eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Firmy ubezpieczeniowe w 2016: zarobiły czy straciły?

Firmy ubezpieczeniowe w 2016: zarobiły czy straciły?

2017-03-22 13:20

Firmy ubezpieczeniowe w 2016: zarobiły czy straciły?

36,6 mld zł wypłacili ubezpieczyciele poszkodowanym © thodonal - Fotolia.com

Polska Izba Ubezpieczeń przedstawia dane dotyczące wyników wypracowanych w zeszłym roku przez firmy ubezpieczeniowe oraz wartości wypłaconych przez nie odszkodowań. Okazuje się, że zarówno ubezpieczyciele majątkowi, jak i życiowi zakończyli poprzednie 12 miesięcy spadkami. Wartość wypłaconych odszkodowań i świadczeń podskoczyła z kolei o 4,6 proc., osiągając tym samym 36,6 mld zł.

Przeczytaj także: Ubezpieczyciele wypłacili w 2021 roku ponad 41 mld zł

Kluczowe dane z rynku ubezpieczeń w 2016 r.

Rynek komunikacyjny

Najważniejsze liczby:

  • Składka opłacona z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC ppm wzrosła o 39,1 proc., przekraczając poziom 11,6 mld zł
  • Odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto z OC osiągnęły wartość 8 mld zł, co względem poprzedniego roku oznacza wzrost o 14,3 proc.
  • Składka przypisana brutto z ubezpieczeń AC wzrosła o 19,4 proc. i wyniosła 6,6 mld zł
  • Odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto z AC kosztowały firmy ubezpieczeniowe 4,2 mld zł, co świadczy o wzroście na poziomie 8,6 proc.

- Sumy wypłaconych w minionym roku odszkodowań i świadczeń wzrosły, podobnie zresztą jak składki, co zapobiegło powiększaniu się straty z ubezpieczenia OC. Należy podkreślić, że wzrost składki zobowiązuje firmy ubezpieczeniowe do zawiązywania wyższych rezerw, w efekcie tego na pełne efekty podwyżek przyjdzie poczekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Na dziś rynek OC pozostaje nierentowny, a strata sięga 1 mld zł – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

fot. thodonal - Fotolia.com

36,6 mld zł wypłacili ubezpieczyciele poszkodowanym

W 2016 r., polscy ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym i klientom 36,6 mld zł odszkodowań i świadczeń. To o 4,6 proc. więcej niż rok wcześniej.


Rynek majątkowy (Dział II bez ubezpieczeń komunikacyjnych)

Najważniejsze liczby:

  • Wartość składek opłaconych z ubezpieczeń majątkowych (bez komunikacyjnych) sięgnęła 14 mld zł, a więc okazała się o 1,9 proc. wyższa niż przed rokiem
  • Największy udział w składce na rynku majątkowym mają ubezpieczenia od ognia i innych żywiołów (3 mld zł, wzrost rok do roku o 1,8 proc.), ubezpieczenia pozostałych szkód rzeczowych (2,6 mld zł, wzrost o 3,4 proc.) oraz ubezpieczenia OC (1,9 mld zł, spadek rok do roku o 7,4 proc.)

- Kluczowymi zdarzeniami w 2016 r. na rynku majątkowym były duże szkody związane z uprawami rolnymi. Dzięki ochronie ubezpieczeniowej, możliwe było zrekompensowanie strat w uprawach, wywołanych głównie przez niekorzystne warunki atmosferyczne – wyjaśnia Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

Rynek życiowy

Najważniejsze liczby:

  • Wartość składki z tytułu ubezpieczeń na życie wyniosła 23,8 mld zł (spadek o 13,3 proc.)
  • Wartość świadczeń wypłaconych przez firmy ubezpieczeniowe z tytułu ubezpieczeń na życie wyniosła 18,3 mld zł (spadek o 5,6 proc.)

- Na rynku życiowym wciąż mamy do czynienia ze spadkiem składki z ubezpieczeń o charakterze inwestycyjnym. Obowiązujące od początku 2016 r. nowe regulacje prawne miały wpływ na spadek sprzedaży w tym segmencie, jednocześnie doprowadziły one do bardziej świadomego wyboru usługi przez klienta – mówi J. Grzegorz Prądzyński.

Wyniki finansowe ubezpieczycieli

  • Zysk netto ubezpieczycieli życiowych w 2016 r. wyniósł 2,2 mld zł (z czego 1,5 mld przypada na największego polskiego ubezpieczyciela życiowego) i był o 26,1 proc. niższy niż rok wcześniej.
  • Ubezpieczyciele majątkowi zakończyli 2016 r. z zyskiem 1,9 mld zł (z czego 1,6 mld zł przypada na największego polskiego ubezpieczyciela majątkowego), co stanowi spadek o 24,7 proc.

Wynik techniczny ubezpieczeń na życie wyniósł 3 mld zł i był wyższy niż rok wcześniej o 6 proc. Wynik techniczny zanotowany przez firmy ubezpieczeniowe specjalizujące się w ubezpieczeniach majątkowych wyniósł 350 mln zł i był o 56,5 proc. wyższy niż w 2015 r. Należny od polskich ubezpieczycieli podatek dochodowy w 2016 r. wyniósł 1 mld zł, a podatek od aktywów – ok. 620 mln zł.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: