eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeks BIK: popyt na kredyty w II 2017 r.

Indeks BIK: popyt na kredyty w II 2017 r.

2017-03-08 12:31

Indeks BIK: popyt na kredyty w II 2017 r.

Kredyt © ewakubiak - Fotolia.com

Jak potwierdzają najświeższe notowania mierzonego przez Biuro Informacji Kredytowej wskaźnika BIK Indeks, w lutym - w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku - wartość zaciąganych kredytów mieszkaniowych podskoczyła o 6,7%. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych, które także zanotowały wzrost, choć był on nieco skromniejszy (3,9%).
BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM) to wskaźnik, który pokazuje roczną dynamikę wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. W lutym bieżącego roku sięgnęła ona +6,7%, co oznacza, że w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 6,7% niż w analogicznym okresie 2016 r.

- Po styczniowym, związanym z programem Mieszkanie dla młodych, skoku akcji kredytowej wartość wniosków złożonych o kredyty mieszkaniowe ustabilizowała się na poprzednio notowanych poziomach. W przeliczeniu na dzień roboczy, wartość złożonych wniosków była o 6,7% wyższa niż w lutym poprzedniego roku. Na szczególną uwagę zasługuje to, że o kredyty mieszkaniowe zawnioskowało mniej klientów niż rok temu (32,8 tys. osób wobec 36,0 tys. osób), ale wnioskowane kwoty kredytów były około 10% wyższe. Najprawdopodobniej ma to związek z tym, że w lutym minionego roku ciągle przyjmowane wnioski złożone w ramach MdM-u. które w większości dotyczyły nieruchomości o niższej wartości - mówi Sławomir Grzybek, dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.

fot. ewakubiak - Fotolia.com

Kredyt

Wzrosły zarówno kredyty hipoteczne jak i konsumpcyjne.


Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks - PKK) to z kolei wskaźnik, który obrazuje roczną dynamikę wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych. W analizowanym okresie wyniosła ona +3,9%, a zatem w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę o 3,9% wyższą niż miało to miejsce w lutym 2016 roku.

- Sytuacja na rynku kredytów konsumpcyjnych wygląda stabilnie. Uwzględniając układ dni roboczych spodziewamy się podobnej sprzedaży kredytów konsumpcyjnych jak rok wcześniej. Dobrą informacją jest to, że w lutym br., w przeliczeniu na dzień roboczy, klienci zawnioskowali o 3,9% wyższa wartość kredytów - dodaje Sławomir Grzybek z BIK.


Metodyka indeksów:


Wskaźnik BIK Indeks - PKK obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy, po wyłączeniu zapytań kredytowych na kwoty powyżej 200 tys. zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 30 dniach. Kredyty konsumpcyjne to łącznie: kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz limity kredytowe.

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach.

Metodyka BIK indeks - PKK oraz BIK Indeks - PKM została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeksy są publikowane co miesiąc.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: