eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Leasing fabryczny: jakie zalety i wady?

Leasing fabryczny: jakie zalety i wady?

2016-12-06 13:37

Leasing fabryczny: jakie zalety i wady?

Zakup samochodu © Kurhan - Fotolia.com

W ostatnich latach można zaobserwować wśród kupujących nowe samochody coraz większe zainteresowanie Klientów leasingiem oferowanym w salonach samochodowych. Przy czym oferta leasingowa dostępna w salonie we współpracy z jakąś firmą leasingową nie jest niczym nowym, to nowością jest fabryczny leasing oraz wynajem długoterminowy.

Przeczytaj także: Zakup samochodu firmowego - kredyt czy leasing?

Wydawało by się, że to idealna forma finansowania zakupu. Decyzję o finansowaniu otrzymuje się dość szybko a koszty wydają się być w większości przypadków atrakcyjne. Niestety, bywa jednak tak, że praktyka rozmija się z oczekiwaniami Klientów. Co jest tego przyczyną? Jakie są zalety i wady leasingu fabrycznego?

Krótki czas decyzji ale ograniczona oferta i brak wyboru


Wśród zalet leasingu fabrycznego należy wymienić po pierwsze dostępność – każdy handlowiec w salonie będzie w stanie prawie od ręki zaproponować Klientowi ofertę takiego finansowania. Dla Klienta który nie chce poświęcać czasu na wyszukanie i negocjowanie potencjalnie najlepszej oferty jest to dobre wyjście. Z drugiej jednak strony oferta leasingu fabrycznego to pewnego rodzaju samoograniczenie. Klient praktycznie nie ma żadnego wyboru, nie może kwestionować żadnych zapisów ani wybierać tej firmy leasingowej, której zapisy i warunki wydają mu się najkorzystniejsze.

Brak wyboru stawia klienta często w dodatkowo niesprzyjającym położeniu, ponieważ nawet jeśli z góry zaakceptuje on zapisy umowy, opłaty i prowizje, to bywają sytuacje gdy firma oferująca leasing fabryczny stawia Leasingobiorcy dodatkowe warunki lub nawet odmawia finansowania. Brak wyboru to żaden wybór, jest się więc skazanym na zaakceptowanie przedstawionych warunków.

Niewystarczający kontakt


Następnym bodźcem który skłania Klientów do skorzystania z leasingu fabrycznego jest przeświadczenie, że wszystko będzie załatwione szybko i sprawnie w salonie. Niekiedy tak jest, ale w większości przypadków sprawy nie są tak łatwe.

Warto pamiętać, że leasing to nie tylko samo podpisanie umowy ale też okresowa konieczność kontaktów z firmą leasingową w różnych sprawach: ubezpieczenie samochodu, wymiana dowodu rejestracyjnego, upoważnienia do użytkowania lub wyjazdu za granicę, uzgadnianie sald, faktury lub inne dokumenty mogące pojawić się w trakcie trwania umowy leasingu. Bankowe firmy leasingowe są do tego odpowiednio przygotowane i mają rozbudowane działy obsługi posprzedażowej. Natomiast firmy leasingu fabrycznego mają z reguły ograniczoną do minimum kadrę. Sprzedawcom w salonach ciężko jest wyjaśnić Klientowi wszelkie niuanse przy podpisywaniu umowy, bo osoby takie najczęściej nie mają szczegółowej wiedzy na ten temat. Ograniczają się do wydrukowania Ogólnych Warunków Umowy i sprawa kończy się na akceptacji przez Klienta tych warunków, często na szybko, nawet bez czytania „bo zamówiony jest samochód już do odebrania”.

fot. Kurhan - Fotolia.com

Zakup samochodu

Zanim skorzystamy z leasingu fabrycznego w salonie, warto na chłodno przeanalizować zapisy umów i policzyć wszystkie koszty.


Nie zawsze korzystna oferta


Gdy przytomnie przyjrzeć się wszystkim opłatom i kosztom w leasingu fabrycznym, to wstępnie korzystna oferta wcale nie musi się taką okazać. Na przykład dość powszechną praktyką jest również stosowanie pewnego manewru z ceną auta powiązanego z ceną leasingu. Na przykład - Klient otrzymuje nisko oprocentowany leasing ale nie może liczyć na żaden poważny rabat od ceny samochodu. W innym wariancie Klient dostaje dość duży rabat cenowy na samochód, ale jego leasing fabryczny jest wysoko oprocentowany.

Bardzo złą praktyką stosowaną przez niektórych producentów jest polityka polegająca na odgórnym narzucaniu kosztu leasingu obowiązującym w przypadku leasingu danej marki w określonej, współpracującej firmie leasingowej. Zwykle ten narzucony koszt leasingu jest wyższy niż średni rynkowy i nawet handlowcy w firmie leasingowej nie mają możliwości jego obniżenia a nawet przygotowania osobnej oferty.

Zapisy umów odstające od przyjętych dobrych praktyk


Analiza zapisów umów leasingodawców fabrycznych prowadzi do wniosku, że niektóre z nich odstają wyraźnie od standardów rynkowych. Regułą jest nie umieszczanie klarownych zapisów dotyczących sposobu rozliczania zakończonych przed czasem lub wypowiedzianych umów leasingu. Można odnajdywać też takie zapisy jak naliczanie niebotycznych kar, włącznie z możliwością wypowiedzenia umowy leasingowej pod byle pretekstem. Warto dodać, że takich zapisów jest więcej.

Wynotowywać wiele takich „nieprawidłowościach” można długo. Oczywiście, każda firma leasingowa ma pewien procent niezadowolonych klientów, ale w przypadku leasingu fabrycznego przekracza to średnią. Zanim skorzystamy z leasingu fabrycznego w salonie, warto na chłodno przeanalizować zapisy umów, policzyć wszystkie koszty i zastanowić się czy czasem nie lepiej związać się ze znanym leasingodawcą, bo jedno jest pewne – firmy leasingu fabrycznego nie dotrzymują jeszcze kroku poziomem obsługi dużym bankowym firmom leasingowym.

oprac. : Zbigniew Szczygielski / kalkulator-leasingowy.pl kalkulator-leasingowy.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Wszystko prawda

    TomHope / 2016-12-07 10:46:22

    To wszystko prawda. Mam tylko wrażenie, że gdzieś już czytałem podobny materiał. Czyżby inspiracja właśnie nim? A konkretnie tym: https://www.fmleasing.pl/porady/leasing-fabryczny-dlaczego-jest-tyle-skarg odpowiedz ] [ cytuj ]

  • dobry artykuł

    Doks / 2018-03-21 23:08:04

    Sporo zalet. Najbardziej i tak podoba mi się opcja wrzucenia w koszta wszystkiego z ac, aso i dodatkami razem wziętymi na jednym druku fakturowym. Autem cieszę się również po zakończeniu spłacaniu "rat" i wykupie auta, które osiąga świetną cenę podczas sprzedaży. Zresztą wystarczy odpalić olx, efl czy allegro i samemu sprawdzić. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: