eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Sezon narciarski koniecznie z polisą

Sezon narciarski koniecznie z polisą

2016-12-09 10:41

Sezon narciarski koniecznie z polisą

Narciarz © Mikkel Bigandt - Fotolia.com

Miłośnicy białego szaleństwa z utęsknieniem czekają na mróz i śnieg, a na nich z kolei z niecierpliwością oczekują właściciele wyciągów i lodowisk. Zanim rozpoczniemy sezon narciarski, powinniśmy jednak zadbać o kwestie związanie z bezpieczeństwem. Sporty zimowe, choć niewątpliwie przyjemne, bywają urazowe. W razie wypadku nieocenioną pomocą jest ubezpieczenie turystyczne. Jak je wybrać?

Przeczytaj także: Gdzie na narty w czasie pandemii? Wybór (na razie) nie imponuje

O ubezpieczenie turystyczne warto zadbać bez względu na to, czy wybieramy się w polskie góry, czy też planujemy spędzić sezon narciarski w bardziej odległym zakątku świata. Jest ono nie tylko gwarancją otrzymania pomocy medycznej w razie nieszczęśliwego wypadku, ale również zabezpieczeniem dla naszego sprzętu oraz pomocą w razie, gdy wyrządzimy szkodę osobie trzeciej. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o jego zakupie, zwróćmy uwagę na poniższe kwestie.

Zakres terytorialny i suma ubezpieczenia


Wybierając się za granicę, należy przede wszystkim zadbać o to, aby zakres terytorialny polisy obejmował również terytoria poza Polską. Kolejną sprawą jest wysokość ubezpieczenia. Im wyższa, tym lepiej. Warto bowiem pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczne staje się np. zaangażowanie śmigłowca, który przewiezie poszkodowanego do szpitala. Koszty takiej interwencji sięgają nierzadko kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ubezpieczenie turystyczne na wysoką sumę pozwala nie martwić się, że sezon narciarki zrujnuje nas finansowo.

Rozszerzenia


Uprawianie sportów zimowych najczęściej traktowane jest przez ubezpieczycieli jako „amatorskie uprawianie sportów” i stanowi ono rozszerzenie polis ubezpieczenia turystycznego. Jeśli wybieramy się właśnie na narty / snowboard warto podkreślić ten fakt podczas zakupu polisy, by upewnić się, że pomoc będzie nam udzielona w sytuacji, gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie wskutek uprawianego sportu. Jeśli turyści leczą się na stałe, warto wykupić rozszerzenie polisy dotyczące chorób przewlekłych. Zagwarantuje to pomoc w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Zakres świadczeń


Zawsze warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, żeby wiedzieć, w jakich sytuacjach pomoc przysługuje, a w jakich ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Dobre polisy charakteryzują się nie tylko wysokimi sumami ubezpieczenia, ale także gwarantują pomoc w razie zamknięcia wyciągów z uwagi na złe warunki pogodowe. Turyści mogą liczyć wówczas na zwrot kosztów karnetów i ewentualnie kosztów wypożyczenia sprzętu. W razie nieszczęśliwego wypadku i hospitalizacji, ubezpieczeni mogą również liczyć między innymi na:
  • sprowadzenie i zakwaterowanie osoby bliskiej na czas rekonwalescencji ubezpieczonego
  • transport powrotny dzieci do domu
  • ochronę sprzętu narciarskiego i odpowiedzialność ubezpieczyciela za jego zniszczenie czy utratę
  • pomoc specjalisty w razie jakiegoś zdarzenia losowego w miejscu zamieszkania podczas nieobecności (np. w razie włamania, zalania itp.)

Wyłączenia


Warto zapoznać się z tą częścią warunków ubezpieczenia, by wiedzieć, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam pomocy, jeśli np. do wypadku dojdzie wskutek spożywania alkoholu. Noworoczny szampan na stoku to nie najlepszy pomysł szczególnie z punktu widzenia ubezpieczyciela, który ma prawo odmówić pomocy w razie nieszczęścia. Również dość często stosowanym wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela jest fakt, gdzie doszło do wypadku. Jeśli turysta zjedzie z wyznaczonej trasy, może to stanowić podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania czy udzielenia pomocy. Stoki narciarskie to sprawdzone i bezpieczne miejsca dla amatorów białego szaleństwa, dlatego lepiej zawsze zjeżdżać po ich trasie.

Odpowiednia polisa ubezpieczeniowa jest równie istotna jak przygotowanie kondycyjne do uprawnia sportów zimowych. I tak, jak odpowiednia wiedza o bezpiecznym szusowaniu uchroni turystów przed ewentualnymi wypadkami, tak wiedza o przysługujących świadczeniach i odpowiedzialności pomoże w razie nieprzewidzianej sytuacji.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: