty zarówno na 2017 rok (31 stycznia br.), jak i na rok 2018 (7 kwietnia br.). W II kwartale 2017 roku zaakceptowano zaledwie 1 701 wniosków o dopłatę na kwotę dofinansowania 47,117 mln zł. W okresie od kwietnia do czerwca podpisano 5 659 umów kredytowych o wartości 1,065 mld zł na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 162,8 mln zł. Stanowi to 11,36% liczby oraz 9,11% wartości nowo podpisanych umów o kredyt w okresie od kwietnia do czerwca bieżącego roku.

fot. mat. prasowe

Wartość i liczba nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych w okresie II kw. 2016 r. – II kw. 2017 r.

W okresie od kwietnia do czerwca 2017 roku banki udzieliły prawie 50 tys. nowych kredytów mieszkaniowych.


Zarówno dominujący okres zobowiązania, struktura walutowa, jak również przeważające kwoty nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych nie uległy istotnym wahaniom w II kwartale bieżącego roku. Najwięcej kredytów mieszkaniowych – 62,7% zostało udzielonych na okres od 25 do 35 lat. W zdecydowanej większości są to kredyty w rodzimej walucie, które stanowią 98,8% wartości nowego portfela. Ponad 73% kredytów to zobowiązania do wysokości 300 tys. zł. Warto jednak zaznaczyć, że w II kwartale średnia wartość kredytu mieszkaniowego wyniosła 233 tys. zł. i była wyższa o 7% (nominalnie 15 tys. zł) w stosunku do poprzedniego okresu. Podobnie istotny wzrost odnotowano w kwestii kredytów ze wskaźnikiem LtV powyżej 80%. Ich udział wzrósł o 4,66 punktów procentowych w ujęciu kwartalnym i wyniósł blisko 50% całego portfela. Ponownie wzrósł również udziału Warszawy w strukturze wszystkich nowo udzielonych kredytów w Polsce, który w badanym kwartale wyniósł 42,83%.
„Ujemne realne stopy procentowe obniżają skłonność Polaków do lokowania nadwyżek finansowych w bankach i wspierają inwestycje w nieruchomości na wynajem, zwłaszcza przy bardzo atrakcyjnym, niskim koszcie kredytu hipotecznego i obserwowanym od kilku lat systematycznym choć umiarkowanym wzroście cen transakcyjnych za metr kwadratowy mieszkania w największych aglomeracjach. Istnieje również spora grupa nabywców, która zmienia swoje „pierwsze mieszkanie” nabyte w okresie boomu w latach 2005 - 2008 na większe w celu poprawy dotychczasowych warunków mieszkaniowych. Nierzadko dotychczasowe mieszania nie są sprzedawane na rynku wtórnym, ale przeznaczane na wynajem” – komentuje dr Jacek Furga

Bieżąca edycja Raportu AMRON-SARFiN już po raz drugi zawiera analizę zmian czynszu na rynku mieszkań pod wynajem.
„Na przestrzeni ostatniego roku czynsze najmu wzrosły w niemal wszystkich dużych miastach - największą dynamiką charakteryzowały się Wrocław (wzrost o 8,2%), Gdańsk (wzrost o 6,4%) i Łódź (wzrost o 4,3%), zaś minimalny spadek odnotowaliśmy jedynie w Poznaniu (-0,2%) – komentuje Artur Bartnicki, Prezes Zarządu firmy Mzuri, która dostarcza dane o czynszach najmu.

Najnowsze dane opublikowane przez GUS potwierdzają bardzo dobrą kondycję sektora budownictwa mieszkaniowego. Systematycznie zwiększa się liczba wydawanych pozwoleń na budowę i liczba rozpoczynanych inwestycji. W II kwartale br. wydano pozwolenia na budowę 70 453 mieszkań i rozpoczęto budowę kolejnych 61 830 lokali, czyli odpowiednio o 16,97% i 39,87% więcej niż w poprzednim kwartale. Natomiast liczba mieszkań oddanych do użytkowania w okresie od kwietnia do czerwca 2017 roku spadła o 7,14% w ujęciu kwartalnym i wyniosła 37 689.

Dokładna analiza zmian przeciętnych cen transakcyjnych metra kwadratowego powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w poszczególnych lokalizacjach w ostatnich kilku kwartałach wykazuje ich dużą fluktuację. Jednak porównanie wartości za ostatnie 3 lata wyraźnie potwierdza systematyczny, choć umiarkowany wzrost cen: w Warszawie i Gdańsku na poziomie powyżej 6%, we Wrocławiu o 5%, w Krakowie – o niecałe 3%. Tylko aglomeracja katowicka wykazuje spadek przeciętnej ceny transakcyjnej w tym okresie na poziomie 5%.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Chwilowa popularność MdM

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.