eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt konsumpcyjny. W 2017 będziemy zaciągać na potęgę?

Kredyt konsumpcyjny. W 2017 będziemy zaciągać na potęgę?

2016-11-18 10:45

Kredyt konsumpcyjny. W 2017 będziemy zaciągać na potęgę?

Kredyt © Piotr Marcinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czy są chętni na kredyt konsumpcyjny? Z najnowszego badania Deutsche Banku wynika, że nie powinno ich zabraknąć. W porównaniu z minionym rokiem liczba osób planujących zaciągnąć to zobowiązanie wzrosła aż 2,5-krotnie. O pożyczeniu pieniędzy myślą przede wszystkim kobiety i młodzi Polacy. Co spowodowało tak duży wzrost popytu? Chodzi tu przede wszystkim o plany związane z większymi wydatkami, jak np. remont domu, czy mieszkania, ale także wyjazd na wymarzone wakacje.

Przeczytaj także: Kredyty konsumpcyjne: najwięcej na północnym-zachodzie

Najnowsze badanie Deutsche Banku dowodzi, że z zamiarem zaciągnięcia kredytu konsumpcyjnego w nadchodzącym roku nosi się prawie co 7 Polak (15 proc.). To pokaźny wzrost względem zeszłorocznych deklaracji, kiedy to odsetek zainteresowanych pożyczeniem pieniędzy na bieżące wydatki sięgał zaledwie 5,8 proc.

Kredyt konsumpcyjny interesuje przeważnie młodych Polaków (31 proc. osób w wieku 25-34 lata), wśród których również odnotowuje się największy wzrost gotowości do zaciągnięcia takiego zobowiązania (+ 25 p.p.). O wiele bardziej zdeterminowane niż w zeszłym roku są również kobiety (+ 20 p.p.), które deklarują chęć pożyczenia pieniędzy niemal trzykrotnie częściej niż mężczyźni (22 proc. wobec 8 proc.).

Z czego wynika tak silne zainteresowanie kredytami konsumpcyjnymi? Tendencja ta wynika przede wszystkim z dobrej sytuacji na rynku pracy, niskiego bezrobocia oraz rosnących płac i skłonności do konsumpcji.
– Obecna struktura portfela kredytowego w Polsce wskazuje jednak, że trend ten dotyczy raczej osób średniozamożnych i zamożnych chcących finansować droższe wydatki, natomiast w przypadku kredytów niskokwotowych obserwujemy na rynku lekkie przyhamowanie, co jest efektem m.in. programu Rodzina 500+ – wyjaśnia Waldemar Jarek, odpowiedzialny za produkty kredytowe dla klientów indywidualnych w Deutsche Bank.

Wygodne mieszkanie i dobry wypoczynek


Wśród osób planujących w nadchodzącym roku większe wydatki, 23,4 proc. planuje remont mieszkania lub domu. To o 4,4 p.p. więcej w porównaniu z deklaracjami na ten rok. 22,2 proc. respondentów planuje wydać pieniądze na wakacje. W grupie wiekowej 25-34 lata na remont wskazało 44 proc. respondentów, co oznacza dwukrotny wzrost w porównaniu do badania z 2015 r. Wakacje wybrało natomiast 38 proc. z nich.
– Osobom młodym, często jeszcze bez większych zobowiązań, łatwiej jest podjąć decyzję o drogiej podróży. Takim planom sprzyja też atmosfera wielkich miast, gdzie modnie jest spędzać urlop w sposób nietypowy, jak i stabilna sytuacja na rynku pracy, pozwalająca ze spokojem myśleć o możliwości spłacenia zobowiązania z bieżących przychodów – mówi Waldemar Jarek z Deutsche Bank.

Trzecią najczęściej deklarowaną kategorią większych wydatków są uroczystości rodzinne. Na wesela, chrzciny lub komunię będzie musiało znaleźć w 2017 roku większe kwoty prawie 11 proc. badanych. Samochód znalazł się na czwartym miejscu. Na ten cel więcej pieniędzy chce wydać 8,8 proc. badanych. Wydatków związanych ze zdrowiem i leczeniem w ramach prywatnej opieki medycznej spodziewa się 6,3 proc. z nas. Zaledwie 1,7 proc. respondentów będzie potrzebowało większych kwot, aby wysłać dziecko do szkoły lub na studia za granicę. Jednocześnie aż 44,6 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, nie planuje w 2017 r. większych wydatków.

fot. mat. prasowe

Czy planuje Pan(i) w przyszłym roku jakieś większe wydatki?

4 na 10 ankietowanych nie przewiduje, by w nadchodzącym roku czekały ich jakieś większe wydatki.


Skąd, jeśli nie z banku?


Dzięki niskim stopom procentowym warunki kredytów konsumpcyjnych oferowanych obecnie przez banki są atrakcyjne. Zdaniem Arkadiusza Krześniaka, głównego ekonomisty Deutsche Bank Polska w najbliższych miesiącach stopy procentowe powinny być stabilne.

To dobra wiadomość dla wszystkich, których czekają większe wydatki. Poza kredytem z banku lub własnymi oszczędnościami trzecim źródłem ich finansowania będą dla badanych bieżące przychody (17,9 proc.). Mogą sobie na to pozwolić przede wszystkim osoby o wysokich zarobkach – w badaniu Deutsche Bank było to źródło wskazywane najczęściej właśnie przez respondentów zarabiających miesięcznie 5 tys. złotych netto lub więcej. Kolejne 6,7 proc. respondentów będzie chciało wziąć pożyczkę od kogoś z rodziny.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: