eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ryzyko walutowe: duży problem mikrofirmy

Ryzyko walutowe: duży problem mikrofirmy

2015-10-21 13:30

Ryzyko walutowe: duży problem mikrofirmy

Ryzyko walutowe: duży problem mikrofirmy © destina - Fotolia.com

Kontakty z zagranicznymi kontrahentami nie są tylko domeną dużych przedsiębiorstw. Nawiązuje je również mikrofirmy. Okazuje się jednak, że prawie w ogóle nie zabezpieczają się one przed ryzykiem związanym z wahaniami kursów. Z badania, które 4P research mix zrealizował dla instytucji płatniczej AKCENTA wynika, że zabezpieczenie przed nim stosowało w przeszłości jedynie 14% najmniejszych przedsiębiorców.

Przeczytaj także: Forwardy czy opcje walutowe? Jak firmy eliminują ryzyko kursowe?

Okazuje się, że odsetek firm zważających na kwestie związane z ryzykiem generowanym przez niekorzystne wahania kursów rośnie wraz z wielkością przedsiębiorstwa. Zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym stosowało w przeszłości zaledwie co siódme mikroprzedsiębiorstwo Odsetek ten dla małych i średnich firm wynosi odpowiednio 22 proc. i 29 proc. Mikrofirmy, które zabezpieczają się przed skokami kursów, w ramach zabezpieczeń stosują przede wszystkim:
  • fakturowanie w walucie krajowej (63 proc.),
  • forwardy (50 proc.) oraz
  • uwzględnianie możliwych wahań kursów w cenach sprzedawanych produktów (50 proc.).

Dlaczego mikro firmy kręcą nosem?


AKCENTA, jako instytucja płatnicza oferująca forwardy, zapytała również polskich eksporterów i importerów, o przyczyny, dla których nie chcą oni stosować zabezpieczeń przed ryzykiem walutowym. Wśród badanych mikro firm dominowała opinia, że kwoty transakcji i ryzyko kursowe są zbyt małe, aby stosować zabezpieczenia (31 proc.).
– To, że firma jest za mała, a jej transakcje mają niewystarczająco duże wartości, aby stosować zabezpieczenia, to mit. Forwardy to najlepsze rozwiązanie dla małych firm, które nie mają wielkich obrotów, gdyż każde wahania odczuwają one dużo mocniej niż duże firmy i korporacje – mówi Jarema.

Drugim najczęściej wymienianym przez firmy powodem niezabezpieczania firmy przed ryzykiem walutowym był brak takiej propozycji ze strony banku. Ze wszystkich grup należących do segmentu MŚP to właśnie mikrofirmy najczęściej wskazywały taką odpowiedź (22 proc.). Małe i średnie firmy dużo rzadziej spotykały się z tym problemem (odpowiednio 11 proc., 8 proc.).
– W ofercie banków często najkorzystniejsze warunki i oferta są skierowane do największych firm i korporacji, o wysokich obrotach. A przecież to właśnie najmniejsze firmy potrzebują największego wsparcia, tym bardziej, że stanowią ogromną większość firm w Polsce. Ofertę zarządzania ryzykiem walutowym, w bankach zarezerwowaną dla dużych firm, małe firmy znajdą w instytucjach płatniczych takich jak nasza – mówi Radosław Jarema, szef AKCENTY w Polsce.

Jest szansa, że będzie lepiej


Podczas gdy obecnie ryzyko walutowe eliminuje 14 proc. mikro firm, w przyszłości planuje lub rozważa to już 24 proc. najmniejszych przedsiębiorstw (14 proc. planuje, zaś rozważa 10 proc.).
- Mikro eksporterzy i importerzy zabezpieczają się obecnie najrzadziej, ale wyniki naszego badania pokazują, że powoli ich wiedza i skłonność do stosowania takich narzędzi rośnie. Nadal jednak spora jest przestrzeń dla poprawy sytuacji – mówi Radosław Jarema.
Dlaczego? Nadal ochronę przed ryzykiem walutowym w przyszłości wyklucza aż 41 proc. najmniejszych firm. W innych grupach, taką możliwość wyklucza prawie o połowę mniej respondentów (23 proc. małych i 21 proc. średnich firm).

fot. destina - Fotolia.com

Ryzyko walutowe: duży problem mikrofirmy

Ryzyko walutowe to problem, który wydaje się być niedocenianym przez mikroprzedsiębiorstwa.


Wśród rozważanych możliwości zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym mikro firmy najczęściej biorą pod uwagę strategię uwzględniania możliwych wahań kursów w cenach sprzedawanych produktów (71 proc. nie wykluczających zabezpieczenia firmy), ujmowania kosztów i dochodów w tej samej walucie (51 proc.) i fakturowania w walucie krajowej (37 proc.).
– Są to dość proste rozwiązania, które w rzeczywistości nie eliminują ryzyka kursowego a tylko przerzucają je na klientów, dostawców i kontrahentów. Jest to jednak strategia, która może obniżyć konkurencyjność firmy i utrudnić zawieranie kontraktów – wskazuje Jarema.


Informacje o badaniu
Badanie „Ryzyko walutowe w polskich MŚP” przeprowadziła firma 4P research mix na zlecenie instytucji płatniczej AKCENTA w dniach 04-10.08.2015 r. Dane zebrano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 200 przedsiębiorstw z sektora MŚP, zajmujących się importem (N=100) lub eksportem (N=100).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • tymon80 / 2015-11-06 16:01:22

    Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2015-11-06 16:02:31)

    Niedawno właśnie, podczas kupowania waluty, natknąłem się na artykuł w tym temacie https://www.waluty360.pl/news/59/umacniajaca-sie-polska-waluta-moze-zagrozic-marzom-eksporterow-towarow-rolno-spozywczych i właśnie doszedłem do tych samych wniosków, że u nas w firmie się nie zabezpieczamy, bo kwoty transakcji zagranicznych są małe. Ale chyba to nie jest wystarczająco silny argument i trzeba się nad tym mocniej zastanowić. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: