eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 10 sposobów na bezpieczne i oszczędne wakacje

10 sposobów na bezpieczne i oszczędne wakacje

2017-07-05 11:52

10 sposobów na bezpieczne i oszczędne wakacje

Jak nie przepłacić za wakacje? © great_photos - Fotolia.com

Sezon wakacyjny ruszył już pełną parą. Nic więc dziwnego, że pokaźna rzesza Polaków nie marzy już o niczym innym niż o relaksie i upragnionym wypoczynku. Warto jednak, aby temu rozmarzeniu towarzyszyła również pewna rozwaga, zwłaszcza ta finansowa. Jak nie narażać się na zbędne koszty i kłopoty podczas urlopu? Pomogą nam w tym m.in. bankowość elektroniczna, wielowalutowa karta debetowa oraz karta kredytowa.

1. Na wakacjach za granicą ważne są dokumenty


Zanim jeszcze wyruszymy na zagraniczne wojaże powinniśmy pomyśleć o zaopatrzeniu siebie i członków rodziny w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), pamiętając przy tym, że gwarantuje nam ona ochronę w dość ograniczonym zakresie. Należy się również upewnić, czy posiadane przez nas dowody osobiste nie utracą wkrótce ważności (powinny pozostawać ważne przez minimum 3 miesiące). Jeżeli na wakacje udajemy się samochodem, to dobrym pomysłem jest również zweryfikowanie ilości posiadanych punktów karnych. Do tego wystarczy nam Profil Zaufany, który można założyć m.in. poprzez bankowość elektroniczną.

2. Dokonując rezerwacji hoteli czy lotów, warto skorzystać ze zniżek.


Podczas rezerwacji noclegów, przelotów czy przy wynajmie auta, warto skorzystać z rabatów. Takie gwarantują m.in. karty Banku Pekao S.A. czy aplikacja płatności mobilnych PeoPay, dzięki którym można uzyskać szereg zniżek m.in. na booking.com (4% zwrotu wydatków), fru.pl czy w Europcar, a także w sklepach ze sprzętem sportowym i kilkudziesięciu hotelach w całym kraju.

3. Ubezpieczenie turystyczne to podstawa.


Jak już wspomnieliśmy powyżej, karta EKUZ nie zawsze zagwarantuje nam dostateczną ochronę, dlatego też oprócz niej dobrze jest mieć ubezpieczenie turystyczne. Przydatną sprawą jest również assistance samochodowy. Sprawdźmy czy do naszego rachunku bądź karty kredytowej jest już dołożone takie ubezpieczenie i jaki jest jego zakres.

4. Za granicą warto płacić kartą, a gotówkę przeznaczyć jedynie na drobne wydatki.


Na urlopie płaćmy kartami wszędzie, gdzie to możliwe: w hotelach, sklepach spożywczych, na autostradach czy w restauracjach. Weźmy ze sobą tylko niewielką ilość gotówki – przyda się na zrobienie zakupów na lokalnym targu czy kupienie hamburgera w ulicznej budce. Dzięki temu, po przyjeździe do kraju nie zostaniemy z obcą walutą w portfelu (a tym bardziej z niewymienialnym w kraju bilonem) i nie stracimy na jej ponownej wymianie. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie karty wielowalutowej podłączonej do rachunku w złotych i rachunków walutowych (rachunki walutowe zasilimy na bieżąco korzystając z wymiany walut w bankowości na smartfony). Kartą wielowalutową zapłacimy w walucie kraju, w którym się znajdujemy.

fot. great_photos - Fotolia.com

Jak nie przepłacić za wakacje?

Za granicą warto płacić kartą, a gotówkę przeznaczyć jedynie na drobne wydatki.


5. Karta kredytowa to obowiązkowe wyposażenie podróżnika. Przyda się na niespodziewane wydatki czy wynajęcie samochodu za granicą.


Karta kredytowa, tak jak okulary przeciwsłoneczne czy krem z filtrem, to obowiązkowe wyposażenie podróżnika. To taka poduszka bezpieczeństwa, która zadziała w razie gdybyśmy byli zmuszeni pokryć niespodziewane wydatki. Dzięki niej kupimy także wymarzone buty, torebkę czy sprzęt elektroniczny upolowany na zagranicznych wyprzedażach. Karta kredytowa przyda się, jeśli będziemy chcieli wynająć samochód na miejscu (w wielu krajach nie da się tego zrobić bez karty kredytowej lub w razie jej braku, trzeba dodatkowo zapłacić) czy zarezerwować nocleg w hotelu. Do kart kredytowych często dołączony jest pakiet ubezpieczeń turystycznych.

6. Nie trzeba szukać bankomatu, żeby wypłacić gotówkę


Zdarza się, że podczas krajowego urlopu potrzebujemy wypłacać gotówkę. W tym celu, nie musimy szukać bankomatu, wystarczy, że wypłacimy pieniądze robiąc zakupy w osiedlowym sklepie czy na stacji benzynowej.

7. Sprawdzajmy ile wydajemy.


Podczas urlopu, warto od czasu do czasu sprawdzić stan rachunku, logując się do bankowości ze smartfona czy tabletu. Niektóre systemy bankowości mobilnej nie tylko pokazują stan rachunku, ale również kategoryzują wydatki. Od razu wiemy, ile wydaliśmy na artykuły spożywcze, podróż czy rozrywkę. Przy okazji przypominamy, żeby podczas logowania do bankowości internetowej, mobilnej oraz innych serwisów zawierających nasze dane, nie korzystać z niezabezpieczonych, przypadkowych sieci wi-fi np. w hotelach, na lotniskach etc.

8. Dla bezpieczeństwa: dwie karty bądź karta i smartfon.


Niestety może zdarzyć się, że na urlopie zapomnimy PIN-u do karty, lub bankomat z przyczyn niezależnych od nas ją zatrzyma. Dlatego na wszelki wypadek warto mieć ze sobą dwie karty debetowe, albo kartę debetową (np. wielowalutową) i smartfon z aplikacją płatności mobilnych (np. PeoPay). W końcu żaden bankomat nie zatrzyma smartfona!

9. Płacąc kartami, wybierajmy płatność w lokalnej walucie.


Kiedy płacimy kartami za granicą, na terminalu bądź bankomacie może pojawić się pytanie o to, czy chcemy zapłacić w walucie lokalnej czy w złotówkach. Żeby nie narazić się na niekorzystne kursy przewalutowania, zwykle warto płacić w lokalnej walucie, gdyż oferowane w bankomatach i terminalach kursy przewalutowań są zazwyczaj gorsze od tych które uzyskamy wybierając opcje „płać w walucie lokalnej”. Te opcje wybierajmy również, jeśli płacimy kartą wielowalutową Banku Pekao - to bardzo ważne.

10. Postawmy na dobrą zabawę!oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: 10 sposobów na bezpieczne i oszczędne wakacje

    Martama / 2018-10-19 00:57:22

    Oszczędzać można już na etapie przygotowań do wyjazdu, m.in. redukując koszt wymiany waluty. Można to zrobić z łatwością-korzystając z kantoru internetowego. Pluskantor.pl jest świetny, nawet da się teraz kupić walutę z odroczonym terminem płatności, a więc w korzystnym momencie nawet jeśli nie wpłaciliście jeszcze do kantoru pieniędzy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: