eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 5 sposobów na zysk z lokaty

5 sposobów na zysk z lokaty

2017-02-02 12:25

5 sposobów na zysk z lokaty

Jak podnieść zysk z lokaty? © Richard Villalon - Fotolia.com

Przez większość 2016 r. Polacy wycofywali pieniądze z lokat bankowych – wypłacili nieco ponad 9 mld zł. Według NBP listopad i grudzień przyniosły jednak odwrócenie tego trendu i napływ 2 mld zł nowych środków. Co ciekawe zainteresowanie lokatami wzrosło w momencie, gdy ich oprocentowanie po raz kolejny spadało. Expander podpowiada, jakie triki możemy zastosować, aby uzyskać jak najwyższy zysk z lokaty.

Zasada 1. Być ciągle nowym klientem


W dzisiejszych czasach trzymanie pieniędzy tylko w jednym banku jest zupełnie nieopłacalne. W takim przypadku mamy niewielkie szanse na zysk z lokaty przekraczający 2% w skali roku. Najbardziej opłaca się natomiast ciągle przenosić pieniądze z banku do banku. Nowi klienci mogą bowiem liczyć na specjalne warunki. Dla przykładu, w Idea Banku można uzyskać nawet 4% na lokacie 2-miesięcznej. Nie jest nawet wymagane zakładanie konta, ale z oferty można skorzystać tylko raz w życiu. Niestety w momencie gdy lokata dobiega końca, trzeba poszukać innej opcji z promocyjnym oprocentowaniem.

Zasada 2. Zamykać niepotrzebne konta


W niektórych bankach z promocyjnej oferty dla nowych klientów można skorzystać kilkukrotnie. Warunkiem jest jednak to, że nie posiadaliśmy rachunku w danym banku przez np. ostatni rok czy dwa lata. Dla przykładu w Orange Finanse (część mBanku), promocyjne oprocentowanie (3,5%) na koncie oszczędnościowym dostępne jest dla osób, które nie miały tam konta od 2 października 2014 r. Po zakończeniu promocji warto więc zamykać niepotrzebne rachunki, gdyż dzięki temu za jakiś czas być może uda nam się ponownie skorzystać z podobnej oferty.

Zasada 3. Małżonkowie powinni oddzielnie korzystać z promocji


Jeśli atrakcyjny zysk z lokaty wymaga założenia konta, najlepiej nie otwierać wspólnego rachunku z małżonkiem. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z promocji oddzielnie. Tego typu oferty pozwalają zwykle ulokować pieniądze na dość krótki okres czasu (np. 3 miesiące) i na niezbyt dużą kwotę (np. 10 000 zł). Jeśli małżonkowie skorzystają z promocji oddzielnie, mogą ulokować podwójną kwotę.

Zdarza się również, że promocyjne oprocentowanie obowiązuje tylko na tzw. nowe środki. Dla przykładu w BGŻ Optima, oprocentowanie na koncie wynosi 2,3%, ale tylko dla kwoty ponad saldo z dnia 14 października 2016 r. Posiadając tam jedno konto, po kilku miesiącach będziemy musieli się pożegnać z promocyjnym oprocentowaniem. Najlepiej natomiast otworzyć dwa rachunki, dla obojga małżonków. Najpierw oszczędności mogą być na koncie jednego z nich, a po zakończeniu promocji i rozpoczęciu nowej można je przelać na drugie, aby ponownie były traktowane jako nowe środki. W ten sposób możemy korzystać z promocji przez wiele miesięcy.

fot. Richard Villalon - Fotolia.com

Jak podnieść zysk z lokaty?

Najbardziej opłaca się natomiast ciągle przenosić pieniądze z banku do banku. Nowi klienci mogą bowiem liczyć na specjalne warunki.


Zasada 4. Najwięcej zyskasz niekoniecznie dzięki lokacie


Banki zwykle tak ustalają warunki lokat promocyjnych, że odsetki, jakie możemy uzyskać rzadko wynoszą więcej niż 100 zł. Zdarzają się natomiast promocje, w których można zarobić znacznie więcej bez konieczności zakładania lokaty. Dla przykładu za otwarcie rachunku w Credit Agricole, można obecnie uzyskać nawet 200 zł. BZ WBK posiada podobną promocję, pozwalającą uzyskać 150 zł. Ważne jest jednak dokładne sprawdzenie warunków, jakie trzeba spełnić, by uzyskać nagrodę. Zwykle jest to wpływ wynagrodzenia, a czasami konieczność wykonania płatności kartą. Jeśli nie spełnimy warunków, nie dostaniemy nagrody, a jedynie stracimy czas na otwieranie i zamykanie konta.

Zasada 5. Nie pozwalaj na automatyczne przedłużenie lokaty


Gdy założymy lokatę z atrakcyjnym oprocentowaniem to zwykle po jej zakończeniu albo dostaniemy pieniądze z powrotem na konto, albo przedłuży się ona na gorszych warunkach. Dla przykładu wspomniana już lokata Idea Banku z oprocentowaniem 4%, automatycznie odnawia się z oprocentowaniem 0,05%. Dlatego zawsze jeśli pada pytanie o automatyczne odnowienie depozytu to najlepszym rozwiązaniem jest, aby pieniądze wróciły na nasze podstawowe konto. W przeciwnym razie możemy zapomnieć o lokacie i przez wiele miesięcy uzyskiwać niskie odsetki.

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.