eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Faktoring 2017 - brak powodów do narzekań

Faktoring 2017 - brak powodów do narzekań

2016-12-23 11:06

Faktoring 2017 - brak powodów do narzekań

Co przyniesie 2017 w branży faktoringowej? © wsf-f - Fotolia.com

Mijający rok na polskim rynku faktoringu to kontynuacja dwucyfrowego tempa wzrostu. Po trzech kwartałach wartość obrotów firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów wzrosła o 19,8 proc. i należy oczekiwać, że rok 2016 faktorzy zamkną wynikiem na zbliżonym poziomie. Szacujemy, że na koniec roku z usługi faktoringu skorzysta ok. 7 500 klientów, a faktorzy sfinansują blisko 7 mln faktur. Po siedmiu latach nieprzerwanego wzrostu rynek faktoringu w Polsce wchodzi w fazę dojrzałą.

Przeczytaj także: PZF: rynek faktoringu po I kw. 2012

Jesteśmy dziewiątym pod względem wielkości rynkiem w Europie, a tzw. wskaźnik penetracji, czyli relacja wartości obrotów firm faktoringowych do PKB kraju, zbliża się do średniej unijnej, która w 2015 roku wyniosła 10,16 proc. W Polsce osiągnęliśmy już wskaźnik 8,3 proc. Produkty faktoringowe są stosunkowo dobrze rozpoznawalne przez przedsiębiorców. Coraz częściej faktoring staje się usługą pierwszego wyboru w zakresie finansowania bieżącej działalności firmy.

Faktorzy oraz ich klienci mogą patrzeć na nadchodzący rok z optymizmem. Dwucyfrowa dynamika wzrostu rynku zostanie utrzymana, a z faktoringu będzie korzystało coraz więcej podmiotów, szczególnie małych i średnich firm. Ewentualnego zagrożenia dla dotychczasowego tempa rozwoju rynku należy upatrywać przede wszystkim w negatywnych zmianach w szerszym otoczeniu –spowolnieniu gospodarczym i osłabieniu eksportu.

W nadchodzącym roku będziemy obserwowali kontynuację pewnych kluczowych trendów. Po pierwsze - dalszy dynamiczny rozwój faktoringu pełnego. Klienci doceniają zaletę bezpieczeństwa wymiany handlowej jaką zapewnia przejęcie przez faktora ryzyka braku zapłaty od kontrahenta. Jest to szczególnie ważne gdy firma planuje podjąć współpracę z nowymi odbiorcami i nie ma możliwości rzetelnej oceny ich sytuacji finansowej i zdolności do regulowania zobowiązań. To wiąże się z drugim trendem, czyli wzrostem faktoringu eksportowego. Eksporterzy oraz firmy planujące ekspansję zagraniczną coraz chętniej wykorzystują to narzędzie w celu poprawy płynności finansowej oraz zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania ryzyka braku płatności zagranicznego partnera, a także ryzyka kursowego. Trzecim ważnym zjawiskiem będzie rozwój elektronicznych narzędzi dających łatwy i bezpieczny dostęp do usług faktoringowych, poprawiających komunikację na linii klient-faktor i oszczędzających czas związany z obsługą należności. Z punktu widzenia klienta ważnym i pożądanym trendem będzie konkurowanie wśród faktorów nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością oferowanych usług i zindywidualizowaną ofertą dopasowaną do profilu działalności przedsiębiorcy.

Konrad Klimek, Prezes Zarządu

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: faktoring, firmy faktoringowe, rok 2017

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • AOW Faktoring S.A.

    AOWFaktoring / 2017-01-19 11:08:24

    Chociaż faktoring kolejny raz odnotowuje dwucyfrowy wzrost obrotów to, jak wynika z odczytu "Barometru EFL" najpopularniejsze zewnętrzne narzędzia finansowania inwestycji w firmach MŚP to leasing (50,7%), kredyt bankowy (48,2%), pożyczki z innych źródeł (9,5%) i dopiero faktoring (6,4%). Jak zauważono w artykule, do średniego unijnego wskaźnika penetracji jeszcze trochę nam brakuje. Faktoring faktycznie jest "stosunkowo dobrze rozpoznawalne przez przedsiębiorców", ale jak wejdziemy w szczegóły to okazuje się, że nadal mylony jest z windykacją, kredytem czy pożyczką od innej firmy, a wiedza deklarowana przez przedsiębiorców i faktyczna znajomość tematu to dwie zupełnie różne sprawy - badanie przeprowadzone przez Keralla Research. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • AlicjaK13 / 2017-01-30 15:19:06

    W faktoringu jest tyle ofert, że ciężko jest wybrać coś optymalnego. Znalazłam w necie fajne narzędzie: http://rankingfirmfaktoringowych.pl/, to porównywarka różnych ofert. Myślę, że pomoże w podjęciu decyzji. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: